FANDOM


Achilles
Achilles
Tytuł
Największy wojownik
Bohater wojny trojańskiej
Informacje
Status: Martwy
Wygląd
Płeć: Mężczyzna
Rodzina
Rodzina:
  • Peleus (ojciec)
  • Tetyda (matka)
  • Medea (żona, po śmierci)
Pozostałe
Przynależność: Herosi
Dom:
Występowanie:


Pięta to tylko moja fizyczna słabość, herosie. (...) Tym, co mnie naprawdę zabiło, była moja własna pycha. Strzeż się! Zawróć!

–Achilles do Percy'ego, Ostatni Olimpijczyk


Achilles - heros grecki, bohater wojny trojańskiej. Syn Peleusa, króla jednego z miast w Tesalii, oraz nereidy Tetydy. Był uczniem Chejrona, miał syna Neoptolemosa. Nosiciel piętna zwanego od jego imienia piętnem achillesowym.

Heros w mitologiiEdytuj

Narodzenie AchillesaEdytuj

Matka Achillesa, Tetyda, krótko po narodzeniu syna zanurzyła go w Styksie chcąc zapewnić mu nieśmiertelność i uodpornić całe jego ciało na ciosy. Trzymała go za piętę, przez co była ona jego jedynym słabym punktem.

Wojna trojańskaEdytuj

Z wojną związana była przepowiednia, według której Grecy nie zwyciężą Troi bez pomocy Achillesa, co on sam jednak przypłaci śmiercią. Z uwagi na przepowiednię Tetyda ukrywała go na Skyros, pośród córek króla. Wydostał go stamtąd Odyseusz pod postacią kupca. Złożył przed księżniczkami kosztowności i pachnidła, a kiedy zobaczył, że jedna z nich nie jest nimi zainteresowana, wyciągnął miecz. Achilles od razu po niego sięgnął i zdradził swoją tożsamość.

Śmierć AchillesaEdytuj

Pod Troją Achilles pokonał w pojedynku Hektora, syna Priama, króla miasta. Była to zemsta na Hektorze za zabicie najlepszego przyjaciela Achillesa, Patroklosa. Niedługo potem heros zginął z powodu strzały wypuszczonej przez Parysa, która ugodziła go w piętę. Podobno po śmierci trafił na Pola Elizejskie, gdzie pojął za żonę czarodziejkę Medeę.

Achilles1

Achilles walczący z Hectorem

Percy Jackson i Bogowie OlimpijscyEdytuj

Ostatni OlimpijczykEdytuj

Grecki heros pojawia się jako duch nad Styksem, kiedy Percy ma zamiar się w nim zanurzyć. Ostrzega go przed konsekwencjami tego czynu, tak jak ostrzegał Luke'a.