FANDOM


Afrodyta   Afrodyta/Galeria   Afrodyta/Cytaty    
Afrodyta
Afrodyta
Tytuł
Bogini miłości i piękna
Najstarsza olimpijka
Informacje
Status: Nieśmiertelna
Wygląd
Płeć: Kobieta
Kolor oczu: Każdy kolor
Kolor włosów: Każdy kolor
Wzrost: Każdy
Rodzina
Rodzina:
Pozostałe
Przynależność: Bogowie
Dom: Olimp
Grecka/Rzymska forma: Wenus
Występowanie:
Aktor: Serinda Swan


-Nadchodzi wojna. Rozlew krwi jest nieunikniony. Można zrobić tylko jedno.
-Och...ale co?
-Co? Oczywiście napić się herbaty i pogawędzić. Chodźcie!

–Afrodyta do Annabeth, Piper i Hazel, Znak Ateny


Afrodyta - to grecka bogini miłości, przyjemności, piękna i pożądania. Jej rzymskim odpowiednikiem jest Wenus (Wenera). W filmie "Złodziej Pioruna" zagrała ją Serinda Swan.

Historia

Po tym, jak Kronos poćwiartował Uranosa, wrzucił szczątki ojca do morza i z piany wyłoniła się Afrodyta. Mówi się, że morze, w którym się urodziła znajdowało się w pobliżu Pafos, miasta na wyspie Cypr na Morzu Śródziemnym (chociaż niektóre mity mówią, że była córką Zeusa i bogini Dione albo Hebe i Uranosa). Później dołączyła do Olimpijczyków, po tym jak Zeus objął władzę i szybko stała się źródłem konfliktu między bogami. Choć Zeus miał ochotę wziąć ją dla siebie, ostatecznie oddał ją Hefajstosowi. Niezadowolona z małżeństwa Afrodyta miała romans z przystojnym i namiętnym Aresem nawet po tym, jak jej mąż upokorzył ją publicznie, odsłaniając jej związek. Miała romanse z wieloma śmiertelnikami i bogami w ciągu wieków.

Osobowość

Afrodyta to osoba temperamentna i próżna. Jest ona także podstępna, zalotna i uwodzicielska. Pomimo tych cech, jest bardzo kochająca i namiętna, walczy o wiarę w miłość, która jest absolutna i prawdziwa. Afrodyta jest bardzo życzliwa i łagodna dla tych, którym sprzyja i głęboko troszczy się o swoje dzieci, jak i ich ojców. Przewodniczy najpotężniejszym ludzkim uczuciem, ona ma wielki wgląd do śmiertelnych emocji, a także śmiertelnej natury. Jest również idealistką. Bardzo lubi przyjęcia każdego rodzaju.

Wygląd

Afrodyta jest uosobieniem piękna. Bardzo poważnie przejmuje się swoim wyglądem, gdy widzi najmniejszy, mikroskopijny błąd, musi go poprawić. Jak widać w ,,Klątwie Tytana", gdy Percy trzymał jej lustro, cały czas nie mógł pojąć, w którym miejscu dostrzega jakikolwiek błąd. Podczas rozmowy z nim miała na sobie czerwoną sukienkę i włosy w kaskadzie loków. Percy myślał, że gdy się uśmiecha, wygląda jak Annabeth, a później jak aktorka z TV, w której zakochał się w V klasie.

Gdy Piper zobaczyła ją w sklepie Medei podczas snu, jest ona postrzegana zupełnie inaczej. Afrodyta miała włosy do ramion, leżące jej wdzięcznie na szyi i wielką postać. Miała też na sobie dżinsy i śnieżny biały top, patrząc na ubrania na 50% zniżki na stojaku. Największą zmianą jest to, że podczas

wizyty w śnie Piper Afrodyta nie miała makijażu.  Wybrała prostszy wygląd, co jest być może wynikiem tego, iż Piper nie lubi używać makijażu lub robić z siebie zbyt dziewczęcą.

Dzieci Afrodyty występujące w serii

AphroditeGG

Afrodyta w "Greckich bogach według Percy'ego Jacksona"

Ciekawostki

 • Imię Afrodyta jest inspiracją dla afrodyzjaków.
 • Planeta Wenus została nazwana imieniem rzymskiej odpowiedniczki.
 • Jest najstarszą olimpijką.
 • Jej atrybutami były rydwan zaprzężony w gołębie, róża oraz mirt, a także (choć to mniej znane) - wróbel, jaskółka i sałata.
 • Chociaż jest boginią, poniekąd narodziła się z Uranosa.
 • Ma przepaskę, dzięki której wydaje się być jeszcze piękniejsza.
 • Ma zdolność do zmiany wyglądu; każdemu objawia się jako jego własny, indywidualny ideał piękna (np. Percy`emu pokazała się najpierw jako aktorka, w której kiedyś się podkochiwał, a następnie stała się podobna do Annabeth).
 • W mitologii greckiej była zazdrosna o Psyche, że inni uważali ją piękniejszą od niej, więc zesłała Erosa by zakochała się w najbrzydszym człowieku świata, lecz ten zakochał się w niej.
 • Niektóre z jej dzieci mają moc oczarowywania, dzięki czemu mogą nakłonić innych, by robili to, co im rozkazują.
 • Afrodyta najbardziej lubi nosić sukienki, co symbolizuje jej kobiecość.
 • Bardzo często gubi swój grzebień, co zostało ujawnione w opowiadaniu pt. "Laska Hermesa".
Afro.i.ares

Afrodyta z Aresem

 • Zdradza swojego męża Hefajstosa z Aresem.
 • Jej imię oznacza "wdzięk".
 • Istnieje kilka wersji mitów o jej narodzinach. Najsłynniejsza jest morska piana, jednak według innych poetów bogini była jedną z córek Zeusa. Jej matki w tych wersjach to nimfa Dione lub Hemera, bogini dnia.
 • Nie ma giganta Anty-Afrodyty pewnie dlatego, że Afrodyta to w pewnym sensie trochę siostra tytanów.
Bogowie i Boginie
Główni bogowie greccy
ZeusHeraPosejdonDemeterAresAtenaApollo
ArtemidaHefajstosAfrodytaHermesDionizosHadesHestia
Pomniejsi bogowie greccy
RejaPersefonaHekateNikeNemezisHypnosNyksIrisTycheHebeEos
ChioneAmfitrytaEjlejtyjaPanErisErosDejmosFobosKetoAsklepios
EolTanatosTemidaBoreaszZefirNotusEurosKymopolejaStyks
Bogowie rzymscy
JupiterNeptunPlutonJunonaWestaMarsBellonaCeresMinerwaWenusWulkan
BachusDianaFawoniuszFortunaHerkulesJanusKupidynMerkuryOrkusTerminus

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.