FANDOM


Akteon
Tytuł
Myśliwy
Informacje
Status: Martwy
Wygląd
Płeć: Mężczyzna
Rodzina
Rodzina:
  • Autonoe (matka),
  • Aristajos (ojciec)
Pozostałe
Przynależność: Śmiertelnicy
Dom: Grecja
Grecka/Rzymska forma: Grek
Występowanie: Greccy bogowie według Percy`ego Jacksona (wspomniany)
Twoje piękno... natchnęło mnie, by się odezwać. Musisz być moja! Wyjdź za mnie!

–Akteon do Artemidy, Greccy bogowie według Percy`ego Jacksona

Akteon - w mitologii greckiej był myśliwym z Teb, syn Aristajosa i Autonoe. Akteon podglądał Artemidę w kąpieli, dlatego bogini zmieniła go w jelenia i poszczuła jego psami.

Historia

Akteon był wychowankiem Chejrona. Pewnego dnia, podczas polowania zobaczył Artemidę i jej łowczynie kąpiące się. Urzeczony zaczął się im przyglądać. Dostrzegł piękno bogini i zaczął jej pragnąć. Mężczyzna zebrał się na odwagę, podszedł do zaskoczonej i wściekłej Artemidy i wyznał jej miłość... Kobieta stwierdziła, że nie jest zdobyczą i ze złości zmieniła Akteona w jelenia (nie mogła znieść myśli, że mężczyzna widział ją nagą), a na jego wierne psy zesłała szaleństwo. Zaczęły one gonić swego pana (który wciąż był pod postacią zwierzęcia), nie rozpoznając go. Gdy w końcu rozszarpały Akteona, zaczęły szukać swojego właściciela po lesie. Chejron miał posąg Akteona, więc dał im go, by myślały, że ich pan wciąż z nimi jest.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki