Riordanopedia

Wydarzenia na Riordanopedii:

CZYTAJ WIĘCEJ

Riordanopedia
Advertisement
Riordanopedia

Aresgrecki bóg wojny[1], odwagi, ładu społecznego[16], wojny, walki, przemocy, rządzy krwi, broni, bandytów i rabunku[6] będący jednym z bogów olimpijskich[1]. Jest on synem Zeusa i Hery oraz bratem Ejlejtyi, Hebe[2] oraz Enyo[4]. Jego rzymskim odpowiednikiem jest Mars[17]

Historia[]

Narodziny i dzieciństwo[]

Ares przyszedł na świat jako pierworodne dziecko Zeusa i Hery, Króla i Królowej Olimpu (w późniejszym czasie narodziły się jego siostry: Hebe, bogini młodości, Ejlejtyja, bogini narodzin[2] oraz Enyo, bogini wojny[4]). Widząc temperament malca, rodzice wysłali dziecko do Tracji, gdzie zajęła się nim kobieta o imieniu Thero. Kiedy dorósł dołączył do reszty krewnych i zajął miejsce na Olimpie jako członek rady[6].

Przybycie Hefajstosa na Olimp[]

Ares w zbroi oraz Hefajstos kujący na kowadle naczynie przy pomocy młota

Ares każący Hefajstosowi uwolnić Herę

Pewnego dnia na Olimp przybył kulawy mężczyzna, który był drugim synem Hery, Hefajstosem. Choć początkowo Ares był zdziwiony, jednak, podobnie jak inne bóstwa, po otrzymaniu od boga kowalstwa nowego tronu zaufał nowemu bratu. Wtedy też jednak Hera usiadła swój tron, z którego wystrzeliły żyłki, przyduszając boginię. Nikt, nawet Ares, nie próbował powstrzymać Hefajstosa przed odejściem. Po pewnym czasie Zeus wysłał Aresa, by zmusił Hefajstosa do uwolnienie bogini. Bóg wojny udał się do kuźni, w której akurat bóg ognia przebywał i rozkazał mu uwolnić ich matkę, jednak syn Hery się nie zgodził, a ponieważ Ares groził kulawemu, Hefajstos odesłał go z kwitkiem. Ostatecznie Hera została uwolniona dzięki Dionizosowi, bogu wina[5].

Romans z Afrodytą[]

Ares, wraz z większością innych bogów płci męskiej, takich jak Apollo, Posejdon, czy Zeus był zachwycony nowoprzybyłą na Olimp Afrodytą, boginią miłości i piękna. Przez chwilę myślał nawet, że zostanie jej mężem, jednak Hera, zirytowana zaistniałą sytuacją, to Hefajstosa wybrała na męża nowej Olimpijki. Tak jak inni bogowie, bóg wojny zrozumiał jednak, że to nie przeszkadza w możliwości spotykania z Afrodytą[11].

Od razu po zamążpójściu bogini z Hefajstosem, Ares zaczął się spotykać z Afrodytą, o czym nie wiedział jej mąż. Kiedy bóg ognia wyjeżdżał na Lemnos, gdzie znajdowała się jego główna kuźnia, Ares spotykał i zabawiał się z boginią miłości w domostwie swojego brata. W ten sposób para doczekała się dwójki dzieci: Erosa, boga fizycznego pożądania oraz Harmonii[5], bogini ładu i symetrii[18].

Sekretny romans wyszedł na jaw, gdy o wszystkim się dowiedział mąż Afrodyty. Stało się to za sprawą tytana Heliosa, któremu było żal kulawego boga i mu wszystko wyznał. Następnym razem gdy syn Hery wyjechał do swojej kuźni, bóg wojny ponownie odwiedził Afrodytę, a gdy położyli się w łóżku bogini i jej męża, spadła na nich złota sieć zastawiona tam przez Hefajstosa, która uniemożliwiała parze jakikolwiek ruch. W akcie zemsty bóg kowalstwa zwołał do sypialni wszystkich bogów przebywających na Olimpie i kochankowie stali się punktem kpin. Ostatecznie, by zostać uwolnionym Ares musiał oddać swojemu bratu sto wozów pełnych należących do niego łupów wojennych[5].

Po tym, jak Hefajstos dowiedział się o zdradzie żony, romans trwał nadal i para doczekała się przynajmniej dwójki kolejnych dzieci: bliźniaków Dejmosa i Fobosa, kolejno patronującym Lękowi i Strachowi, którzy powozili rydwanem swojego ojca[6].

Atak Tyfona[]

Pewnego dnia Olimp został zaatakowany przez potwornego olbrzyma wielokrotnie większego od bogów, syna Gai i Tartarusa, Tyfona. Wszyscy Olimpijczycy, w tym Ares byli przerażeni, jednak po namowach Zeusa zdecydowali się odeprzeć potwora. Stwór ten był tak przerażający, że wszyscy poza Królem Olimpu uciekli, z Aresem na przedzie. Ostatecznie Zeus pokonał Tyfona dzięki pomocy Hermesa i Ajgipana[19].

Pojmanie przez Aloadów[]

Jakiś czas po ataku Tyfona, dwójka gigantów, bliźniaków o imionach Otis i Efialtes znanych jako Aloadzi postanowili zniszczyć bogów, ustawiając góry jedna na drugiej i zaatakować Olimp, w podobny sposób jak wiele czasu wcześniej Zeus zniszczył pałac Kronosa na Othrys. By ich powstrzymać bóstwa wysłały Aresa. Bóg wojny zjechał w swoim rydwanie z Olimpu, jednak został ogłuszony przez olbrzymów i uwięziony w spiżowej kadzi. Początkowo próbował się wydostać, jednak wkrótce z braku ambrozji i nektaru, całkowicie opadł z sił. W końcu został uwolniony przez Hermesa, któremu macocha braci, Eriboja zdradziła miejsce przetrzymywania Olimpijczyka[6].

Podstęp Syzyfa[]

Pewnego dnia Ares unosił się, jak to miał często w zwyczaju, nad polem bitwy. Zdziwiło go, że choć wojownicy walczyli ze sobą i kaleczyli się, żaden z nich nie umierał. Ponadto nigdzie nie widział boga śmierci, Tanatosa, który odsyłał dusze zmarłych do Podziemia. Postanowił odnaleźć Śmierć i w końcu mu się to udało. Jak się okazało, król Koryntu Syzyf, związał Tanatosa i uwięził w swoim zamku. Ares uwolnił Tanatosa i wraz z nim unicestwił podstępnego króla[20].

Smocze dzieci[]

Z romansu Erynii Tejsifone[21] i Aresa narodziły się dwa smoki. Bóg umieścił je w swoich dwóch świętych gajach[6].

Kadmos zabijający smoka Aresa

Kadmos zabijający smoka Aresa

Pierwszy smok został umieszczony jako obrońca gaju w Grecji środkowej. Pewnego dnia weszło do niego pięciu Greków, a gad wypełnił swoje zadanie i pożarł ich. Jak się okazało, było to część grupy prowadzona przez Kadmosa, herosa fenickiego, który miał założyć w miejscu gaju nowe miasto o nazwie Teby. Zabił on smoka i wybudował w miejscu poświęconym bogu Ares miasto. Ares nie cierpiał śmiertelnika, ale hamował się, ponieważ bogowie zabronili go zabijać, a ponad to jego córka Harmonia została jego żoną. Ostatecznie po wielu latach zamienił go, wraz z córką w węże jako zemstę[6].

Drugiego smoka umieścił w gaju umieszczonym w Kolchidzie, na wybrzeżu Morza Czarnego. Panował tam wielki czciciel Aresa. Bóg lubił go, więc smok pilnował w gaju umieszczone tam Złote Runo[6]. Ostatecznie jednak i ten gad zginął za sprawą Argonautów i córki Ajetesa, Medei[22].

Proces z Posejdonem[]

Raz Ares usłyszał wołania swojej córki, Alkippe. Została ona napadnięta przez syna Posejdona o imieniu Halirrotios, a bóg wojny przybył jej na pomoc i zabił półboga. Bóg mórz jako ojciec ofiary Aresa domagał się, by syn Zeusa stanął za swój uczynek przed sądem. W końcu ojciec boga walki postanowił zgodzić się na proces. Ostatecznie bóstwa przyznały, że Ares jest niewinny, gdyż miał on prawo bronić córki, a wzgórze na którym odbył się proces nazwano Areopagiem, czyli wzgórzem Aresa[6].

Atak na Adonisa[]

Adonis był młodzieńcem romansującym z Afrodytą. Wedle niektórych wersji Ares, zazdrosny za niego zamienił się w dzika i zabił go w czasie polowania[11].

Amazonki i romans z Otrerą[]

Otrera przed świątynią Aresa

Otrera przed świątynią Artemidy

Ares był, wraz z Artemidą, bóstwem bardzo czczonym przez Amazonki, lud składający się wyłącznie z kobiet i znany z waleczności. Sam bóg wojny odezwał się do przywódczyni kobiet Otrery nakazując jej spotkanie z nim, co było dla wojowniczek wielkim zaszczytem. Gdy Amazonka przyszła, bóg wojny stworzył na wyspie, na której stali głaz, który od tego momentu był świętym głazem dla całego narodu i wokół którego miały powstać świątynie. Zakończenie transakcji nastało po potyczce pomiędzy śmiertelniczką a bogiem. Ostatecznie Otrera została jego narzeczoną, choć nie nieśmiertelną. Na życzenie Aresa powstała tam bardzo znana świątynia, w której co roku składano w ofierze konie, które były bardzo ważne dla Amazonek. Bóg wojny zesłał do ochrony świątyni mordercze ptaki, które potrafiły strzelać piórami[12].

Ze związku Aresa i Otrery narodziły się dwie córki o imionach Hippolita i Pentesileja. Bóg podarował Amazonkom nawet pas, po którego założeniu noszący zyskiwał wielką siłę[12].

Romans z Kyrene[]

Inną znaną śmiertelną kochanką Aresa była Kyrene. Po tym jak została ona porzucona przez Apollina po romansie z bogiem słońca, postanowiła wrócić do rodzinnej okolicy, Tracji. Tam też zszedł do niej Ares. Kyrene, podobnie jak Otera, zaatakowała go i została jego kochanką. Z ich związku narodził się syn, Diomedes[23].

Kradzież pioruna piorunów[]

Po zakończeniu jednej z narad bogów w czasie zimowego przesilenia Zeus zauważył, że jego najważniejsza broń, piorun piorunów zniknęła. Rozesłał więc Olimpijczyków, w tym Aresa, by znaleźli jego atrybut[3]. Bóg wojny znalazł broń i złodzieja, którym okazał się Luke Castellan, syn Hermesa, który przebywał wraz z innymi herosami na Olimpie w czasie przesilenia[24]. Ares nie odniósł jednak pioruna ojcu, a zatrzymał, ponieważ w snach odzywał się do niego przebywający w Tartarze Kronos i manipulował nim. Przejął również od złodzieja inny skradziony atrybut, hełm mroku należący do Hadesa. Ponieważ Zeus i Hades oskarżyli o kradzież swoich symboli Percy'ego Jacksona, syn Posejdona, Ares wciąż trzymał u siebie bronie, gdyż wiedział, że spowoduje to wojnę[15].

Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy[]

Złodziej pioruna[]

Ares na motocyklu

Ares w swoim rydwanie w formie motocykla w Denver

Kiedy Percy Jackson, Annabeth Chase i Grover Underwood uczestniczyli w misji do Podziemia, gdzie według nich znajdował się piorun piorunów, Ares postanowił podrzucić im broń Gromowładnego. Gdy ci byli w barze w Denver, przyjechał na swoim rydwanie w postaci motocykla i postawił im obiad, zastraszając kelnerkę. Zaoferował synowi Posejdona, że jeżeli on i jego drużyna odzyskają jego tarczę, którą zostawił w Wodnej Krainie Denver w czasie randki z Afrodytą, pomoże im się dostać do Podziemia i zdradzi mu, co się stało z jego matką. Gdy ci wrócili i oddali mu jego tarczę, wskazał im, jaką ciężarówką mogą się dostać do Los Angeles, gdzie znajduje się zejście do Podziemia oraz wręczył plecak, w którym przy pomocy magii ukrył piorun piorunów.

Kiedy Percy'emu, Annabeth i Groverowi udało się uciec z Podziemia dzięki perłom Posejdona, Ares pojawił się przed nimi, by zabić Percy'ego, aby ten nie odniósł pioruna Zeusowi. Przyznał się do wszystkiego całej grupie, jednak przypadkowo zdradził, że to nie był jego pomysł. By zabić półboga, przywołał dzika, który zaatakował chłopaka, jednak ten sprawił, że zniknął, pochłonięty przez morze. Następnie, słysząc układ, że jeśli on wygra, będzie mógł zamienić dziecko półkrwi w co tylko zechce, a gdy wygra Percy, bóg odda mu piorun piorunów i hełm mroku.

Ares i Percy z mieczami na plaży

Walka pomiędzy Aresem a Percym

Gdy walka się rozpoczęła, syn Zeusa wyraźnie pokonywał herosa. Gdy zauważył, że wykuł nich zebrali się śmiertelni policjanci ze swoimi radiowozami, podpalił ich wozy. Kiedy jednak Jackson postanowił użyć do walki z bogiem wody, Ares został zraniony w kostkę i pokonany. Odszedł, wcześniej przeklinając chłopaka i zniknął, ukazując swoją nieśmiertelną formę.

Morze Potworów[]

Kiedy córka Aresa, Clarisse La Rue została przywódczynią misji odnalezienia Złotego Runa, bóg podarował jej statek CSS Birmingham, na którym została kapitanką martwych żołnierzy, którzy polegli na polu bitwy. On sam ukazywał się na obrazie umieszczonym w kotłowni statku, dzięki czemu mógł się komunikować z córką. Bardzo napierał na Clarisse, zabraniając jej otrzymywać pomocy od kogokolwiek, pamiętając jak Percy pokonał go rok wcześniej.

Bóg wojny został również wspomniany przez Annabeth w Centrum Odnowy Biologicznej Madame Kiki jako ojciec Edwarda Teach, znanego jako Czarnobrody.

Klątwa tytana[]

Ares przyjechał z Afrodytą limuzyną, by spotkać się z Percym, który był ówcześnie na misji. Bóg wojny wyszedł jako pierwszy z pojazdu, i wbił Percy'emu miecz w podbródek i zaczął z niego drwić. Pstryknięciem palcami rozbroił pozostałych członków wyprawy (Zoe Nightshade, Biancę di Angelo, Grovera i Thalię Grace), a gdy ci protestowali zostawienia kompana samego, sprawił, że opuszczony bar się otworzył. Następnie wpuścił chłopaka do limuzyny, a gdy ten po rozmowie z boginią miłości wyszedł, przypomniał mu o przekleństwie, które na niego nałożył i zniknął, wraz z pojazdem.

W czasie walki na górze Tam, którą Percy odbył z armią tytanów Atlas wspomniał, że pokonanie boga wojny nie daje mu prawa walczyć również z nim. Wtedy odezwała się klątwa Aresa przez co Orkan, miecz półboga stał się cięższy, co spowodowało to, że syn Posejdona nie mógł walczyć.

Syn Zeusa pojawił się w zimowe przesilenie wraz z pozostałymi Olimpijczykami na naradzie bogów. Wraz z Ateną i Dionizosem uznał, że rada powinna zabić Percy'ego i Thalię, gdyż według Wielkiej Przepowiedni któreś z nich po osiągnięciu szesnastu lat, zniszczy bądź ocalić Olimp. Ostatecznie jednak zostali przegłosowali przez resztę rodziny.

Bitwa w Labiryncie[]

Ares został kilkukrotnie wspomniany jako ojciec Clarisse.

Archiwum herosów[]

Percy Jackson i skradziony rydwan[]

Ares przekazał Clarisse, która ukończyła czternasty rok życia swój rydwan, co było próbą. Dwaj synowie boga, Fobos i Dejmos ukradli go herosce, jednak ta z pomocą Percy'ego dowiozła go na ustalone miejsce, na amerykański lotniskowiec USS Interpid.

Ostatni Olimpijczyk[]

Ares wraz z innymi Olimpijczykami odpierał atak olbrzyma Tyfona, który uwolnił się ze swojego więzienia pod górą St. Helens kiedy w tym samym czasie ich potomstwo walczyło w bitwie o Manhattan, broniąc Olimpu. Gdy Clarisse pomściła poległą z jej powodu Silenę Beauregard i zabiła drakona lidyjskiego nałożył na nią błogosławieństwo, dzięki czemu stała się jeszcze bardziej nieustraszona w bitwie.

Ostatecznie Tyfon został pokonany, gdy do walki dołączył Posejdon, przekonany do tego przez Percy'ego. Gdy bóg mórz i jego armia zaatakowała syna Gai, Ares wraz z pozostałymi Olimpijczykami również zadali go dotkliwe ciosy, a on sam wbił mu miecz w nozdrza.

Ares, Dionizos, Demeter, Afrodyta, Hera, Zeus, Posejdon, Atena, Hefajstos, Artemida, Apollo i Hades w sali tronowej, wznoszący w górę pięści

Rada Olimpijska i Hades po zatwierdzeniu prośby Percy'ego

Po pokonaniu stwora bóg wojny wraz z pozostałymi bóstwami pojawił się na Olimpie, gdzie Kronos został zniszczony przez herosa, który został zniszczony przez Luke'a Castellana, którego ciała używał jako swojego. Wtedy też pochwalił Clarisse za jej walkę z drakonem. Kiedy rada przyznawała nagrody osobom, które przyczyniały się do zwycięstwa nad tytanami powiedział wraz z Apollinem i Afrodytą, że Annabeth, która została architektem Olimpu ma zaprojektować wiele jego posągów. Gdy Zeus zaproponował Percy'emu stanie się nieśmiertelnym bogiem, Ares poparł tę ideę, z myślą, że będzie mógł go niszczyć w nieskończoność, nie zabijając go. Ostatecznie wraz z całą resztą bóstw zagłosował za przyjęciem prośby chłopaka o uznawanie dzieci przed trzynastym rokiem życia.

Olimpijscy Herosi[]

' 'Zagubiony heros[]

Ares został wspomniany kilka razy jako patron domku 5 oraz ojciec mieszkających tam półbogów.

Pamiętniki półbogów[]

Leo Valdez i pościg za Bufordem[]

Kiedy Leo Valdez złapał menady w złotą sieć, wspomniał o sytuacji gdy jego ojciec, Hefajstos złapał Aresa i Afrodytę w sieć z identycznego tworzywa.

Syn Neptuna[]

Percy, który przybył do Obozu Jupiter, pozbawiony części wspomnień przez Herę, kilka razy nazywał rzymskiego odpowiednika Aresa, Marsa jego greckim imieniem. Gdy samo rzymskie bóstwo pojawiło się przed nim, rozmawiał z nim używając greckiego imienia boga.

Kiedy Percy, Frank Zhang i Hazel Levesque trafili do siedziby Amazonek w Seattle Hylla Ramírez-Arellano powiedziała tej ostatniej, że pierwsza przywódczyni Amazonek, Otera była córką Aresa, wspominając, że dzieci boga są najgorsze.

Kiedy Frank otrzymał po zakończonej misji książkę od swojego ojca i pokazał ją Percy'emu, który odzyskał już utracone wspomnienia, grecki półbóg wspomniał, że Ares może się różnić od Marsa, gdyż według niego syn Zeusa nie umie czytać.

Znak Ateny[]

Po tym jak Leo, opętany przez ejdolona, zbombardował Obóz Jupiter, grecki aspekt Aresa zaczął walczyć z rzymskim aspektem Marsa w głowie Franka, który jest synem tego drugiego.

Gleeson Hedge, będąc na wzgórzu przy Atlancie wspomniał, że stał tam wódz Unii za czasów wojny secesyjnej, William Sherman, który był synem Aresa.

W trakcie wizyty w Oceanarium Georgii Forkis wspomniał, że Otis i Efialtes dawniej uwięzili Aresa w spiżowej kadzi, podobnie jak w tamtym momencie więzili Nica di Angelo.

W czasie rozmowy pomiędzy Annabeth, Piper McLean i Hazel a Afrodytą/Wenus w Charleston bogini miłości wspomniała, że w czasie wojny secesyjnej tańczyła tam z bogiem wojny, choć nie był pewna, czy był Ares, czy Mars.

Kiedy „Argo II” zostało zaatakowane przez Chrysaora, z którym Percy był zmuszony się zmierzyć, że nie walczył z takim przeciwnikiem od czasu starcia z Aresem, gdy miał dwanaście lat.

W trakcie rozmowy z Arachne Annabeth wspomniała, że Aresowi na pewno spodobałby się gobelin wyśmiewający Atenę.

Dom Hadesa[]

Frank Zhang Viria

Frank Zhang, syn rzymskiego odpowiednika Aresa

Ares i Mars ciągle kłócili się w głowie Franka: podczas gdy Ares kazał zabijać Rzymian, Mars nakazywał zabijać Greków. Kiedy Triptolemos zamienił Nica w kukurydzę, a Hazel była podtruta przez oddech katobleponów, a Frank musiał mu dać węża, by uratować przyjaciół, zwrócił się do boga wojny o pomoc. Bóstwa ciągle kłóciły się w głowie herosa, jednak ostatecznie doszli do jednego zdania: Frank musiał zabić wszystkie znajdujące się w Wenecji katoblepony, podobnie jak Horacjusz, który poświęcił swoje życie, by obronić Rzym. Kiedy udało mu się to zrobić, grecki i rzymski aspekt boga się zjednoczyły i zaczęły się kłócić dopiero, gdy Frank i reszta załogi „Argo II” zbliżyła się do Domu Hadesa. Kiedy natomiast Jason Grace oddał mu stanowiska pretora wspólnym głosem kazali mu zniszczyć potwory.

W trakcie bitwy z arai w Tartarze Percy poczuł się przez chwilę jak w momencie walki z Aresem. W Tartarze również on, Annabeth i Japet spotkali się z gigantem Damasenem, który został zrodzony, by zniszczyć w trakcie I Gigantomachii Aresa.

Krew Olimpu[]

Ares, wciąż rozdarty pomiędzy swoją grecką i rzymską formą, został wspomniany przez Percy'ego, gdy cała załoga „Argo II” dyskutowało o Nike, którą musieli „podporządkować”. Wspomniał, że dzieci bogini są gorsze od dzieci boga wojny i wysunął teorię, że bogini zwycięstwa może być podobna do niego, zważywszy na jego charakter.

Do Aresa należało mahai, którego Siedmiorgo potrzebowało do przygotowania lekarstwa lekarza. Gdy pozyskiwane było przez Annabeth i Piper, gigant Mimas, który próbował je powstrzymać wspomniał, że w I Gigantomachii musiał pokonać Aresa, bo jego brat Damasen był pokojowo nastawiony.

Kiedy Amazonki złapały Reynę Ramírez-Arellano w San Juan, Hylla wspomniała, że ona wszystkie są honorowymi córkami Aresa i dlatego nie mogą pomóc dziewczynie przetransportować Ateny Partenos do Obozu Herosów.

Kiedy Rzymianie zjednoczyli się z Grekami poprzez dowiezienie Ateny Partenos na Long Island, Ares przestał walczyć z Marsem i wraz z pozostałymi bogami ruszył na pomoc Siedmiorgu na akropolis w Atenach, gdzie pokonali gigantów. Wraz z Frankiem przebijał się przez grupę potworów, walcząc tarczą i włócznią. Choć nie został wymieniony z imienia, wraz z pozostałymi bóstwami był obecny na „Argo II”, gdy zdecydowano posłać statek z Grecji na Long Island powietrzem.

Apollo i Boskie Próby[]

Ukryta wyrocznia[]

Zamieniony przez Zeusa w śmiertelnika Apollo wspominał wielokrotnie Aresa jako ojca mieszkańców domku 5. Kiedy w czasie biegu śmierci na trzech nogach w Labiryncie on i Meg McCaffrey trafili do legowiska Pytona w Delfach, stwierdził, że ostatnio mógł być tak przerażony, gdy zobaczył Aresa nagiego w gimnazjonie. Gdy dowiedział się, że Meg jest pasierbicą Nerona, przypomniał sobie jak został zdradzony przez Kyrene, gdy ta spotykała się z bogiem wojny.

Tajne akta Obozu Herosów[]

Wyzwanie Aresa na czas pokoju[]

Ellis Wakefield, syn Aresa opowiedział jak inny syn boga, Sherman Yang zdobył szacunek w oczach swoich przyrodnich braci i sióstr.

Mroczna przepowiednia[]

Apollo wspomniał, że przez jakiś czas, gdy przejął obowiązek powożeniem rydwanem słońca od Heliosa, Ares nazywał go „Słonkiem”.

Labirynt ognia[]

Kiedy trener Hedge wykonał kopniak z półobrotu Apollo wspomniał, że nawet Ares w czasie treningu w swoim dojo czasem się przewraca i obija sobie kość ogonową.

Kiedy Piper wspomniała, że jej ojciec, Tristan McLean został porwany rok wcześniej przez giganta, Apollo wspomniał, że gdy bóg wojny został również porwany przez dwóch gigantów, zaczął być podatny na złamania.

Grobowiec tyrana[]

Kiedy w trakcie bitwy w Obozie Jupiter Apollo zauważył chromandów, wspomniał, że spytał się kiedyś Aresa i Afrodyty, czy potwory nie są ich nieślubnymi dziećmi, jednak ani on, ani bogini nie uznali tego za zabawne.

Wieża Nerona[]

Ares obserwował wraz z pozostałymi bóstwami poczynania Apollina wciąż przemienionego w śmiertelnika. Założył się, że nie uda mu się pokonać Nerona i Pytona. Ostatecznie, gdy mu się to udało, przeprosił go.

Słońce i Gwiazda. Opowieść o Nicu di Angelo[]

W trakcie rozmowy z Gorgyrą Nico di Angelo wspomniał, że gdy był mały powiedział w obecności Henry'ego Whittakera, że Ares przedstawiony na karcie z Magi i Mitu jest ładny.

Film[]

Złodziej Pioruna[]

Aresa pojawił się w ekranizacji zagrany przez Raya Winstone'a. Jego rola została jednak całkowicie skrócona, nie jest antagonistą i nie walczy z Percym, co robi Luke. Pojawił się na Olimpie, początkowo biorąc udział w kłótni pomiędzy bóstwami, a następnie siadając pomiędzy Ateną a Demeter, gdy pojawia się Percy z piorunem piorunów. siedząc pomiędzy Ateną a Demeter. W ciszy wysłuchiwał przemowy chłopaka, po której zakończeniu opuszcza salę.

Charakter[]

Ares w czerwonych barwach, ubrany w płaszcz, z okularami na głowie oraz bliznami na boliczku, ustach i brwi

Ares na ReadRiordan

Ares ma siłę. I to wszystko. A nawet siła musi czasem ustąpić przed rozumem.

— Annabeth Chase o Aresie

Ares od maleńkości był agresywny i brutalny[6]. Nieważne, czy przy rozmowie ze słabszym półbogiem, czy innym członkiem rady, zawsze odzywa się groźnie, jakby był w każdym momencie gotowy do walki. Mimo to sam nie jest zbyt dobrym wojownikiem i zazwyczaj wszystko kończy się na przechwałkach. Chce być przedstawiany jako wielki wojownik[25].

Pomimo swojej osobowości Ares uczy się na błędach i potrafi się zmienić, choć nie diametralnie. Bo porwaniu przez Aloadów zwracał uwagę na to jak ludzie traktują swoich niewolników[6]. Po tym jak Apollo wrócił na Olimp w Wieży Nerona jego nastawienie do boga łucznictwa też się zmieniło[26].

Wygląd[]

Ares w stroju motocyklisty

Ares w stroju motocyklisty

Właściciel maszyny wyglądał tak, że Rambo na jego widok uciekłby z płaczem do mamusi.

— Percy Jackson o Aresie

Ares będąc bogiem może wyglądać, jak tylko chce, jednak zazwyczaj przybiera formę mężczyzna z twarzą pooraną bliznami oraz czarnymi włosami obciętymi na rekruta. Ubrany jest wówczas w czerwoną obcisłą koszulkę, na którą zakłada czarny skórzany płaszcz oraz w czarne czarne dżinsy. Na oczy ma nałożone okulary przeciwsłoneczne w czerwonych oprawkach, które ukrywają puste oczodoły, w których płonie ogień[3].

Kiedy Apollo powrócił na Olimp, był ubrany w typowy grecki chiton, podobnie jak inni Olimpijczycy[26].

Umiejętności[]

Ares jako bóg olimpijski drugiego pokolenia jest o wiele potężniejszy od większości bóstw, ale słabszy od bogów pierwszego pokolenia i Protegonoi.

Ares w zbroi i z mieczem w ręce

Ares ruszający do walki

  • Umiejętności bojowe — będąc bogiem walki, Ares jest świetnym wojownikiem, choć jak pokazują mity czy przypadki w dwudziestym pierwszym wieku, zdarzyło mu się przegrywać. Według strony ReadRiordan w walce pokonał go nawet Apollo, który jest łucznikiem[27]. Ponadto przegrał z Percym Jacksonem, który był wówczas w wieku dwunastu lat i dopiero rozpoczął swój trening w Obozie Herosów[3].
  • Objawianie nieśmiertelnej formy — jako bóg Ares może objawiać swoją nieśmiertelną postać, w której pojawia się przy innych bóstwach[3].
  • Telumkineza — będąc bogiem walki, Ares ma władzę nad bronią. Najlepszym przykładem był moment, gdy samym pstryknięciem palcami rozbroił Łowczynie[13].
  • Odikineza — jako bóstwo wojny, może sprawiać, że osoby wokół niego mają ochotę walczyć i bić się nawzajem[3].
  • Nekromancja — bóg może przyzwać zmarłych żołnierzy, którzy polegli na polu bitwy i są z tego powodu mu to winni[14].
  • Nakładanie klątwy — syn Hery może nałożyć na kogokolwiek klątwę[3], która ukazuje swoje skutki w bitwie[28].
  • Kontrolowanie ludzkiego umysłu — Ares jest w stanie kontrolować umysły śmiertelników. Zaprezentował to jedynie raz i jedynie do zmuszenia kobiety, by ta odeszła i nie wiadomo, jak ta zdolność jest potężna[3].
  • Teleportacja — jako bóg, Ares może przenieść się w dowolne miejsce jedynie samą myślą[3].
  • Magia — bóg wojny posiada zdolności magiczne, choć nie wiadomo jak wielkie, co udowodnił ukrywając piorun piorunów w plecaku tak, by znalazł się tak dopiero wtedy, gdy Percy był w Podziemiu[15]. Sprawił również, że w opuszczonym barze zapaliło się światło i wydawało się, że jest otwarty[13].
  • Władza nad dzikami — ponieważ dzik jest świętym zwierzęciem Aresa[6], bóg ma władzę nad przedstawicielami jego gatunku, co zostało pokazane chociażby w czasie bitwy z Percym[3].
  • Transmutacja — tak jak każdy nieśmiertelny, bóg walki może zmieniać śmiertelne istoty, na przykład w małe zwierzęta[15].
  • Pirokineza — Ares może kontrolować ogień, co udowodnił, posyłając ścianę ognia na radiowozy w Złodzieju pioruna[15], choć nie w tak dużym stopniu jak Hefajstos[5].
  • Ukazywanie się w obrazach – jak zaprezentował w Morzu Potworów, syn Zeusa może się komunikować z innymi, objawiając się w obrazach[14].

Symbole[]

Relacje[]

Miłosne zainteresowania[]

Afrodyta[]

Afrodyta Viria

Afrodyta, partnerka Aresa

Ares zakochał się w Afrodycie, urzeczony jej pięknem w pierwszym momencie, gdy pojawiła się na Olimpie. Z jej powodu wykłócał się z innymi Olimpijczykami, w tym swoim ojcem Zeusem, stryjem Posejdonem oraz przyrodnim bratem Apollinem. Gdy głos zabrała jego matka był przekonany, że to on zostanie jej mężem, jednak ten zaszczyt przypadł Hefajstosowi[11].

Pomimo, że Afrodyta była mężatką, Ares często się spotykał z nią w tajemnicy przed swoim przyrodnim bratem. Oboje się bardzo kochali i doczekali się przynajmniej czwórki dzieci: Erosa, Harmonii[5], Fobosa i Dejmosa[6]. Nawet gdy zostali nakryci przez boga kowalstwa, spotykali się przez parę tysięcy lat.

Ares dba o Afrodytę, o czym świadczy chociażby moment, gdy jego partnerka chciała spotkać się z Percym, a Ares groził herosowi przed spotkaniem z nią[13].

Otrera[]

Otrera w zboi i ze sztyletem w ręce

Otrera, dawna kochanka i narzeczona Aresa

Początkowo Ares spotkał się z Otrerą, przywódczynią Amazonek, by powiedzieć jej, w jaki sposób jej naród ma go czcić. Kiedy jednak Otrera zachciała przypieczętować umowę pojedynkiem, zakochał się w niej. Od tego też momentu była znana jako narzeczona Aresa, chociaż bóg nie uczynił jej nieśmiertelną zapewne z powodu Afrodyty.

Rodzina[]

Clarisse La Rue[]

Ares i Clarisse La Rue na tle płonącego ognia

Ares z Clarisse La Rue na ReadRiordan

Moja dziewczynka! [...] To zabójstwo drakona? TO było coś!

— Ares do Clarisse po bitwie o Manhattan; Ostatni Olimpijczyk

Ares początkowo nie zwracał szczególnej uwagi na swoją córkę, tak jak to miał w zwyczaju. Podarował jej jednak elektryczną włócznię i wiedział, że została zniszczona przez Percy'ego[3] (możliwe jednak, że to Clarisse mu to zdradziła w modlitwie). W końcu, gdy nadarzyła się okazja, Ares sprawił, że mogła wyruszyć na misję. Podarował jej nawet cały statek wojenny i załogę poległych żołnierzy. Kiedy Percy się przyłączył do Clarisse, był bardzo nieprzyjemny wobec córki, krzycząc na nią i ją przedrzeźniając[14]. Bardzo możliwe, że gdy La Rue sprowadziła do Obozu Herosów Złote Runo, czuł się dumny z córki.

Po wydarzeniach z misji Ares podarował Clarisse swój rydwan, co było jej próbą. Od wielu lat żadna córka boga wojny nie powoziła jego rydwanem, co pokazywało, jak bardzo bóstwo ceniło dziewczynę[7].

Półbogini zaimponowała najbardziej Aresowi, gdy zabiła drakona lidyjskiego w trakcie bitwy o Manhattan. Mimo, że sam walczył z Tyfonem, nałożył na nią swoje błogosławieństwo, czego nie robił zbyt często. Po pokonaniu Kronosa spotkał się z Clarisse po raz pierwszy pokazał jakikolwiek ojcowski gest, mierzwiąc ją po włosach i klepiąc po plecach[29].

Wrogowie[]

Percy Jackson[]

Podpierający się o miecz Percy Jackson z narzuconą na koszulkę Obozu Herosów zbroją i z hełmem pod pachą

Percy Jackson, wróg Aresa

Zrobiłeś sobie wroga, herosku. Przypieczętowałeś swój los. Ilekroć wzniesiesz miecz w walce, ilekroć będziesz liczył na zwycięstwo, odczujesz moją klątwę.

— Ares przeklinający Percy'ego

Początkowo Ares chciał wykorzystać Percy'ego (którego przezywał od „leszcza”) jako złodzieja pioruna piorunów, by wywołać wojnę pomiędzy Zeusem a Posejdonem. Gdy jednak ten uciekł żywy z Podziemia, chciał go zabić. Początkowo uważał, że zabicie go własnoręcznie byłoby poniżej jego godności. Gdy jednak zmierzył się z półbogiem i przegrał, przeklął go[15].

Od momentu starcia z Jacksonem, Ares gardził herosem. Kiedy po ocaleniu Olimpu otrzymał on propozycję stania się nieśmiertelnym bogiem, poparł ten pomysł, gdyż wtedy mógłby się na nim mścić w nieskończoność[29].

Potomostwo[]

Nieśmiertelne dzieci[]

Partnerka Dzieci
Afrodyta Eros, Harmonia, Fobos, Dejmos i Anteros[30]
Enyo[21] Enyalios[21]

Półboskie dzieci[]

Partnerka Dzieci
Pani La Rue Clarisse La Rue[1]
Nieznana śmiertelniczka Sherman Yang[7]
Nieznana śmiertelniczka Mark[7]
Nieznana śmiertelniczka Otrera[10]
Nieznana śmiertelniczka Edward Teach[31]
Otrera[12] Hippolita i Pentesileja[12]
Kyrene[23] Diomedes Tracki[23]
Mary Sherman William Sherman[32]

Ciekawostki[]

  • Jedyną książką z serii Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy, w której nie pojawił się Ares jest Bitwa w Labiryncie.
  • Jego styl ubioru jest zaskakująco podobny do stylu majańskiego boga wojny, Nakona.
    • Jako bóg wojny jest on również jego majańskim odpowiednikiem.
  • Jego egipskim odpowiednikiem wydaje się być Horus, natomiast nordyckimTyr.
  • Jego postać została pominięta w graficznej adaptacji Morza Potworów.
    • Został jednak wspomniany.

Występowanie[]

Przypisy[]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 Złodziej pioruna, Najwyższy władca łazienki
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 Greccy bogowie według Percy'ego Jacksona, Hera dostaje kukułcze jajo
  3. 3,00 3,01 3,02 3,03 3,04 3,05 3,06 3,07 3,08 3,09 3,10 3,11 3,12 Złodziej Pioruna, Bóg funduje nam cheeseburgery
  4. 4,0 4,1 4,2 Artykuł o Enyo na stronie Theoi.com
  5. 5,0 5,1 5,2 5,3 5,4 5,5 5,6 Greccy bogowie według Percy'ego Jacksona, Hefajstos robi dla mnie złotą lamę (nie naprawdę, ale naprawdę powinien)
  6. 6,00 6,01 6,02 6,03 6,04 6,05 6,06 6,07 6,08 6,09 6,10 6,11 6,12 6,13 6,14 6,15 6,16 6,17 6,18 6,19 Greccy bogowie według Percy'ego Jacksona, Ares, męski model mężczyzny macho
  7. 7,0 7,1 7,2 7,3 7,4 Percy Jackson i skradziony rydwan
  8. Ukryta wyrocznia, rozdział 11
  9. Syn Neptuna, słownik
  10. 10,0 10,1 Syn Neptuna, rozdział XXXI
  11. 11,0 11,1 11,2 11,3 Greccy bogowie według Percy'ego Jacksona, Wszyscy kochają Afrodytę
  12. 12,0 12,1 12,2 12,3 12,4 Greccy herosi według Percy'ego Jacksona, Otrera i jej Amazon
  13. 13,0 13,1 13,2 13,3 Klątwa tytana, Wizyta na boskim śmietniku
  14. 14,0 14,1 14,2 14,3 Morze Potworów, Clarisse rozwala wszystko do szczętu
  15. 15,0 15,1 15,2 15,3 15,4 15,5 15,6 Złodziej Pioruna, Pojedynek z rąbniętym kuzynem
  16. Artykuł o Aresie na stronie Theoi.com
  17. Syn Neptuna, rozdział IV
  18. Artykuł o Harmonii na stronie Theoi.com
  19. Greccy bogowie według Percy'ego Jacksona, Zeus urządza globalną jatkę
  20. Greccy bogowie według Percy'ego Jacksona, Hades urządza mieszkanie
  21. 21,0 21,1 21,2 Artykuł o potomstwie Aresa na stronie theoi.com
  22. Greccy herosi według Percy'ego Jacksona, Jazon zdobywa latający dywan (mniej więcej) i jednoczy królestwo
  23. 23,0 23,1 23,2 Greccy herosi według Percy'ego Jacksona, Kyrene boksuje się z lwem
  24. Złodziej Pioruna, Wypełnienie przepowiedni
  25. Ostatni Olimpijczyk, Dostajemy wspaniałe nagrody
  26. 26,0 26,1 Wieża Nerona, rozdział 36
  27. Wpis na stronie ReadRiordan
  28. Klątwa tytana, Podnoszę miliard ton
  29. 29,0 29,1 Ostatni Olimpijczyk, Dostajemy wspaniałe nagrody
  30. Artykuł o Anterosie na stronie theoi.com
  31. Morze Potworów, Wizyta w Centrum Odnowy Biologicznej Madame Kiki
  32. Znak Ateny, rozdział XV
Advertisement