Riordanopedia

Wydarzenia na Riordanopedii:

CZYTAJ WIĘCEJ

Riordanopedia
Advertisement
Riordanopedia
Zalążek artykułu
Muszla

Ten artykuł jest jedynie nierozbudowanym zalążkiem artykułu. Oto sekcje, które wymagają uzupełnienia lub dodania: Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy, Olimpijscy Herosi, Apollo i Boskie Próby, Charakter, Wygląd, Umiejętności.

Jeśli możesz, podejmij się misji rozbudowania go, aby Grover dostał puszkę.

Pozwól, że cię oświecę, Akteonie. To ja jestem łowczynią. Ja zawsze jestem łowczynią. A ty jesteś ofiarą. Żaden mężczyzna, który widział mnie nago, nie ma prawa żyć.

Artemidagrecka bogini światła księżycowego, łowów, lasów, zwierząt, gór, roślinności i płodności. Wielka Łowczyni. Córka Zeusa i Latony. Bliźniacza siostra Apollina. Jej rzymską odpowiedniczką jest Diana.

Historia[]

Artemida była córką Zeusa i Latony (tytanidy, córki Kojosa i Fojbe). Bogini urodziła się na wyspie Delos, ponieważ tylko tutaj Latona znalazła bezpieczne miejsce. Hera rzuciła na nią klątwę, aby nigdzie nie mogła spokojnie urodzić i nasłała na biedną tytanidę węża Pytona. Zrobiła to oczywiście z powodu swojej zazdrości o męża.

Mimo wielu przeszkód Artemida i jej brat Apollo przyszli na świat. Stało się to siódmego dnia, siódmego miesiąca, w siódmym miesiącu ciąży Latony. Byli bliźniętami, ale różnili się bardzo od siebie. Tego pierwszego uważano za boga słońca, przepowiedni i sztuki, a Artemidę za boginię księżyca i łowów. Artemida miała upodobanie do łowów i strzelania z łuków, wraz z orszakiem nimf urządzała polowania w lasach.

Razem z bratem Apollinem wystrzelała z łuku dzieci Niobe w obronie honoru matki. Niobe przechwalała się, że jest lepsza od Leto, która urodziła tylko dwoje dzieci. Chełpiła się tym, że ona ma siedmiu synów i siedem córek. Bliźniacy postanowili pomścić matkę. Apollo zabił po kolei siedmiu synów Niobe. Niobe wciąż jednak krzyczała, że ma jeszcze siedem córek i jest lepsza od Leto. Wtedy Artemida napięła swój łuk i zaczęła wybijać dziewczynki. Choć Niobe błagała, by oszczędzono jej najmłodszą córkę, Artemida przeszyła dziewczynkę w ramionach Niobe. Zrozpaczona matka skamieniała.

Akteon[]

Pewnego razu Artemida po powrocie z pomyślnych łowów postanowiła wykąpać się ze swoimi łowczyniami w jeziorze. Przechodząc tamtędy zobaczył ją myśliwy Akteon – wychowanek Chejrona – i zaczął się jej przyglądać z zainteresowaniem. Artemida go dostrzegła i była tym faktem mocno zdziwiona, jednak nie mogąc znieść myśli, że jakiś mężczyzna ujrzał ją nagą, za karę zmieniła go w jelenia. By Akteon jeszcze bardziej poczuł jej gniew, zesłała wściekliznę na jego psy, które w dzikim szale rzuciły się za nim w pościg. Nie rozpoznały one swego pana i rozszarpały go na strzępy. Potem jednak zaniepokojone jego nieobecnością zaczęły go szukać.

Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy[]

Klątwa tytana[]

Artemida przybyła wraz ze swoimi Łowczyniami na pomóc Percy'emu Jacksonowi, Annabeth Chase, Groverowi Underwoodowi, Thalii Grace oraz rodzeństwu di Angelo, których życiu zagrażała mantikora. Niestety, podczas walki z mantikorą, Annabeth spadła z urwiska próbując zabić potwora i tym samym ratować swoich przyjaciół. Niemal od razu Artemida zaproponowała Biance di Angelo przyłączenie się do jej Łowczyń. Dziewczyna zgodziła się, chociaż Percy uważał, że był to zły pomysł.

Jakiś czas później miało miejsce spotkanie Artemidy z jej bratem Apollinem, podczas którego bóg słońca traktował siostrę z lekkim pobłażaniem, jednak widać było, że bardzo ją kochał. Artemidę bardzo się irytowała ilekroć jej brat podrywał którąś z jej Łowczyń, żartował sobie z nich jak również wygłaszał beznadziejne haiku. Najbardziej denerwowała się, gdy Apollo nazywał ją „swoją małą siostrzyczką” lub „siostruś”. Artemida mimo wszystko poprosiła Apollina, aby ten odeskortował herosów i jej Łowczynie do Obozu Herosów, podczas gdy ona sama miała zamiar wyruszyć na poszukiwanie potwora, o którym mówiła mantikora oraz zagubionej córki Ateny.

Bogini została jednak porwana i zmuszona do podtrzymywania nieboskłonu, uwalniając spod ciężaru nieba Annabeth. Herosi i Łowczynie wspólnie wyruszyli na misję uwolnienia jej, która po wielu niebezpiecznych przygodach i trudnych perypetiach zakończyła się powodzeniem. Pod koniec książki przyjęła do szeregów swoich Łowczyń Thalię na stanowisko ich porucznika po zmarłej Zoe Nightshade.

Ostatni Olimpijczyk[]

Artemida razem z innymi głównymi bogami brała udział przez większość książki w próbach zatrzymania i ponownego spętania Tyfona, po których zakończeniu pojawiła się na Olimpie razem z innymi bogami gotowa walczyć z Kronosem.

Olimpijscy Herosi[]

Zagubiony heros[]

Artemida była jedną z bogiń która nie zgadzała się z decyzją Zeusa o zamknięciu Olimpu. Wysłała swoje łowczynie na poszukiwania Percy'ego pokazując, że wciąż miesza się w sprawy śmiertelników.

Krew Olimpu[]

Bogini pojawiła się ponownie w ostatnim tomie serii, gdzie razem z Apollem przebywała na Delos i pomagała Frankowi, Hazel oraz Leonowi w ich misji. Jest wtedy opisana jako osoba bardzo odważna.

Apollo i Boskie Próby[]

Ukryta wyrocznia []

Artemida zostaje wspomniana przez Apollina wiele razy. Jej brat zastanawiał się czy Zeus zabronił jej jakkolwiek się z nim kontaktować.

Mroczna przepowiednia[]

Okazało się że Zeus zabronił Artemidzie kontaktować się z bratem, lub rozkazywać łowczyniom aby mu pomogli. Mimo to Artemida wysłała Britomartis i inne Łowczynie, aby pomogli mu w wyprawie.

Labirynt ognia[]

Apollo wspomniał o Artemidzie gdy zaczął twierdzić, że za nią tęskni.

Grobowiec tyrana[]

Apollo wspominał swoją siostrę przez cały spędzony czas w Obozie Jupiter, myśląc o czasach gdy flirtował z jej Łowczyniami i o tym że polubiłaby Lavinię. Pokazano także że woli grecką wersję Artemidy od jej rzymskiej formy – Diany.

Podczas bitwy o zatokę San Francisco Apollowi udało się przywołać rzymski aspekt swojej siostry – Dianę, która przybywa w samą porę, by wyleczyć go z infekcji i zabić Tarquina. Po bitwie rozmawiają krótko, zanim Diana odeszła.

Thalia później wyjaśniła, że Diana musiała odejść, ponieważ nie mogła ryzykować przedłużenia wezwania. Jednak dziewczyna przyznała, że bogini tak bardzo martwiła się o swojego brata, że dosłownie była poza sobą – tak się martwiła, że rozdzielała się na Artemidę i Dianę tuż przed Thalią.

Wyglądv[]

(...) była ode mnie nieco młodsza, mogła mieć dwanaście albo trzynaście lat. Miała rude włosy spięte w koński ogon i dziwaczne oczy: srebrno-złote jak księżyc.

— Percy Jackson o Artemidzie; Klątwa Tytana

W Krwi Olimpu, Artemida była ubrana w czarne legginsy i srebrną tunikę.

Relacje[]

Rodzina[]

Zeus[]

Zeus

Zeus, ojciec Artemidy.

Tatusiu!Kocham cię, kocham cię! Jesteś najlepszym tatą świata! Może i nie przepadała za facetami, ale doskonale wiedziała, jak owinąć sobie ojca wokół małego palca.

— Artemida z Zeusem; Greccy bogowie według Percy'ego Jacksona

Relacje Zeusa i Artemidy są bardzo dobre. Nie gniewa się na nią często, jednak czasem, gdy go zdenerwuje, zdarzy mu się na nią krzyknąć.

Apollo[]

Apollo

Apollo, bliźniaczy brat Artemidy.

Cóż, nie jestem boginią leczenia, ale jestem w końcu boginią i chyba dałam sobie radę z tym, co bolało mojego małego braciszka.

— Artemida do Apollina; Grobowiec tyrana

Relacje Artemidy z jej bratem są różne. Tak samo jak Apollo dla niej, bogini wobec brata czasami jest dla niego złośliwa, czasami dobra. Bóg często nazywał ją młodszą siostrzyczką.

Znane Łowczynie Artemidy[]

Symbole bogini[]

  • Sierp księżyca,
  • łuk,
  • kołczan ze strzałami,
  • jeleń (święte zwierzę),
  • łania (święte zwierzę),
  • niedźwiedzica (święte zwierzę),
  • wąż (święte zwierzę),
  • cyprys (święta roślina).

Cytaty[]

– Czy ... dobrzem ci służyła? – szepnęła Zoe.

– Bardzo zaszczytnie – powiedziała cicho Artemida. – Byłaś najlepszą z moich towarzyszek.

Na twarzy Łowczyni pojawiła się ulga.

[...]

– Gwiazdy – wyszeptała. – Znów widzę gwiazdy, o pani.

Po policzku Artemidy spłynęła łza.

– Tak, moja dzielna. Są wyjątkowo piękne tej nocy.

– Gwiazdy – powtórzyła Zoe.

Utkwiła wzrok w nocnym nieboskłonie. I nie poruszyła się już więcej.

[...]

Spojrzałem na niebo i dostrzegłem, że gwiazdy stały się jaśniejsze. Tworzyły wzór, którego nigdy wcześniej nie widziałem – lśniąca konstelację przypominającą postać dziewczyny. Dziewczyny z łukiem biegnącej przez nieboskłon.

– Niech świat ci odda cześć, moja Łowczyni- powiedziała Artemida. – Żyj wiecznie wśród gwiazd.

— Artemida żegnająca Zoe Nightshade

Ciekawostki[]

  • W mitologii Artemida była starsza od Apollina (pomagała nawet swojej matce w porodzie), natomiast w Klątwie tytana Apollo chwalił się, że to on jest starszy.
  • Pojawiła się na okładce książki Greccy bogowie według Percy'ego Jacksona.
  • Po swoim dziadku, Kojosie odziedziczyła zimne oczy.
  • Oryginalnie Artemida była boginią świtu i mrozu. Chociaż po pewnym czasie jej władza nad nimi przeszła na Eos, ponieważ ta była uosobieniem świtu.
  • W mitach jedynym powodem, dla którego Artemida była czasami uważana za boginię księżyca, jest fakt, że mylono ją z Selene i Hekate.
  • W Klątwie tytana po uratowaniu jej i Annabeth, obdarzyła Percy'ego szacunkiem i zaczęła go nazywać "mężczyzną" zamiast "chłopcem". Ten szacunek doprowadził do tego, że w Zagubionym herosie Łowczynie zaczęły szukać Percy'ego po jego zniknięciu.
  • Artemida, będąc boginią łowów, ma kolekcję skór należących do wielu stworzeń, które zdobią wnętrze jej osobistego namiotu (niektóre z nich należą nawet do zwierząt, które już wyginęły, ponieważ Percy nie mógł zidentyfikować niektórych z nich).
  • Świątynia Artemidy w Efezie była uważana za jeden z siedmiu cudów starożytnego świata.
  • Miała świątynie na Olimpie, co zostało ujawnione w Ostatnim Olimpijczyku, kiedy Thalia oświadczyła, że Kronos zniszczył świątynię bogini.
  • Jeden z kraterów na Księżycu, nosi imię jej rzymskiej odpowiedniczki – Diany.
  • Artemida jest jedyną boginią posiadającą kasztanowe włosy.
  • Artemida umieściła na nieboskłonie dwie osoby czyniąc z nich gwiazdozbiory: Oriona i Zoe.
    • Jednak w jednym z mitów podawało, że to Zeus umieścił Oriona na niebie w postaci gwiazdozbioru, na prośbę bogini.
  • W Grecji znajduje się miasto nazwane od imienia bogini.
  • Według niektórych wersji mitów zakochała się i zapragnęła wyjść za mąż tylko, i wyłącznie raz – po poznaniu Oriona.
  • W niektórych źródłach mitologicznych przez bliskie pokrewieństwo z Apollinem przypisywano jej zamiłowanie do tańca, muzyki i śpiewu, których rzekomo miała być wielką miłośniczką.
    • Jednakże w Greckich bogach według Percy'ego Jacksona sama Artemida jasno wypowiedziała się, że za nimi nie przepada.
  • Jej ulubionym filmem Disneya jest Kraina Lodu[2].

Występowanie[]

Przypisy[]

Advertisement