FANDOM


Astrajos
Astrajos
Tytuł
Bóg Zmierzchu
Bóg rozgwieżdżonego nieba
Informacje
Status: Nieśmiertelny
Wygląd
Płeć: mężczyzna
Wzrost: Każdy
Rodzina
Rodzina:
Pozostałe
Przynależność: Pomniejsi Bogowie


Astrajos (także Astraeus; gr. Ἀστραῖος Astraios ‘Gwiezdny’, łac. Astraeus) – w mitologii greckiej jeden z tytanów; bóg światła gwiezdnego i astrologii. Bóg zmierzchu, który układa świat do snu, dając mu niezbędny odpoczynek.

Należał do drugiego pokolenia tytanów. Był bóstwem związanym z kultem ciał niebieskich. Uchodził za syna tytana Kriosa i Eurybii oraz za brata Pallasa.

MiłośćEdytuj

Jeszcze za czasów Tytanów subtelna uroda Eos, bogini świtu spodobała się Astrajosowi. Jej uroda tak go zauroczyła, że któregoś razu zaczaił się na nią na wschodzie i gdy miała wzejść na nieboskłon, porwał ją i udał się z nią aż do swojej siedziby na zachodzie. Bogini jednak podniosła krzyk tak głośny, że usłyszał to sam Kronos i natychmiast zażądał od bratanka, by ten zwrócił boginię na miejsce i nie zakłócał naturalnego porządku. Astrajos ją wypuścił, ale miłość zakiełkowała. 

Mieli liczne potomstwo, m.in. Gwiazdy (bóstwa uosabiające gwiazdy), Fosforosa, Hesperosa: bóstwo uosabiające planetę Wenus, Wiatry: Boreasza, Zefira, NotosaEurosa.

Eos przez klątwę Bogini Miłości, Afrodytę zakochiwała się w różnych herosach i nie była mu wierna. Mimo to Astrajos ostatecznie je przebaczył.

Tytani
Pierwsze bóstwa (Protogenoi)
ChaosUranosGajaTartarChronosNyks
Tytani pierwszego pokolenia
HyperionJapetKojosKriosOkeanosKronos
FojbeMnemosyneRejaThejaTemidaTethys
Tytani drugiego pokolenia
AstrajosAtlasPrometeuszEpimeteusz
HeliosLatonaEosSelene