FANDOM


Britomaris
Tytuł
Pani sieci
Boginka kreteńska
Informacje
Status: Nieśmiertelna
Pseudonim(y): Diktynna
Wygląd
Płeć: Kobieta
Wzrost: Każdy
Rodzina
Rodzina:
Pozostałe
Przynależność: Pomniejsi Bogowie
Nimfy
Łowczynie Artemidy
Dom: Kreta (dawniej)
Grecka/Rzymska forma: Grecka
Występowanie:
Misje: Służenie Bogini Artemidzie


Wśród jej towarzyszek była nimfa imieniem Britomaris, tak dobra w wyplataniu siatek, że Artemida w końcu uczyniła ją pomniejszą boginią - panią sieci. (Czy grywała w siatkówkę? Nie wiem).

Greccy bogowie według Percy`ego Jacksona


Britomartis (gr. Βριτόμαρτις "Britómartis", – "słodka dziewczyna") - pomniejsza bogini, nimfa, Łowczyni Artemidy. Występuje w "Greckich Bogach według Percy'ego Jacksona" oraz w "Mrocznej Przepowiedni".

HistoriaEdytuj

Britomaris urodziła się w Keno, w wąwozie Samaria. Boginka kreteńska był córką Zeusa i nimfy Karme. Mieszkała w Gortynie na Krecie.

Minos, król Kreta|Krety zapragnął sobie, iż weźmie nimfę za kochankę. Przez 9 miesięcy udało jej się kryć i uciekać przez kreteńskim władcą. W końcu, zmęczona, chcąc zachować czystość, rzuciła się z urwiska do morza. Wyłowili ją rybacy. Król zaprzestał pościgu, gdy dziewczyna znalazła schronienie w świętym gaju Artemidy.

Greccy bogowie według Percy'ego JacsonaEdytuj

W tej książce nimfa jest przedstawiona po raz pierwszy. Była tak świetna w wyplataniu siatek, że Artemida uczyniła ją panią sieci. Córka Zeusa pomogła także zbudować jej kilka pułapek. Artemida chciała złapać pięć ogromnych łani o złotych porożach, co jej się udało lecz jedna uciekła dostając do Bogini błogosławieństwo.

Mroczna PrzepowiedniaEdytuj

Kalipso otaksowała boginię. - Britomartis, hę? Nigdy o tobie nie słyszałam. Musisz być jedną z pomniejszych.

Kalipso do Britomartis, "Mroczna Przepowiednia"


W tej części bogini sieci wysyła Apolla (Lestera) i Kalipso na misję ocalenia jej gryfów.

WyglądEdytuj


Młoda kobieta siedziała na gzymsie, kołysząc radośnie nogami. Rozpoznałem jej kunsztownie wiązane sandały i suknię uszytą z wielu warstw siatki maskującej. Rude włosy tworzyły warkocz tak długi, że otulał jej szyję niczym szalik albo pętla. Groźne ciemne oczy przypominały mi panterę wpatrującą się w ofiarę z cienia krzewów (...).

—Lester o Britomartis


IMG 20170725 112023

CharakterEdytuj

Według Apollina/Lestera Britomartisa ma pokręcone poczucie humoru.