FANDOM


Ejlejtyja
Tytuł
Bogini porodu i połogu
Informacje
Wiek: Każdy
Status: Nieśmiertelna
Wygląd
Płeć: Kobieta
Wzrost: Każdy
Rodzina
Rodzina:
Pozostałe
Przynależność: Bogowie
Dom: Olimp
Występowanie:

Ejlejtyja - córka Zeusa i Hery. Bogini porodu i połogu. Opiekowała się ciężarnymi kobietami i porodem. Siostra Hefajstosa, Aresa, Hebe oraz Eris.

Mit z Ejlejtyją

U stóp wzgórza Kronosa znajduje się świątynia Ejlejtyi, w której składa się cześć miejscowemu bóstwu, Sosipolisowi (zbawca miasta). Gdy Arkadyjczycy najechali Elidę, a wojsko elejskie stanęło w obronie ojczyzny, do wodzów podeszła kobieta z dzieckiem na ręku. Powiedziała, że jest jego matką, lecz we śnie bogowie nakazali jej by przyniosła je do nich, aby walczyło w obronie Elidy. Wodzowie uwierzyli niewiaście i położyli nagie dziecko przed wojskami elidy, licząc na cud. Kiedy to uczynili, malec zmienił się w wielkiego węża, który przepędził najeźdźców. Bóstwo nazwano Sosipolisem, a w miejscu, w którym wąż pogrążył się w ziemię, wybudowano świątynię, gdzie czczono jego i jego matkę, Ejlejtyję.

Ciekawostki

  • Jej imię można interpretować jako „Ta-Która-Przychodzi” (w potrzebie).
  • Została ukarana przez swoją matkę za pomoc w porodzie jednej z kochanek Zeusa.
  • Czczono ją głównie na Krecie.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki