Riordanopedia

Wydarzenia na Riordanopedii:

CZYTAJ WIĘCEJ

Riordanopedia
Advertisement
Riordanopedia

Wiedziałem już, gdzie chciałbym trafić po śmierci.
-O to właśnie chodzi - powiedziała Annabeth, jakby czytała moje myśli. - To jest miejsce na herosów.
Ja jednak myślałem o tym, jak niewielu ludzi trafia do Elizjum, jak maleńka jest to liczba w porównaniu do Łąk Asfodelowych, a nawet Równiny. Tak mało ludzi czyni prawdziwe dobro w życiu. Przygnębiające.

Szablon:Lokalizacja Infobox Elizjum lub Pola Elizejskie – w mitologii greckiej część Hadesu – podziemnego świata, przeznaczona dla dusz dobrych ludzi. Częściej jednak przedstawiana jako kraina nad oceanem, na zachodnich krańcach świata – miejsce wiecznej szczęśliwości i wiecznej wiosny. Panował tam Kronos, syn Gai (Matki Ziemi) i Uranosa (Pana Niebios), a jednocześnie ojciec Demeter, Hestii, Hery, Hadesa, Posejdona i Zeusa. Starożytni Grecy wyobrażali sobie życie po śmierci jako mniej ciekawe niż na Ziemi. Dusza zmarłego po przepłynięciu rzeki Styks w łodzi starca Charona, stawała przed trybunałem trzech sędziów. Tam dusza była sądzona, następnie szła w jedno z trzech miejsc spoczynku wiecznego; m.in. na Elizje. Sprawiedliwi kierowali się na prawo do rzeki zapomnienia – Lete. Napiwszy się z niej wody, zapominali o ziemskim życiu. Dalej czekały już na nie Pola Elizejskie – kraj wiecznego spokoju i pośmiertnej szczęśliwości, gdzie dusze wyzbyte od wszelkich cierpień i pragnień przechadzają się po bladych łąkach, ogarnięte muzyką niewidzialnych lir.

Wygląd

Ich ścieżka prowadziła do niewielkiej doliny otoczonej murem: zamkniętego osiedla, które wyglądało jak jedyna szczęśliwa część Podziemnej Krainy. Za bramą znajdowały się ładne domki pochodzące z wszystkich możliwych epok, od rzymskich willi, przez średniowieczne zamki, po wiktoriańskie pałace. Na trawnikach kwitły złote i srebrne kwiaty. Trawa mieniła się kolorami tęczy. [...] Pośrodku tej doliny dostrzegłem lśniące błękitem jezioro, na którym znajdowały się trzy niewielkie wysepki, przypominające kurorty na Bahamach. Wyspy Błogosławionych, dla tych, którzy urodzili się trzy razy i trzy razy zasłużyli na Elizjum.

Ciekawostki

Plik:2016-03-26-17-52-30-1481448029.jpeg

Pola Elizejskie według Leona Baksta 1906 rok

Advertisement