FANDOM


Fontanna di Trevi
Trevi Fountain, Rome, Italy
Najważniejsze dane
Lokalizacja: Rzym
Rodzaj: Fontanna
Pozostałe
Występowanie: Znak Ateny (wspomniana)

Fontanna di Trevi - najbardziej znana barokowa fontanna Rzymu. Została zbudowana z inicjatywy Klemensa XII w miejscu istniejącej wcześniej fontanny zaprojektowanej przez Leona Battiste Albertiego z 1435 r. Legenda głosi, że ten, który wrzuci do niej monetę pewnego dnia znowu wróci do Rzymu. Podczas wizyty w Rzymie Hazel Levesque bardzo chciała ją zobaczyć.

Ciekawostki

  • Legenda wiąże nazwę fontanny z imieniem Trevia noszonym przez dziewicę (łac. virgo), która odkryła źródło wody wykorzystane przy budowie akweduktu.
  • Po filmie Słodkie życie (La Dolce Vita) z 1960 w reżyserii Federico Felliniego stała się sławna na całym świecie, a scena kąpieli Sylvii granej przez Anitę Ekberg należy do najsłynniejszych w dziejach kina. Sama kąpiel w fontannie jest zakazana i karana.
    1604144556 34ed634677

    Fontanna di Trevi

  • Codziennie turyści wrzucają do niej około trzy tysiące euro, które później przekazywane są na cele charytatywne.

Zobacz też

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki