Riordanopedia

Wydarzenia na Riordanopedii:

CZYTAJ WIĘCEJ

Riordanopedia
Advertisement
Riordanopedia

Moje dzieci są tak rzadko szczęśliwe. Chciałbym... chciałbym, żebyś został wyjątkiem.

— Hades do Nica; Krew Olimpu

Hades – grecki bóg zmarłych. Jeden z Wielkiej Trójki. Syn Kronosa i Rei, mąż Persefony, ojciec Bianki i Nica di Angelo. Jego rzymskim odpowiednikiem jest Pluton. W filmie Złodziej Pioruna zagrał go Steve Coogan.

Historia[]

Połknięcie przez Kronosa[]

Hades jest czwartym dzieckiem Kronosa i Rei, najstarszym z synów. Kronos otrzymał przepowiednię od ojca, że jedno z jego dzieci go obali, więc żył w ciągłym strachu. Gdy okazało się, że Reja zaszła w ciążę, król tytanów był przerażony, jednak planował być dobrym ojcem. Kiedy urodziła się jego pierwsza córeczka, Hestia, Kronos wyczuł, że coś jest z nią nie tak − promieniowała siłą. Nietrudno było się domyślić, że nie była tytanidą, tylko zapoczątkowała nowe pokolenie – bogów. Kronos ze strachu pożarł ją, mając nadzieję, że inne dzieci okażą się prawdziwymi tytanami, jednak tak się nie stało, każde kolejne dziecko było potężniejsze. W końcu Kronos miał w swoim brzuchu Hestię, Demeter, Herę, Hadesa oraz Posejdona. Reja miała już dosyć władzy Króla Tytanów, więc nie oddała ostatniego syna, Zeusa. Zostawiła go, by opiekowały się nim nimfy (w tym Hagno) i koza Amalteja. Zamiast tego dała Kronosowi do połknięcia kamień. Gdy Pan Nieba dorósł poprosił matkę o pomoc, dała mu kielich ze zmieszanym nektarem i musztardą. Kronos zwymiotował rodzeństwo, w tym czasie na Górze Othrys nie było żadnego tytana czy tytanidy. Cała szóstka bogów uciekła z góry i udała się na Górę Idę, gdzie była ich matka. Kiedy zobaczył matkę, ze łzami w oczach podbiegł do niej i ją przytulił, w jego ślad postąpiła reszta (tu widać jak ważna jest dla niego rodzina i matka). Olimpijczycy przenieśli się na Górę Olimp i wypowiedzieli wojnę Tytanom.

I Wojna Tytanów[]

Ponieważ Tytani mieli przewagę liczebną i byli uzbrojeni, Hades wpadł na pomysł by uwolnić Hekatonchejrów i Cyklopów z Tartaru.

Hades był bardzo wykwalifikowany w chodzeniu do Tartaru, dzięki wielkiej sieci tunelów w podziemiu. Kiedy Posejdon, Hades i Zeus dostali się do "Mega Zastrzeżonej Strefy Tartaru", zobaczyli Kampe. Na początku wystraszyli się jej wielkością, jednak przezwyciężyli strach i stanęli na wysokości zadania. Znaleźli Cyklopów i jeden z nich, Briareus powiedział, że mogą im wykuć broń godną nieśmiertelnych. Dla Zeusa wykuli Piorun Piorunów, Posejdon zyskał Trójząb, dla Hadesa wykonali Hełm Mroku. Posejdon i Zeus czuli dziwną, moc która biła od tej broni, ale Hades był bardzo zadowolony. Zeus, używając pioruna, zabił Kampe, Posejdon roztrzaskał łańcuchy hekatonchejrów i cyklopów, a Hades wyprowadził ich z Tartaru. W zamian za uwolnienie z Tartaru, przyłączyli się do nich w Wojnie.

Szóstka młodych bogów wyruszyła na Olimp, w kulminacyjnym momencie wojny, Zeus użył Pioruna Piorunów i zrzucił Króla Tytanów z Czarnego Tronu.

Podział świata[]

Po Wojnie Tytanów, Olimpijczycy stworzyli pałace na Olimpie dla każdego z nich (łącznie z pomniejszymi). Hades, Posejdon i Zeus zebrali się w Pałacu Bogów. Postanowili, że podzielą świat na Trzy Części. Hades uważał, że jako najstarszy z braci i pierworodny syn Kronosa, powinien stać się królem i odziedziczyć po swoim ojcu, jednak ustąpił miejsca Zeusowi. Posejdon stał się Królem Mórz, Zeus zyskał Nieba, Hades został Królem Podziemia. Od tamtej pory Zeusa, Hadesa i Posejdona nazywa się Wielką Trójką. Jednak Zeus wkrótce zyskał miano Króla Olimpu i Króla Bogów.

Samotnik[]

Rodzeństwo Hadesa i ich dzieci obawiali się Króla Podziemia, dlatego bywał tam tylko na narady bogów podczas przesilenia zimowego. Resztę roku spędzał w swoim królestwie. Z czasem odkrył u siebie moce do kontroli nad metalami szlachetnymi i drogimi kruszcami. Śmiertelni Grecy obawiali się jego, a sami półbogowie bardzo bali się spotkania z nim.

Urządzenie Podziemia[]

Hades RR

Hades i Cerber.

Kiedy Hades przybył do Erebu, swojego nowego domu, zastał tam spory bałagan. Przed nim nikt bowiem nie zajmował się duszami zmarłych. Sąd ostateczny odbywał się za życia ludzi i nie był do końcu sprawiedliwy. Ludzi przekupywali sędziów. Oburzony Hades postanowił zaprowadzić porządki. Udał się do Zeusa. Przedstawił mu swój plan, dotyczący sądu nad duszą po jej śmierci. Uzyskał zgodę króla wszechświata na działanie, który postawił jeden warunek: sędziowie mieli być dziećmi Zeusa. Hades przystał na to, choć nie bardzo mu się to podobało. Powrócił do siebie i wybrał trzech zmarłych królów: Minosa, Ajakosa i Radamantysa. Byli oni pierwszymi sędziami Podziemia. Decydowali nad losem dusz. Zadowolony Hades zajął się kolejnymi sprawami. Sprowadził z Tartaru Cerbera, który miał pilnować, by żadna żywa istota nie przedostała się do Podziemia i, aby żadna zmarła, nie dostała się na zewnątrz. Bóg wezwał również Erynie, duchy zemsty. Miały pilnować odbywanych kar na Polach Kary a także na Łąkach Asfodelowych. Utrzymywały one także porządek wśród umarłych. Hades nie poprzestał na tym. Zmusił Charona, aby pobierał od zmarłych tę samą opłatę za przepłynięcie przez Styks oraz poprosił Hermesa, by pomagał zagubionym duszom trafiać do Erebu.

Porwanie Persefony[]

Samotny i przygnębiony Hades chciał mieć żonę. Ze swoich komnat zobaczył młodą boginię, Persefonę, córkę Demeter i Zeusa. Zakochał się w niej. Zaniedbał swoje obowiązki. Wiedział, że Demeter nie pozwoli mu się zbliżyć do swojej córki, a nawet gdyby udało mu się z nią porozmawiać, to dziewczyna i tak go nie zechce. Bóg umarłych usiłował się z tym pogodzić, ale czuł się coraz bardziej samotny w Podziemiu. Nosił w kieszeni naszkicowany portrecik Persefony. Wyrył jej imię na swoim obsydianowym stole (co kosztowało go mnóstwo pracy). Śnił o niej całymi nocami i w wyobraźni tworzył sobie sceny, w którym on wyznaje jej miłość, a bogini odpowiada, że też go kocha. Czasem Hades nawet zakładał swój Hełm mroku i wychodził na powierzchnię. Odnajdywał ją i podglądał , jak się przechadzała po lesie lub bawiła z przyjaciółkami nimfami na łące. W końcu bóg uznał, że już dłużej nie wytrzyma, poszedł więc do ojca dziewczyny, Zeusa. Opowiedział mu swoją sytuację i poprosił o pozwolenie na małżeństwo i radę, co ma zrobić. Zeusowi zrobiło się trochę żal Hadesa. Rozumiał też doskonale, że można mieć obsesję na punkcie kobiety. Obiecał bratu pomoc i poradził, że najlepiej by było, gdyby porwał ją. Hades był nieco tym zaskoczony, ale zgodził się. Poczekali, aż Demeter zajmie się swoimi sprawami i zostawi córkę w towarzystwie nimf. Dziewczyny udały się na łąkę. Chodziły po wzgórzach, chlapały się w strumieniach. Nimfy zmęczyły się i położyły się na krótką drzemkę. W tym czasie Persefona poszła pozbierać trochę kwiatów. Gdy schyliła się po następny kwiatek, ziemia pod nią otwarła się i wyskoczył stamtąd ogromny rydwan zaprzężony w cztery straszliwe konie. Woźnicą był oczywiście Hades. Ubrany był w czarne szaty, a na głowie miał swój Hełm mroku, który jeszcze bardziej przestraszył dziewczynę. Persefona była przerażona. Hades przedstawił się i wyznał jej miłość. Wciągnął dziewczynę do rydwanu i znikł pod ziemią. Całe to zdarzenie widział bóg słońca Helios.

Gdy Demeter zobaczyła, że jej córka zniknęła, wpadła w rozpacz. Chodziła od miasta do miasta i szukała swojej córki, w dzień pomagał jej Triptolemos – śmiertelnik, którego bogini zamieniła w boga rolnictwa, a w nocy Hekate używała swoich pochodni, by oświetlać jej drogę. W końcu, plony przestały przez nią rosnąć. W końcu trafiła na Heliosa, który niechętnie opowiedział jej, co zobaczył. W tym czasie Hermes wydał ogłoszenie, że Hades potrzebuje ogrodnika, by urządzić ogród w Podziemiu. Demeter była oburzona zachowaniem brata Hadesa. Wyruszyła do Zeusa i poprosiła go o pomoc. Ten niestety niewiele mógł poradzić, bo sam zaproponował bratu takie rozwiązanie. Wściekła bogini zbóż sprawiła, że ziemia przestała wydawać plony.

Persefona z czasem zakochała się w Hadesie. Temu bardzo zależało na uczuciach młodej bogini. Gdy tylko kończył pracę, wracał uradowany do swojego pałacu i zatrudnił ogrodnika, by ten stworzył dla niej piękny ogród. Po jakimś czasie przestał chodzić do "pracy" i spędzał cały dzień z Persefoną. Ostatecznie Zeus, który miał dość jęków wygłodniałych ludzi i lamentów siostry, kazał Hadesowi zwrócić córkę. Kiedy Hermes przybył po nią do Podziemia, okazało się, że Persefona zjadła 1/3 część granatu. Nie mogła już wrócić na powierzchnię. Zakochała się również w Hadesie i musiała zostać w Podziemiu. Demeter nigdy nie wybaczyła córce, że ją zostawiła i nie zaakceptowała związku córki. Nie chciała się pogodzić z tym, że musi oddać córkę. Ostatecznie Hestia obmyśliła sposób na pogodzenie wszystkich i przekazała go Zeusowi. Persefona spędzała w Podziemiu 1/3 roku, a pozostałe ze swoją matką na powierzchni.

Nieudane romanse[]

Hades ZP film

Steve Coogan jako Hades w filmie „Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy: Złodziej Pioruna“.

Małżeństwo Persefony i Hadesa nie należało do szczególnie udanych, zwłaszcza że byli co roku rozdzielani na długi czas. Hades kochał swoją żonę mocno, ale czasami czuł się samotny. Któregoś dnia odwiedzał Okeanosa i zakochał się w jednej z jego córek, piękną, smukłą i bladą Leuke. Porwał ją do siebie. Kiedy Persefona się dowiedziała postawiła mu ultimatum: "Albo ona, albo ja!". Hades wiedział, że nie ma wyboru. Musiał odesłać dziewczynę. Niestety, Persefonie to nie wystarczyło. Zażądała jej śmierci. Hades nie był zadowolony i wymyślił inne rozwiązanie. Spotkał się z Leuke na łąkach Asfodelowych i zamienił ją w smukłą topolę. Od tamtego czasu Łąki są pełne topoli. Niektóre rosną również na brzegach podziemnych rzek.

Jakiś czas później Hades trafił nad rzeką Kokytos na pięknie pachnącą i niezwykle śliczną nimfę Minthe. Zakochał się w niej od pierwszego wejrzenia. Była ona najadą podziemnej rzeki i marzyła o tym, by wyjść na powierzchnię. Hades obiecał, że ją tam zabierze, za pocałunek. Dziewczyna zgodziła się i pocałowała go. Bóg przeniósł ich na powierzchnię. Przez chwilę czuł się naprawdę zakochany. Była wówczas wiosna i Persefona przebywała u swojej matki. Hades wystraszył się, że może ich razem zobaczyć i uciekł do Podziemia zostawiając Minthe samą. Nimfa poczuła się niezwykle ważna, bo udało jej się owinąć boga wokół palca. Wykrzyczała to z radości. Persefona ją usłyszała i przyszła do niej w postaci olbrzymiego kolosa. Rozgniotła ją w zazdrości i furii. W miejscach, gdzie się to stało wyrosła roślina, która dostała nazwę Mięta – od imienia najady.

Te dwie sytuacje sprawiły, że Hadesowi odechciało się romansów na jakiś czas.

Asklepios[]

Asklepios był synem Apolla, po ojcu odziedziczył zdolności do medycyny. Po wielu latach nauki potrafił uzdrawiać ludzi, aż w końcu nauczył się wskrzeszać umarłych. Hades zauważył, że ubyło mu kilka dusz. Dowiedział się, że to wina Asklepiosa. Poszedł więc do Zeusa i powiedział, że jego bratanek kpi sobie z praw życia i śmierci. Zeus spytał się półboga czy to prawda, on powiedział, że tak. Apollo chciał przeprosić wuja za incydent, ale Hades nie dał się namówić, mówiąc, by Zeus zabił młodego. Zeus z wielkim bólem serca zrobił to, a Hades wrócił do swojego królestwa.

W Krwi Olimpu jednak Asklepios się pojawia, już jako bóg i daje półbogom z Wielkiej Siódemki Lekarstwo Lekarza, dzięki któremu Leo Valdez zostaje wskrzeszony.

Przysięga[]

Hades GB

Hades na tronie w Królestwie Umarłych.

Po II Wojnie Światowej, której przyczyną był spór pomiędzy dziećmi Wielkiej Trójki, w której dzieci Posejdona i Zeusa walczyły przeciw dzieciom Hadesa, wyrocznia przepowiedziała, że jedno z półboskich dzieci najstarszej trójki bogów ocali lub zniszczy Olimp.

Zeus, Hades i Posejdon zebrali się na Olimpie i złożyli przysięgę, że już nigdy nie będą mieli półboskich dzieci. Hades miał już dwójkę − Biankę i Nica Di Angelo. Chciał ich uchronić przed Zeusem, prosząc ich matkę, Marię Di Angelo by poszła z nim do podziemia, ta jednak odmówiła. Zeus cisnął piorunem w hotel, gdzie się znajdowali, ale Hades stworzył pole siłowe, by uchronić dzieci, jednak nie udało mu się uratować Marii. Poprosił Erynie, by wykąpały Nica i Biankę w Lete i zaniosły ich do Kasyna Lotos. Wkrótce po tym wydarzeniu przeklął Wyrocznię Delficką, by nigdy nie miała kolejnego ciała.

Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy[]

Złodziej pioruna[]

Wielka trójka była skłócona, ponieważ ktoś ukradł Piorun piorunów. Zeus oskarżył o to Posejdona, który miał wykorzystać swojego syna do kradzieży. Wielu jednak podejrzewało o tę zbrodnię Hadesa. Według nich wojna wśród bogów spowodowałaby, że królestwo Hadesa powiększy się, a sam bóg na tym zyska. W dniu kradzieży pioruna piorunów, Król Umarłych jednak sam został okradziony. Bogowi bogactwa zabrano hełmu mroku. Hades nie powiedział o utracie żadnemu bogowi z Olimpu. Był przekonany, że nikt mu nie pomoże. Bóg, również nie mógł sobie pozwolić, aby informacja o zniknięciu jego najgroźniejszej broni, wyszła na jaw. Hades zaczął poszukiwanie złodzieja na własną rękę. Podejrzewał, że to Percy ukradł piorun pioruna oraz jego hełm mroku. Posłał swoją wierną sługę, Pani Dodds, aby pojmała półboga w Yancy Academy, jednak ta nie dała rady. Następnie Hades porwał matkę Percy’ego. Gdy Percy otrzymał misje odnalezienia skradzionego pioruna piorunów, półbóg sam udał się do Królestwa Umarłych, a Hades wstrzymał próby sprowadzenia herosa i poczekał na niego, nie przeszkadzając mu w podróży do jego królestwa. Kiedy Percy, Grover i Annabeth dotarli do Królestwa Umarłych, Hades powitał ich w swojej własnej sali tronowej. Jackson wierzył, że Król Podziemia ukradł piorun piorunów, więc poprosił boga o zwrócenie broni Zeusa. Oskarżenia Percy’ego oburzyły Hadesa. Wyjaśnił młodemu herosowi, że nie ukradł nic Królowi Olimpu i przyznał się do utraty swojej najpotężniejszej broni. Zagroził młodemu półbogowi, że jeśli nie odda jego hełmu, wstrzyma śmierć, a na świat wypuści armie zmarłych, których poprowadzi sam trup Percy’ego Jacksona. Heros poczuł się urażony i chciał przekonać boga umarłych, że nic nie ukradł. Niestety podczas jego podróży do Królestwa Umarłych, Ares podrzucił mu skradzioną Zeusowi rzecz, a półbóg przyniósł piorun piorunów prosto do samego Hadesa. Bóg podziemia wściekł się, ale zamierzał zmusić Percy’ego do wymiany pioruna za życie Sally Jackson. Półbóg po naradzie z Annabeth i Groverem zrozumiał wers przepowiedni: „Tego, co najważniejsze, ocalić nie zdołasz”. Obiecał Hadesowi, że znajdzie jego hełm i wraz z towarzyszami używając pereł Posejdona, uciekł pozostawiając swoją mamę w Podziemiu. Wściekłość Hadesa na zaistniałą sytuacja była tak wielka, że spowodował trzęsienie ziemi w Los Angeles. Herosi zostali przeniesieni na sam środek zatoki Santa Monica, gdy dopłynęli do brzegu spotkali Aresa. Bóg wojny został zmanipulowany, gdy przyłapał Luka Castellana na kradzieży pioruna piorunów oraz hełmu mroku, przywłaszczył owe zguby. Percy wyzwał Aresa na pojedynek. Gdy pokonał boga wojny, półbóg odzyskał hełm Hadesa, który następnie przekazał Erynią, by te zwróciły go właścicielowi. Na Olimpie Percy Jackson oczyścił Hadesa z zarzutów kradzieży. Bóg Umarłych spłacił swój dług, odsyłając Sally Jackson do świata żywych.

Charakter[]

Hades kolorowanka

Przedstawienie Hadesa w kolorowance: Percy Jackson. Książka do kolorowania.

Nawet dla niej nie zabrzmiało to przekonująco. Hades ZAWSZE był mendą.

— Annabeth Chase; Dom Hadesa

Hades jest honorowy. Szanuje przysięgi i prawa moralne. Jak na ironię Hades nikogo nie zabił przed próbą uśmiercenia Thalii. Nigdy nie złamał Przysięgi Wielkiej Trójki odnośnie narodzin kolejnych półbogów. Dobrowolnie wypuścił Sally Jackson, gdy odzyskał swój Hełm Mroku. Hades ma wielki szacunek do prawa zmarłych. Jest sędzią wszystkich umarłych przybyłych do Hadesu. Hades jest bardzo zajętym i pracowitym bogiem, w odróżnieniu od innych, którzy biorą swoje obowiązki lekceważąco, tak jak Apollo czy Dionizos. Można powiedzieć, że jest najmądrzejszy z bogów (za wyjątkiem Ateny), przedstawia to w coraz to różnych i wymyślnych sposobów kary dla grzeszników, dobrym przykładem jest Tantal. Pomimo swojej ciemnej strony, Hades może też być dobrym bogiem. Poszedł na kompromis, gdy Demeter poprosiła, by ten oddał jej córkę. Zgodził się, ale tylko na pół roku.

Hades jest ucieleśnieniem większości cech swojego ojca Kronosa:

  • Sprytu,
  • Złośliwości,
  • Przebiegłości.

Hades trzyma głęboko schowaną urazę do swojego rodzeństwa o to, że nie chcą, by pokazywał się na Olimpie i praktycznie ucięli z nim jakiekolwiek kontakty. Jednak to wszystko zmienia się w Ostatnim Olimpijczyku, gdy Zeus stwierdza, że gdyby nie Hades, Kronos powstałby na nowo. Hades przyjmuję przeprosiny od rodzeństwa. Jego córka Bianca powiedziała, że Trzymanie urazy dla dzieci Hadesa jest szczególnie niebezpieczne, jest to nasza wada po ojcu. Hades chciał zabić Thalię tylko po to, by Zeus zasmakował jak to jest, gdy ukochana osoba zostaje zabita i jest to również kara za to, że złamał przysięgę. Nie miał mrocznych zamiarów wobec Percy'ego, mimo iż jego ojciec również złamał dane słowo (możliwe, że Hades nie czuje urazy wobec Posejdona). Jest bardzo surowym i krytycznym ojcem. Przy Nicu mówił, że jego siostra Bianca była inna. Jednak po wojnie o Manhattan mówi o swoim synu z dumą i szacunkiem. W końcu ufając mu powiedział o Rzymskich i Greckich półbogach i o Obozie Jupiter, twierdząc że jego syn nie podzieli się tą wiedzą z innymi. Wiedział że przeznaczeniem Nica jest zaprowadzić Siódemkę Półbogów do Wrót Śmierci. Maria di Angelo mówiła, że Hades był miłym i hojnym człowiekiem, dając do zrozumienia, że jego ciemna i mroczna strona kryje w sobie miłość i urazę ze strony rodzeństwa.

W Krwi Olimpu możemy poznać inne oblicze Hadesa, który zaczyna zwracać większą uwagę na swojego syna Nico, a także próbuje mu pomóc.

Wygląd[]

Miał na sobie szatę z czarnego jedwabiu i koronę z czarnego filigranu. Jego skóra była biała jak u albinosa, a długie do ramion włosy czarne jak smoła. Nie był tak potężnie zbudowany jak Ares, a mimo to promieniował potęgą. (...) Wydawał się gibki, pełny gracji i niebezpieczny jak pantera. (...) Miał we wzroku coś,co przypominało mi widziane niegdyś portrety Napoleona, Hitlera i tych przywódców-terrorystów, którzy nakazują innym wysadzić się w powietrze. Hades miał tak samo świdrujące spojrzenie, ten sam rodzaj straszliwej, magnetycznej charyzmy.

— Percy o Hadesie; Złodziej pioruna

Hades jest opisany jako wysoki dobrze zbudowany mężczyzna. Ma bladą skórę i długie włosy, które są intensywnie czarne jak oczy, które były oznaką geniusza albo wariata. Persefona mówi, że gdy Hades pała pasją, jego oczy płoną purpurą. W Pamiętnikach Półbogów ma bródkę. Często nosi czarne powłóczyste szaty z duszami grzeszników wydzierganymi na materiale. Podczas bitwy, Hades prowadzi wielki, czarno-złoty rydwan z zaprzężonymi do nich czarnymi końmi (ich oczy i grzywy żarzą się ogniem), a u boku ma Stygijski Miecz. Nosi piękną zbroję w kolorze czerwonym i dwa sygnety. Jeden jest z czaszką (którą oddał Nico), a druga jest z zamarzniętą Mgłą (obrączka ślubna od Persefony).

Podczas porwania Persefony nosił czarne szaty i żelazne rękawice. Przy pasie miał miecz, a w dłoni - bicz. Na głowie nosił zakrywający twarz hełm, który zdobiły sceny śmierci i tortur.

Podczas Bitwy o Manhattan, Hades ma na sobie czarną zbroję i płaszcz w kolorze świeżej krwi. Na głowie nosi hełm mroku, który cały czas zmienia kształt - raz jest czarna obręczą ognia, raz smoczym łbem, a raz wieńcem z ludzkich kości. Powozi wykładany obsydianem i złotem rydwan, ozdobiony scenami gwałtownej śmierci. Ciągną go konie, które są żywymi cieniami, ukształtowanymi z mroku.

Umiejętności[]

  • Aura Hadesa – w Złodzieju pioruna Percy wyczuwał w pobliżu boga, bijącą od niego potęgę i wiedze. Aura Hadesa wpływała na umysły osób znajdujących się w pobliżu boga w podziemiu. Osoby te, nagle mają chęć służyć Hadesowi lub udać się na wieczny odpoczynek w Królestwie Umarłych.
  • Nekromancja – wszyscy umarli, w tym szkieletowi wojownicy, byli pod władzą Hadesa. W każdej chwili Król Podziemia mógł wezwać szkieletowych wojowników.

Własności[]

  • Hełm mroku – najgroźniejsza broń Hadesa. Kto nosi ten hełm stawał się niewidzialny i mógł przenikać przez obiekty materialne.

Dzieci Hadesa[]

Półboskie dzieci[]

Nieśmiertelne dzieci[]

  • Melinoe – córka Hadesa i Persefony, bogini upiorów, opisana w Archiwum Półbogów.
  • Makaria – córka Hadesa i Persefony, bogini łagodnej śmierci i ludzi cnotliwych.
  • Zagreus – syn Hadesa i Persefony, bóg odrodzenia.

Cytaty[]

Idź tam, gdzie prowadzi cię serce, inaczej utracisz wszystko. Hades karmi się wątpliwościami i bezradnością. Będzie się starał cię oszukać, sprawić, byś stracił ufność we własny osąd. Kiedy znajdziesz się w jego królestwie, nie wypuści cię z własnej woli. Miej wiarę. Powodzenia, Percy Jacksonie.

Nereida o Hadesie; Złodziej Pioruna

− Mężu, rozmawialiśmy o tym – zbeształa go Persefona. – Nie możesz bawić się w podpalanie wszystkich herosów. A poza tym on jest odważny. Podoba mi się to.
Bóg przewrócił oczami.
− Ten Orfeusz też ci się podobał. I patrz, jak się to skończyło. Pozwól mi go zabić, chociaż troszeczkę.

— Hades i Persefona o Percym Jacksonie; Ostatni Olimpijczyk

Ciekawostki[]

  • Jego świętymi roślinami są cyprys i topola.
  • Do końca nie wiadomo, czy Zagreus i Melinoe są jego dziećmi. Inne mity głosiły, że Zeus miał ich z Persefoną pod postacią jej męża.
  • Jego egipskim odpowiednikiem są Ozyrys i Anubis, zaś nordyckim bogini Hel.
  • Jak zostało przedstawione w jednym z wywiadów wydaje się, że Cerber lubi bardziej swojego pana w jego greckiej wersji jako Hadesa, niż w rzymskiej jako Plutona[5].
  • W pewnym sensie Hades podobny jest do Plutona. W obu swoich formach odwiedzał swoje dzieci, chciał chronić kochanki. Obie jego miłości nosiły to samo imię – Maria (grecka forma: Maria di Angelo – mama Nica i Bianki, rzymska forma: Maria Levesque – mama Hazel).
  • Lubił straszyć Apollina, wyskakując z cienia i mówiąc cześć, kiedy ten wypuszczał strzałę zarazy.
  • Zmarli w Podziemiu, którzy byli naprawdę okrutni za życia, dostają specjalną karę wyznaczoną przez Hadesa.
  • Hades nie może zatrzymać dusz satyrów na wieczność w Podziemiu.

Galeria[]

Występowanie[]

Przypisy[]

  1. Złodziej pioruna, Bóg funduje nam cheeseburgery
  2. Złodziej pioruna, W pewnym sensie dowiadujemy się prawdy
  3. Z powodu śmierci Marii di Angelo
  4. Percy Jackson i miecz Hadesa
  5. https://www.readriordan.com/2018/05/03/hades-vs-pluto/
Advertisement