FANDOMTwoja żona cię zdradza. [...]. Widziałem na własne oczy. Ale nie podglądałem! Tylko wiesz, ich trochę trudno nie zauważyć

–Helios do Hefajstosa, Greccy bogowie według Percy`ego Jacksona


Helios09-by-Afro

Helios - w mitologii greckiej bóg i uosobienie Słońca. Należał do drugiego pokolenia tytanów. Był bóstwem związanym z kultem Słońca. Uchodził za syna tytana Hyperiona i tytanidy Tei oraz za brata Selene i Eos. Miał żonę Rode (Rodos).

RodzinaEdytuj

Miał liczne potomstwo ze swoimi kochankami:

Z Okeanidą KlimeneEdytuj

– syna Faetona i córki Heliady (Merope, Helias, Fojbe, Ajterie, Dioksippe),

Z nimfą RodeEdytuj

– synów Heliadów,

Z nimfą NeajrąEdytuj

– Faetusę i Lampetię,

Z Leukotoe (Leukotea została przemieniona w tymianek)Edytuj

– syna Tersanora.

HistoriaEdytuj

Helios-0

Według wierzeń starożytnych Greków przemierzał dzienne niebo na złotym rydwanie, zaprzężonym w cztery białe konie – Ajtona, Eoosa, Flegona i Pyroeisa. Swą wędrówkę rozpoczynał na Wschodzie, wynurzając się z fal Okeanosa i kończył po drugiej stronie widnokręgu, na Zachodzie, gdzie zanurzał się. Drogę powrotną, która wiodła pod Okeanosem pokonywał na wielkiej czaszy. Jego nadejście zwiastowała Eos.

Prośba FaetonaEdytuj

23

Jest wspomniany w micie o swoim synu Faetonie. Faeton w młodości żył w królestwie męża swojej matki Meropsa. Powszechnie znany był jednak fakt, że ojcostwo przypisywano Heliosowi. Nie wszyscy jednak w to wierzyli. Na dowód ojcostwa boga słońca, Faeton wybrał się wraz z grupą ludzi na krańce świata, do pałacu Słońca. Tam zażądał od boga, aby udowodnił mu swoje ojcostwo. Nie wystarczyło mu nawet to, że Helios ogłosił że jest jego ojcem. Tytan przysiągł zatem na Styks, że spełni każdą prośbę syna. Faeton poprosił wówczas o powożenie rydwanem słońca. Ojciec załamał się słysząc tę prośbę, bo wiedział, że jest to niebezpieczne. Niestety nie mógł się wycofać. Młody Faeton nie miał wprawy i konie latały po niebie raz w górę, raz w dół. W pewnym momencie konie leciały bardzo nisko, co groziło pożarem nieba i ziemi. Gdy bezradny Helios siedział w swoim pałacu powstała sama Gaja, która zażądała od Zeusa, by ten coś zrobił, bo cały świat powróci do Chaosu. Zeus był zmuszony strącić chłopaka piorunem a on spadł do rzeki Erydan. Helios opłakiwał przez jakiś czas swojego syna, ale nigdy więcej nie oddał nikomu swojego rydwanu.

1

PlotkarzEdytuj

Flirt z przypadkowymi kobietami w tawernie? To przypomina zachowanie Heliosa. Zresztą to przypomina zachowanie większości bogów.

–Demeter, Greccy bogowie według Percy`ego Jacksona


To on według mitów powiedział Demeter, że to Hades porwał jej córkę Korę. I doniósł Hefajstosowi, że jego żona Afrodyta zdradza go z Aresem.

PałacEdytuj

Helios posiadał cudowny pałac, cały ze złota, pełen drogich kamieni i ozdób. W sali tronowej otaczały go Dni, Miesiące i Lata. Stanowił źródło życia i światła. Regulował bieg dni, miesięcy, lat i stuleci. Wzywano go na świadka podczas przysięgi, ponieważ przed jego obliczem nic się nie ukryło.

CiekawostkiEdytuj

Helios
  • Powszechnie to Apollina uważano za boga słońca.
  • Jego rzymskim odpowiednikiem był Sol. Co ciekawe, w mitologii nordyckiej również występowała bogini Słońca o tym samym imieniu.
  • Jego atrybutem jest korona z promieni słonecznych.
  • Występuje na okładce "Greckich bogów według Percy'ego Jacksona".
  • Jeden z Bakuganów, bohaterów serii "Bakugan: Młodzi Wojownicy" nosi jego imię.
  • Mimo, że w książkach Greccy Bogowie i Greccy Herosi Rick Riordan uznaje Heliosa jako boga słońca, to w innych seriach to Apollo nim jest.
Tytani
Pierwsze bóstwa (Protogenoi)
ChaosUranosGajaTartarChronosNyks
Tytani pierwszego pokolenia
HyperionJapetKojosKriosOkeanosKronos
FojbeMnemosyneRejaThejaTemidaTethys
Tytani drugiego pokolenia
AstrajosAtlasPrometeuszEpimeteusz
HeliosLatonaEosSelene