Riordanopedia

Wydarzenia na Riordanopedii:

CZYTAJ WIĘCEJ

Riordanopedia
Advertisement
Riordanopedia
KsiążkaCytat (tabs)
Zalążek artykułu
Muszla

Ten artykuł jest jedynie nierozbudowanym zalążkiem artykułu. Oto sekcje, które wymagają uzupełnienia lub dodania: Olimpijscy Herosi, Apollo i Boskie Próby, Charakter, Wygląd, Relacje.

Jeśli możesz, podejmij się misji rozbudowania go, aby Grover dostał puszkę.

Mieć coś i umieć tego użyć... to zupełnie dwie różne rzeczy. Twoja matka, Atena, z pewnością by się z tym zgodziła.

Heragrecka bogini małżeństwa i rodziny oraz kobiet wychodzących za mąż. Trzecia i ostatnia córka Rei i Kronosa, siostra Hestii, Demeter, Posejdona, Hadesa i Zeusa. Została żoną tego ostatniego, z którym miała czworo dzieci: Aresa, Enyo, Hebe oraz Ejlejtyi. Jej rzymską odpowiedniczką jest Junona.

Historia[]

Narodziny[]

Hera była najmłodszą, ale i najpiękniejszą córką Kronosa i Rei. Jako niemowlę została pożarta przez ojca, ponieważ Uranos przepowiedział, że jedno z dzieci Kronosa obali go. Pan tytanów myślał, że jego potomkowie będą tytanami. Okazało się jednak, że jego dzieci były znacznie potężniejsze od innych, jako że byli oni pierwszym pokoleniem bogów. Kronos pożarł piątkę z szóstki młodych bogów. Ostatnie z jego dzieci, chłopiec, zostało ocalone przez Reę z pomocą jej matki Gai. Tytanida zamiast niemowlęcia podała swojemu mężowi kamień, a prawdziwego chłopca ukryła i dała mu na imię Zeus – co znaczy Pan Nieba. Udała się na Kretę, na górę Idę, tam zostawiła synka pod opieką dziewięciu nimf. Kiedy Zeus dorósł, rozpoczął pracę na dworze Kronosa, i pewnego dnia podał ojcu środek na wymioty. Król Tytanów w konwulsjach zwymiotował pięcioro dzieci, a wśród nich Herę. Zeus wraz z rodzeństwem uciekł z Pałacu Tytanów i udał się do matki. Bogowie zdecydowali się obalić rządy Kronosa. Najpierw wyruszyli do Tartaru, aby uwolnić stamtąd cyklopów i hekatonchejrów. Misja powiodła się i rodzeństwo zyskało potężnych sojuszników. Następnie dzieci Rei wybrały na swoją siedzibę górę Olimp i rozpoczęły bitwę z Kronosem. Wojna zakończyła się ich zwycięstwem i ojciec został strącony do Tartaru, a nowym królem bogów stał się Zeus.

Okeanos i Tethys[]

Hera była bardzo piękną i mądrą kobietą. Poszła w ślady Rei i zdecydowała się być boginią rodziny i kobiet. Miała wielu zalotników, jednak każdego spławiała. Matka była na nią wściekła, wiedziała że Hera po ojcu odziedziczyła porywczość i temperament. Aby ją "utemperować" kazała jej pojechać do Okeanosa i Tethys, wuja i ciotki Hery. Okeanos miał 3 tysiące córek, które nazwano Okeanidami. Reja wiedziała, że jej rodzeństwo utemperuje młodą boginię. Gdy tylko Hera przyjechała kazano jej się przebrać w robocze ubrania. Codziennie czyściła zamek króla mórz i służyła jego córkom. Szybko zrozumiała swoje błędy i wszystkich byłych zalotników zamieniła ponownie w ludzi. Gdy wróciła na Olimp poszła do swojego brata, Zeusa i powiedziała mu, że go kocha. Zeus następnego dnia urządził ucztę, gdyż chciał przetestować Herę. Ta pokazała, że była inteligentna, umiała śpiewać, tańczyć i bawić żartami. Pobrali się, a jako prezent ślubny od Gai dostali Ogród Hesperyd, gdzie rosło drzewo ze złotymi jabłkami, którego strzegł smok Ladon. W ogrodzie przebywał również Atlas, tytan podtrzymujący niebo.

Tytanomachia[]

Cyklopi wykuli dla Hery berło, złote, zwieńczone kwiatem Lotosu. Tytanomachia trwała jedenaście lat. Szala przechylała się raz w stronę Tytanów, aby za chwilę przewagę mieli bogowie. Wszyscy z tytanów wyśmiewali Herę mówiąc, że była za słaba na bitwę. Jednak ona pokazała swoją siłę niemalże zabijając Kojosa. W kumulacyjnym momencie Zeus cisnął piorunem piorunów w pałac Tytanów niszcząc go. Zeus, Hades i Posejdon posiekali ojca i jego części rozrzucili po Tartarze.

Gigantomachia[]

Gaja widząc porażkę tytanów, udała się do swojego brata Tartarusa. Wiedziała, że był w niej zakochany już od wielu lat. Wzięła z nim ślub i urodziła potężnych gigantów. Każdy został stworzony, by przeciwstawić się danemu bogowi. Porfyrion (wróg Zeusa) król gigantów zakochał się w Herze. Wtargnął na Olimp wraz z Alkyoneusem (wrogiem Hadesa) i porwał boginię. Zeus szybko ich odnalazł i zaczął z nimi walczyć. Nie udało mu się ich zabić, ale zdołał uratować swoją żonę. Wyrocznia przepowiedziała, że gigantów pokona bóg, współpracujący z półbogiem. Zeus kazał Atenie, przyprowadzić swojego śmiertelnego syna, Heraklesa. Gdy heros przybył na Olimp, razem z Ateną pomógł większości bogów zabić ich gigantów. Jedynym gigantem, którego Herakles nie zgładził, był Damasen. Stało się tak, ponieważ gigant był pokojowo nastawiony, jako że był Anty-Aresem, czyli jego przeciwnością. Bogowie uśpili Gaję, a gigantów zesłali do Tartaru.

Królowa Bogów[]

Zeus, Hades i Posejdon po pokonaniu tytanów i gigantów zebrali się w swojej nowej siedzibie na Olimpie. Chcieli ustalić granice swojej władzy. Jednak każdy z nich chciał zająć miejsce ojca. Ostatecznie postanowili rozstrzygnąć swój spór, poprzez losowanie i tak Zeus został najważniejszym z bogów, Posejdon dostał pod władanie morza i oceany, a Hades został władcą Podziemia. Ponieważ Hera była najpiękniejszą z sióstr, nie mogli dojść do porozumienia, kto ma ją poślubić. Zeus wielokrotnie oświadczał się Herze, lecz ona obawiała się o stałość jego uczuć. Pewnego dnia użył podstępu: zamieniając się w przemoczoną jaskółkę, uzyskał pomoc bogini. Gdy odzyskał swoją prawdziwą postać, bogini przekonała się, że mu na niej zależy i przyjęła oświadczyny. Hera od razu wczuła się w rolę Królowej Olimpu. Czuła się w tej sytuacji bardzo korzystnie, wywyższona pomiędzy inne boginie.

Spisek przeciw Zeusowi[]

Hera, Posejdon, Atena i Apollo chcieli obalić Króla Bogów. Wymyślili podstęp. Gdy Zeus położył się spać, czwórka bogów zakradła się do jego komnaty. Skuli Zeusa łańcuchami ze spiżu. Gdy ten się obudził i zdał sobie sprawę, co się stało zaczął wołać innych bogów, ale został zakneblowany. Spiskowcy schowali Zeusa w najniższym z pałaców na Olimpie. Kiedy inni bogowie zdali sobie sprawę, że ich władca nagle zniknął, zaczęli go szukać. Jednak czwórka spiskowców wmówiła im, że Zeus znowu się zakochał w jakieś śmiertelniczce. Briareus, jeden z Hekatonchejrów widział całe zajście. Poszedł na Olimp i zniszczył łańcuchy. Zeus wtargnął na salę tronową bogów i rozpętał wielką kłótnie. Najbardziej zabolała go zdrada Ateny, gdyż to ją kochał najbardziej ze swoich dzieci. Herę ukarał. Przykuł ją do jednego ze zboczy Olimpu za nadgarstki, a na kostki u stóp przyczepił jej obciążniki. Przez dwa dni udało jej się wytrzymać, jednak gdy przyszedł trzeci nie wytrzymała. Zaczęła kląć na swojego męża. Zeus zrzucił ją za to z Olimpu. Zeus uwolnił swoją żonę dopiero po kolejnych dwóch tygodniach, gdyż inni bogowie mieli dość jej ciągłych krzyków.

Hefajstos[]

Hera, mimo iż była boginią rodziny nie była wzorową matką. Gdy urodziła Hefajstosa brzydziła się nim. Uważała, że on tylko zniszczył jej obrazek rodziny idealnej. Próbowała pozbyć się go z Olimpu, więc go z niego zrzuciła. Hefajstos dorósł i w końcu wrócił na Olimp. W międzyczasie wyprzystojniał. Nie zwracał jednak uwagi na swój wygląd tak jak jego brat Apollo. Bardziej interesowała go praca, kuźnia i wyrabianie pięknych rzeczy. Hera jednak nadal go nienawidziła.

Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy[]

Klątwa tytana[]

Hera pojawiła się razem z mężem i innymi Bogami Olimpijskimi podczas narady bogów na Olimpie. Głosowała ona, tak jak inni bogowie (poza Dionizosem, Aresem i Ateną), by Percy i Thalia żyli.

Bitwa w Labiryncie[]

Gdy Annabeth ze swoją drużyną wyruszyła do Labiryntu Dedala, wiele razy im pomagała. Kiedy zostali zatrzymani przez Janusa, boga wyboru, wygoniła go. Rozłożyła za pomocą magii piknik. Wiele z nimi rozmawiała. Udawała pozory kochającej matki. Annabeth nie za bardzo za nią przepadała. Wszystko spowodowane było tym, że Hera chciała mieć rodzinę idealną, a Hefajstos niszczył jej idealny rysunek rodziny. Odwróciła się również od swojego brata, Hadesa i jego dzieci. Hera pomogła Percy’emu pokonać Geriona.

Ostatni Olimpijczyk[]

Hera wraz z innymi Olimpijczykami wyruszyła przeciwko najpotężniejszemu z potworów, Tyfonowi. Gdy Olimp został zagrożony, statua Hery upadła na Annabeth. Dziewczyna wiedziała, że to że posąg Hery spadł akurat na nią, nie było przypadkiem. Królowa Bogów próbowała ją zabić za zniewagę jakiej Annabeth dopuściła się względem niej w Labiryncie Dedala. Annabeth uratowała Thalia. Kiedy bitwa dobiegła końca Hera pogratulowała półbogom.

Olimpijscy Herosi[]

Przed rozpoczęciem serii Gaja użyła podstępu, by zwabić Herę do Wilczego Domu. Została szybko uwięziona w roślinnej klatce, a jej moc była transportowana do Porfyriona.

Zagubiony heros[]

Hera wyczyściła pamięć rzymskiemu półbogowi – Jasonowi Grace. Dostawiła go do dwóch Greckich półbogów – Piper McLean i Leo Valdeza. Użyła resztki magii jaką posiadała, żeby zmienić ich wyobrażenie o Jasonie. Wtedy udało jej się połączyć z jej rzymskim aspektem, Junoną. Również dowiadujemy się o tym, że Hera opiekowała się Leonem Valdezem, gdy był mały. Nazywał ją wtedy Tią Callidą. Wiedziała, że będzie on jednym z herosów z przepowiedni. Schowała go do piecyka by pokazał swoje zdolności władania nad ogniem. Mówiła do niego ”Mój mały bohaterze/herosie”. Powiedziała mu, że śmierć jego matki tylko go wzmocni. Wiele razy odwiedzała Jasona i Leo w snach. Najczęściej mówiąc by się spieszyli, bo ona się budziła. Gdy półbogowie wraz z Łowczyniami Artemidy przybyli do Wilczego Domu, zastali Porfyriona w pełni obudzonego, a Herę ledwo żywą. Jason stoczył walkę z gigantem. Zgodnie z przepowiednią, Herę uwolnili Leo i Piper (Kraty wyłamią Kowal i Gołąb). Hera po uwolnieniu starała się walczyć z gigantem, więc zmieniła się w swoją normalną postać bogini. Jason zapomniał zamknąć oczu, widział Herę w boskiej formie. Tak spełniła się ostatnia cześć przepowiedni (Gniew Hery śmierć rozsiewa wokoło). Przeniosła półbogów do Obozu Herosów.

Berło Serapisa i inne opowiadania[]

Berło Serapisa[]

Hera zostawiła krowi placek, aby Annabeth w niego wdepnęła. Heroska wspomniała, że choć wykonała dla bogini nieba już dużo zadań, ona cały czas zostawiała półbogini niemiłe prezenty od swych świętych zwierząt.

Wygląd[]

Dawniej[]

Hera była seksi. To znaczy niewiarygodnie atrakcyjna. Miała włosy czarne jak lukrecja. Rysy królewskie i emanujące niedostępnym pięknem niczym twarz supermodelki na wybiegu. (...) miała wielkie oczy w ciepłym brązowym kolorze, w których można było zatonąć.

— Percy o Herze w Greccy bogowie według Percy'ego Jacksona

We wczesnych latach istnienia ziemi, jeszcze zanim została żoną Zeusa uchodziła za najpiękniejszą boginię.

Obecnie[]

Obok niego siedziała piękna kobieta o srebrzystych włosach upiętych nad jednym ramieniem i sukni mieniącej się niczym pawi ogon.

— Percy o Herze; Klątwa Tytana

Była wysoka i piękna, z długimi włosami w kolorze czekolady, ułożonymi w warkocze przeplatane złotą wstążką. [...] Ale teraz wyglądała jak najzwyklejsza mama.

— Opis Hery; Bitwa w Labiryncie

Z tego wynika, że Hera w sytuacjach oficjalnych sprawiała bardziej majestatyczne wrażenie, niż podczas najzwyklejszego spotkania z herosami. Była, mimo to najpiękniejszą z bogiń, zaraz po Afrodycie.

Umiejętności[]

Hera jako królowa bogów jest niezwykle potężną boginią. W książce Greccy bogowie według Percy'ego Jacksona jest opisana jako silniejsza od młodszych Olimpijczyków i starszych sióstr, choć nie tak potężna jak jej bracia.

  • Macierzyństwo – jako bogini macierzyństwa, Hera ma absolutny i boski autorytet w zakresie wychowywania dzieci i własnej płodności.
    • Samoimpregnacja – jak pokazano w książce Greccy Bogowie według Percy'ego Jacksona, Hera sama zaszła w ciążę z boskim dzieckiem. Może to wyjaśniać, dlaczego Hefajstos był zdeformowany od urodzenia.
    • Udzielanie pomocy – jak widać w Greckich Bogach według Percy'ego Jacksona, Hera może dać moc i pomagać dzieciom. Po karmieniu piersią przez boginię, Herakles otrzymał niesamowitą nadludzką siłę. W Bitwie w Labiryncie jej moc skierowała strzałę Percy'ego do serc Geriona.
  • Krew Olimpijska – Chejron potwierdził w Ostatnim Olimpijczyku, że Hera była „klejem”, który trzymał razem rodzinę Olimpijską. Jej nieobecność mogłaby naruszyć stabilność Olimpu i wstrząsnąć fundamentami samego świata.
  • Mnemokineza – Hera ma zdolność zabierania i przywracania wspomnień. Chwilowo manipulowała umysłami Percy'ego i Jasona, aby łatwiej ich chronić.
  • Przywołanie jedzenia – jak pokazano w Bitwie w Labiryncie, Hera jest w stanie wyczarować pyszne jedzenie na stole. W Greckich bogach według Percy'ego Jacksona, Hera była uważana za doskonałą kucharkę, tak jak jej siostra Demeter.
  • Manipulowanie czystością – jak pokazano w Bitwie w Labiryncie, bogini może uczynić wszystko czystym i uporządkowanym. Jednym ruchem palca rozczesała włosy Annabeth, podczas gdy cały brud zniknął z jej twarzy.
  • Teleportacja – w Greckich bogach według Percy'ego Jacksona, zostało pokazane, że Hera ma moc teleportacji. Mogła także teleportować innych w wybrane miejsce, tak jak zrobiła to do Jasona, Piper i Leo Valdeza w Zagubionym Herosie.
  • Aerokineza (ograniczona) – jako żona Zeusa, Hera może kontrolować i manipulować powietrzem, choć w mniejszym stopniu niż jej mąż.
    • Nefelokineza – jak pokazują Greccy bogowie według Percy'ego Jacksona, Hera może jeździć na złotych chmurach. Unosiła się nad Tebami, a później podróżowała do nich na złotej chmurze.
  • Indukcja szaleństwa – Hera ma umiejętność kontrolowania i zsyłania obłędu. W Greckich bogach według Percy'ego Jacksona doprowadziła Dionizosa do szaleństwa do tego stopnia, że musiał udać się do Zeusa, aby go wyleczyć. Hera nakłoniła również Heraklesa do zabicia swojej żony Megary, dzieci i służby.
  • Hypnokineza – jak pokazano w Zagubionym Herosie, Hera może manipulować i wkraczać w sny innych. Nawet gdy była konsekwentnie pozbawiona energii, mogła utrzymywać komunikację z Jasonem poprzez wizje.
  • Boska forma – prawdziwa forma Hery została opisana jako wybuchający pierścień siły supernowej, który natychmiast wyparował każdego potwora wokół niej. W walce przyjmuje tę formę, a wówczas każdy śmiertelnik, który zobaczy ją w tej postaci, umrze natychmiast.
  • Tworzenie życia – Hera wykazała się zdolnością do manipulowania samą rzeczywistością w znacznym stopniu. Stworzyła stuookiego giganta Argusa (który łączy z nią emocjonalny związek) oraz grupę trzcin, aby porozmawiać z Psyche.
  • Kontrola zwierząt – Hera ma wysoki poziom kontroli nad zwierzętami, zwłaszcza nad krowami i pawiami. W Greckich Bogach według Percy'ego Jacksona przywołała ogromnego jadowitego węża do rzeki wyspy Egina, zatruwając cały jego zapas wody. Od Bitwy w Labirycie wysłała stado krów na Annabeth, powodując, że półbogini nieustannie pilnowała, gdzie się ruszyła, ponieważ wszędzie zostawiły łajno.
  • Zmiennokształtność – jak widać w Greckich bogach według Percy'ego Jacksona, Hera była dość utalentowana w zmienianiu swojej formy. Przemieniła się w orła podczas ucieczki z pałacu Kronosa, nietoperza podczas zakradania się do strefy maksymalnego bezpieczeństwa Tartaru i starą kobietę podczas wizyty u Semele. Później ponownie przekształciła się w starą kobietę, aby Percy udowodnił swoją wartość w Synu Neptuna.
  • Opętanie – jak wszyscy bogowie, Hera jest w stanie posiadać śmiertelników, co zrobiła na przykład wówczas, gdy przemawiała do Piper przez wyrocznię Rachel Elizabeth Dare.

Relacje[]

Miłosne zainteresowania[]

Zeus[]

Król bogów po dwóch nieudanych małżeństwach zaczął szukać partnerki wśród swoich sióstr. Pierwszą myślą byłą Hestia, ale ta ogłosiła się dziewiczą boginią, Demeter nie chciała za niego wyjść, źle chcąc nie chcąc zaszła z nim w ciążę czego owocem była Persefona. Ostatecznie uwziął się właśnie na Herę, ta powiedziała, że jeśli kiedykolwiek powie mu, że go kocha to w tedy go poślubi. Zeus zawsze był cwany więc po raz kolejny w swoim życiu uciekł się do podstępu. Bogini ostatecznie zgodziła się na ślub. Para królewska wyprawiła największe wesele wśród wszystkich bóstw. Oczywiście Zeus nie dotrzymał złożonej obietnicy i zdradzał żonę z licznymi śmiertelniczkami.

Dzieci[]

Hefajstos[]

Hera, mimo iż była boginią rodziny nie była wzorową matką. Gdy urodziła Hefajstosa brzydziła się nim. Uważała, że on tylko zniszczył jej obrazek rodziny idealnej. Próbowała pozbyć się go z Olimpu, więc go z niego zrzuciła. Hefajstos dorósł i w końcu wrócił na Olimp. W międzyczasie wyprzystojniał. Nie zwracał jednak uwagi na swój wygląd tak jak jego brat Apollo. Bardziej interesowała go praca, kuźnia i wyrabianie pięknych rzeczy. Hera jednak nadal go nienawidziła.

Ciekawostki[]

  • Jej imię oznacza pani (w bardzo luźnym tłumaczeniu – zakładając, że powstało od słowa "κυρία" – pani).
  • Ulubionymi miastami Hery były Argos, Sparta i Mykeny.
  • Jason Grace został jej oddany i nazwany tak od imienia jej ulubionego Argonauty – Jazona.
  • Jej świętym zwierzęciem był paw, a rośliną – lilia.
  • W Zagubionym Herosie była przedstawiona jako bogini ogniska.
  • Zazdrościła bogom ich półboskich dzieci.
  • To ona doprowadziła do tego, że potwory wyczuwają półbogów, gdyż Lamia po tym, jak została uczyniona przez Herę potworem, dała im tę zdolność.

Występowanie[]

Advertisement