Riordanopedia

Wydarzenia na Riordanopedii:

CZYTAJ WIĘCEJ

Riordanopedia
Advertisement
Riordanopedia

Szablon:Tabs Szablon:Character Infobox

Mieć coś i umieć tego użyć... to zupełnie dwie różne rzeczy. Twoja matka, Atena, z pewnością by się z tym zgodziła.

— Hera do Annabeth Chase

Hera (gr. "Ἥρα") - grecka bogini małżeństwa i rodziny (lecz w jej mniemaniu musi być idealna) oraz kobiet wychodzących za mąż. Córka Kronosa i Rei. Siostra Hestii, Demeter, Posejdona, Hadesa i Zeusa. Żona Zeusa. Matka Aresa, Hefajstosa, Hebe oraz Ejlejtyji (bogini położnic). Rzymska Forma - Junona. Pomagała ona Jazonowi. Nienawidzi dzieci Zeusa/Jupitera z innymi kobietami (śmiertelniczkami).

Wygląd

Obok niego siedziała piękna kobieta o srebrzystych włosach upiętych nad jednym ramieniem i sukni mieniącej się niczym pawi ogon.

— Percy o Herze, podczas narady bogów na Olimpie

Była wysoka i piękna, z długimi włosami w kolorze czekolady, ułożonymi w warkocze przeplatane złotą wstążką.[...]Ale teraz wyglądała jak najzwyklejsza mama.

— Percy - opis Hery

Z tego wynika, że Hera w sytuacjach oficjalnych sprawia bardziej majestatyczne wrażenie niż podczas najzwyklejszego spotkania z herosami. Mimo to była najpiękniejszą z bogiń zaraz po Afrodycie.

Hera była seksi. To znaczy niewiarygodnie atrakcyjna. Miała włosy czarne jak lukrecja. Rysy królewskie i emanujące niedostępnym pięknem niczym twarz supermodelki na wybiegu. (...) miała wielkie oczy w ciepłym brązowym kolorze, w których można było zatonąć.

— Percy o Herze w Greccy bogowie według Percy`ego Jacksona

We wczesnych latach istnienia ziemi, jeszcze zanim została żoną Zeusa uchodziła za najpiękniejszą boginię.

Hera w Mitologii Greckiej

Hera jest najmłodszą, ale i najpiękniejszą córką Kronosa i Rei. Jako niemowlę została pożarta przez ojca. Uranos przepowiedział, że jedno z dzieci Kronosa obali go. Pan tytanów myślał, że jego dzieci będą tytanami. Okazało się, że jego dzieci były znacznie potężniejsze  od innych, byli oni pierwszym pokoleniem bogów. Kronos pożarł piątkę z szóstki młodych bogów. Gdy Rea zeszła na ziemię, by wykąpać najmłodsze z dzieci, pomodliła się do matki i przed nią wypłynął strumyk. Gdy wykąpała syna dała mu na imię Zeus - co znaczy "Pan Nieba". Udała się na Kretę na górę Idę, tam zostawiła synka pod opieką dziewięciu nimf. Kiedy Zeus dorósł, poprosił swoją matkę, by dała Kronosowi środek na wymioty. Rea posłuchała syna i gdy tylko podała mężowi środek, uciekła na górę Idę. Król Tytanów w konwulsjach zwymiotował dzieci. Zeus wraz z rodzeństwem uciekł z Pałacu Tytanów i poszedł do matki. Wszyscy zauważyli, że Hera jest najbardziej podobna do matki, a Hades do ojca, więc myśleli, że zostaną małżeństwem. Hera poszła w ślady matki i zdecydowała się być boginią rodziny i kobiet. Gdy Hades wpadł na pomysł, by uwolnić Hekatonchejrów i Starszych Cyklopów z Tartaru, poparła go. Jednak ona i siostry nie brały udziału w tej misji, Matka im na to nie pozwoliła. Gdy Hades, Posejdon i Zeus walczyli  w Tartarze, one zostały z matką. Oczywiście, najlepsze relacje z nią miała Hera. Po powrocie trzech braci z Tartaru, całe rodzeństwo udało się na Olimp, a Reja została na Górze Ida.

Plik:Hera43.jpg

Okeanos i Tethys

Hera była bardzo piękną i mądrą kobietą. Miała wielu zalotników, jednak każdego spławiała zamieniając ich w jakieś stworzenie. Matka była na nią wściekła, wiedziała że Hera po ojcu odziedziczyła porywczość i temperament. Aby ją "utemperować" kazała jej pojechać do Okeanosa i Tethys, wuja i ciotki Hery. Okeanos miał 3 tysiące córek, które nazwano Okeanidami. Reja wiedziała, że jej rodzeństwo utemperuje młodą boginię. Gdy tylko Hera przyjechała kazano jej się przebrać w robocze ubrania. Codziennie czyściła zamek króla mórz i służyła jego córkom. Szybko zrozumiała swoje błędy i wszystkich byłych zalotników zamieniła ponownie w ludzi. Gdy wróciła na Olimp poszła do swojego brata, Zeusa i powiedziała mu, że go kocha. Zeus następnego dnia urządził ucztę, gdyż chciał przetestować Herę. Ta pokazała, że jest inteligentna, umie śpiewać, tańczyć i bawić żartami. Pobrali się, a jako prezent ślubny od matki dostali Ogród Hesperyd, gdzie rosło drzewo ze złotymi jabłkami, którego strzegł smok Ladon. W ogrodzie przebywał również Atlas, tytan podtrzymujący niebo.

I Wojna Tytanów

Cyklopi wykuli dla Hery berło, złote, zwieńczone kwiatem Lotosu. Tytanomachia trwała 11 lat. Szala przechylała się raz w stronę Tytanów, aby za chwilę przewagę mieli bogowie. Wszyscy z tytanów wyśmiewali Herę mówiąc, że jest za słaba na bitwę. Jednak ona pokazała swoją siłę zabijając Kojosa. W kumulacyjnym momencie Zeus cisnął Piorunem Piorunów w pałac Tytanów niszcząc go. Zeus, Hades i Posejdon posiekali ojca i jego części rozrzucili po Tartarze.

I Wojna Gigantów

Gaja widząc porażkę Tytanów, udała się do swojego brata Tartara. Wiedziała, że był w niej zakochany już od wielu lat. Wzięła z nim ślub i urodziła potężnych gigantów. Każdy został stworzony, by przeciwstawić się danemu bogowi. Porfyrion (Wróg Zeusa) król gigantów zakochał się w Herze. Wtargnął na Olimp wraz z Alkyoneusem (Wróg Hadesa) i porwał boginię. Zeus  szybko ich odnalazł i zaczął z nimi walczyć. Nie udało mu się ich zabić, ale zdołał odbić swoją żonę. Wyrocznia przepowiedziała, że gigantów pokona bóg, współpracujący z półbogiem. Zeus kazał Atenie, przyprowadzić swojego śmiertelnego syna, Heraklesa. Gdy heros przybył na Olimp, razem z Ateną pomógł większości bogów zabić ich gigantów. Jedynym gigantem którego Herakles nie zgładził, był Damasen. Stało się tak, ponieważ gigant był pokojowo nastawiony jako że był Anty-Aresem, czyli jego przeciwnością. Bogowie uśpili Gaję, a gigantów zesłali do Tartaru.

Plik:Hera-marriage.jpg

Królowa Bogów

Zeus, Hades i Posejdon po pokonaniu Tytanów i Gigantów zebrali się w swojej nowej siedzibie, na Olimpie. Chcieli ustalić granice swojej władzy. Jednak każdy z nich chciał zająć miejsce ojca. Ostatecznie postanowili rozstrzygnąć swój spór, poprzez losowanie i tak Zeus został najważniejszym z bogów, Posejdon dostał pod władanie morza i oceany, a Hades został władcą Podziemia. Hera od razu wczuła się w rolę Królowej Olimpu. Czuła się w tej sytuacji bardzo korzystnie, wywyższona pomiędzy inne boginie.

Spisek Przeciw Zeusowi

Hera, Posejdon, Atena i Apollo chcieli obalić Króla Bogów. Wymyślili podstęp. Gdy Zeus położył się spać, czwórka bogów zakradła się do jego komnaty. Skuli Zeusa łańcuchami ze spiżu. Gdy ten się obudził i zdał sobie sprawę, co się stało zaczął wołać innych bogów, ale został zakneblowany. Spiskowcy schowali Zeusa w najniższym z pałaców na Olimpie. Kiedy inni bogowie zdali sobie sprawę, że ich władca nagle zniknął zaczęli go szukać. Jednak czwórka spiskowców wmówiła im, że Zeus znowu się zakochał w jakieś śmiertelniczce. Briareus, jeden z Hekatonchejrów widział całe zajście. Poszedł na Olimp i zniszczył łańcuchy. Zeus wtargnął na salę tronową bogów i rozpętał wielką kłótnie. Najbardziej zabolała go zdrada Ateny, gdyż to ją kochał najbardziej ze swoich dzieci. Herę ukarał. Przykuł ją do jednego ze zboczy Olimpu za nadgarstki, a na kostki u stóp przyczepił jej obciążniki. Przez dwa dni udało jej się wytrzymać, jednak gdy przyszedł trzeci nie wytrzymała. Zaczęła kląć na swojego męża. Zeus zrzucił ją za to z Olimpu. Zeus uwolnił swoją żonę dopiero po kolejnych dwóch tygodniach, gdyż inni bogowie zaczęli mieć dość jej ciągłych krzyków.

Hefajstos

Mimo iż Hera jest boginią rodziny jest kompletnie inna. Na dowód można dać to, że gdy urodziła Hefajstosa brzydziła się nim. Uważała, że on tylko zniszczy jej obrazek rodziny idealnej. Jednak nie mogła go się pozbyć z Olimpu. Hefajstos dorastał i w międzyczasie wyprzystojniał. Nie zwracał jednak uwagi na swój wygląd tak jak jego brat Apollo. Bardziej interesowała go praca, kuźnia i wyrabianie pięknych rzeczy. Hera jednak nadal go nienawidziła.

Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy

Klątwa Tytana

Hera pojawiła się razem z mężem i innymi Bogami Olimpijskimi podczas narady bogów na Olimpie. Głosowała ona, tak jak inni bogowie (poza Dionizosem, Aresem i Ateną), by Percy i Thalia żyli.

Bitwa w Labiryncie

Gdy Annabeth ze swoją drużyną wyruszyła do Labiryntu Dedala, wiele razy im pomagała. Kiedy zostali zatrzymani przez Janusa, boga wyboru, wygoniła go. Rozłożyła za pomocą magii piknik. Wiele z nimi rozmawiała. Udawała pozory kochającej matki. Annabeth nie za bardzo za nią przepadała. Wszystko spowodowane było tym, że Hera chciała mieć rodzinę idealną, a Hefajstos niszczył jej idealny rysunek rodziny. Odwróciła się również od swojego brata, Hadesa i jego dzieci. Hera pomogła Percy’emu pokonać Geriona.

Ostatni Olimpijczyk

Hera wraz z innymi Olimpijczykami wyruszyła przeciwko najpotężniejszemu z potworów, Tyfonowi. Gdy Olimp został zagrożony, statua Hery upadła na Annabeth. Dziewczyna wiedziała, że to że posąg Hery spadł akurat na nią, nie było przypadkiem. Królowa Bogów próbowała ją zabić za zniewagę jakiej Annabeth dopuściła się względem niej w Labiryncie Dedala. Annabeth uratowała Thalia. Kiedy bitwa dobiegła końca Hera pogratulowała półbogom.

Olimpijscy Herosi

Przed rozpoczęciem serii Gaja użyła podstępu, by zwabić Herę do Wilczego Domu. Została szybko uwięziona w roślinnej klatce, a jej moc była transportowana do Porfyriona.

Zagubiony Heros

Hera wyczyściła pamięć rzymskiemu półbogowi - Jasonowi Grace. Dostawiła go do dwóch Greckich półbogów - Piper McLean i Leo Valdeza. Używając resztki magii jaką posiadała zmieniła ich wyobrażenie o Jasonie. Wtedy udało jej się  połączyć się z jej rzymskim aspektem, Junoną. Również dowiadujemy się o tym, że Hera opiekowała się Leonem Valdezem gdy był mały. Nazywał ją wtedy Tią Callidą. Wiedziała że będzie on jednym z herosów z przepowiedni. Schowała go do piecyka by pokazał swoje zdolności władania nad ogniem. Mówiła do niego ”Mój mały bohaterze/herosie”. Powiedziała mu, że śmierć jego matki tylko go wzmocni. Wiele razy odwiedzała Jasona i Leo w snach. Najczęściej mówiąc by się spieszyli, bo ona się budzi. Gdy półbogowie wraz z Łowczyniami Artemidy przybyli do Wilczego Domu, zastali Porfyriona w pełni obudzonego, a Herę ledwo żywą (o ile tak można nazwać nieśmiertelną). Jason stoczył walkę z gigantem. Zgodnie z przepowiednią, Herę uwolnili Leo i Piper (Kraty wyłamią Kowal i Gołąb). Hera po uwolnieniu starała się walczyć z gigantem, więc zmieniła się w swoją normalną postać bogini. Jason zapomniał zamknąć oczu, widział bogini w boskiej formie. Tak spełniła się ostatnia cześć przepowiedni (Gniew Hery śmierć rozsiewa wokoło). Przeniosła półbogów do Obozu Herosów. 

Greccy bogowie według Percy`ego Jacksona

Zaloty Zeusa

Percy poświęcił Herze cały rozdział. Opisał w nim jej rozterki dotyczące spraw miłosnych. W przeciwieństwie do Hestii Hera czuła ogromną potrzebę założenia rodziny. Nie chciała tylko by jej mąż był kłamliwym zdrajcą, a za takiego uważała Zeusa. Wiedziała o jego dwóch poprzednich małżeństwach (Metis i Temida) oraz o jego licznych romansach. Nie wierzyła, że król bogów mógł być jej wierny, a tego bogini małżeństwa pragnęła najbardziej od swojego męża. Wiedziała, że kiedy mu ulegnie, ten przestanie się nią interesować i znajdzie sobie inny obiekt westchnień. A Zeus był bardzo wytrwały w swoich zalotach. Na dodatek bardzo przystojny i zabawny. Nie był jej obojętny i dobrze o tym wiedział. Żeby ją zdobyć uciekł się do podstępu. W trakcie jednej z uczt Hera obiecała mu, że jeśli kiedykolwiek wyzna mu swoją miłość, to za niego wyjdzie. Była przekonana, że to nigdy nie nastąpi, bo sama, z własnej woli nigdy nie powiedziałaby Zeusowi, że go kocha. Od tamtego czasu bóg ją ignorował i przez kilka dni nic o tej rozmowie nie wspominał. Któregoś dnia nad Olimpem szalała potężna burza. Do komnaty Hery wpadła mała, zziębnięta kukułka. Hera podniosła ją z posadzki. Skrzydełko ptaszka było złamane. Zajęła się nim troskliwie. Napoiła kroplami nektaru i zatrzymała na noc. Następnego dnia kukułka nie chciała odlecieć. Okazywała jej przywiązanie. Hera z radością w sercu postanowiła ją zatrzymać.  

Plik:HeraGG.jpg

Oficjalny obrazek Hery w "Greckich bogach według Percy'ego Jacksona"

- Dobrze, niech ci będzie. Ja też cię kocham.

— Hera do kukułki

Po tych słowach kukułka przeistoczyła się w Zeusa, który uradowany przypomniał o obietnicy Hery. Zaskoczona i zdenerwowana bogini zażądała, by jej zalotnik skończył z innymi podbojami i stał się wiernym mężem. Zeus zgodził się bez wahania. Oczywiście i tak nie dotrzymał tej obietnicy. Zaloty Zeusa skończyły się jednak największym weseliskiem wśród bogów. 

Wesele

Wesele urządzano z wielką pompą na Krecie. Zaproszono każde stworzenie, a zaproszenia rozwoził Hermes. Wszyscy się zjawili, oprócz nimfy Chelone. Hermes się wściekł i przybył do niej. odpowiedziała, że jest powolna i się zaraz ubierze, a potem przyznała, że chciała zostać w domu. bóg się zdenerwował i rzucił w nią jej domkiem, a ta zamieniła się w pierwszego na świecie żółwia. Tak kończą ci, co lekceważą śluby pierwszej pary bogów.

Plik:JABŁOŃ.png

Państwo młodzi przyjechali na miejsce na złotym rydwanie powożonym przez Eos. Ceremonię prowadziły trzy Mojry. Hera i Zeus zostali wreszcie małżonkami, a także królem i królową wszechświata. Zaproszeni obsypali ich prezentami. Matka Ziemia, Gaja również podarowała swojej wnuczce prezent, który był bogini niezwykle drogi - jabłonkę rodzącą złote owoce. Hera kazała przenieść ją na zachodni kraniec świata, do ogrodu u stóp tytana Atlasa. Jabłonki strzec miał smok Landon i córki Atlasa, Hesperydy - nimfy zachodniego nieba.

Małżeństwo

Szczęście małżonków trwało trzysta lat. Mieli trójkę dzieci: Aresa, Hebe i Ejlejtyję (bogini porodów). Po ostatnich narodzinach Zeusowi zaczęło być tęskno do dawnych czasów kawalerstwa, do romansów z boginkami, nimfami itd... Znów zaczął flirtować z kobietami. Herze się to nie spodobało. W końcu obiecał z tym skończyć! Nienawidziła kolejnych dzieci swojego męża, które rodziły się coraz częściej. W końcu nie wytrzymała. Nawrzeszczała na Zeusa i stwierdziła, że chce mieć dziecko bez niego, bez żadnego mężczyzny. Była boginią małżeństwa i macierzyństwa i możliwe, że to jej w tym pomogło. Zaszła w ciążę sama z siebie i była z tego bardzo zadowolona. Niestety, kiedy dziecko się urodziło, wyglądało nie najlepiej. Głowa jego była bezkształtna, a ciało było pokryte czarnymi, kręconymi włosami. Nogi były podkurczone, a ramiona mocne. Hera była zniesmaczona. Nie czuła żadnej miłości do swojego potomka, Hefajstosa. Uznała, że tak brzydkim dzieckiem nie powinna się chwalić innym bogom. Zrzuciła je z Olimpu. Dziecko się nie zabiło, ale Hery to nie interesowało.

Zeus wciąż był niewierny, jednakże Hera wierzyła w powagę przysięgi małżeńskiej. Podczas jednej z uczt na Olimp został zaproszony śmiertelnik Iksjon. Była to nagroda za o, że nauczył się walczyć i zabijać mieczem. W trakcie uczty zerkał na Herę zdecydowanie za często, a potem gdy ta wyszła z sali, poszedł za nią i chciał ją pocałowań. Bogini uciekła i doniosła Zeusowi, by ten poczuł co to jest zazdrość i ukarał śmiertelnika. Król bogów chciał mieć pewność, co do zamiarów Iksjona i postanowił uciec się do podstępu. Stworzył z chmury fałszywą Herę i odstawił ją na ucztę. Iksjon flirtował z nią, a następnego dnia przyznał się innym bogom, że spędził na Olimpie noc w łóżku bogini. Przechwalał się, że królowa bogów chce dla niego porzucić Zeusa i uczynić go nieśmiertelnym. Zeus stanął za nim, słysząc to wściekł się mocno. Sięgnął po zapasowe koło do rydwanu, przypiął do niego Iksjona, rozciągając jego członki. Podpalił go w następnej chwili i rzucił w niebo jak frisbee. Młodzieniec stał się nieśmiertelny, ale po to by cierpieć przez wieki.

Ten incydent nie zmienił zachowania Zeusa, który wciąż flirtował z kobietami i płodził kolejne dzieci. A Hera postanowiła, że będzie się mściła na jego kochankach i dzieciach. Stało się to jej ulubionym zajęciem. I tak, ofiarami jej gniewu były: Semele (przepiękna księżniczka z Teb i matkę Dionizosa), Ajakos (syn Egidy, która zdążyła umrzeć, zanim Hera dowiedziała się o jej romansie z Zeusem), Latona (matka Apolla i Artemidy), Herakles (syn Alkmeny) i inni.

Spisek na Olimpie

Hera z początku nie dogadywała się z Posejdonem, ale ostatecznie udało im się pogodzić. Razem stwierdzili, że Zeus nie trzyma ręki na pulsie i nie potrafi władać wszechświatem tak, jak kiedyś i uknuli plan przejęcia tronu.

Ciekawostki

  • Jej imię oznacza pani (w bardzo luźnym tłumaczeniu - zakładając, że powstało od słowa  "κυρία" - pani).
  • Ulubionymi miastami Hery są - Argos, Sparta i Mykeny.
  • Jest starsza od Zeusa.
  • Jason Grace został jej oddany i nazwany tak od imienia jej ulubionego Argonauty - Jazona.
  • W Rzymie była jedną z ważniejszych bogiń.
  • Nie przepada za herosami. Zwłaszcza nienawidzi dzieci śmiertelniczek i jej męża, Zeusa, ponieważ jest o niego zazdrosna.
  • Jej świętym zwierzęciem był paw, a rośliną - lilia.
  • W Zagubionym Herosie jest boginią ogniska.
  • Jako, że nie może mścić się na mężu za zdrady, mści się na jego śmiertelnych dzieciach i kochankach.
  • Jest patronką rodziny, ale "rodziny idealnej". Zrzuciła Hefajstosa z Olimpu, ponieważ uznała go za brzydkiego i niepasującego do jej obrazu perfekcyjnej rodziny.
  • Została przedstawiona jako bogini zazdrosna, zła i kapryśna.
  • Nie ma dzieci-półbogów, gdyż jako bogini małżeństw powinna być wierna Zeusowi.
  • W książce "Zagubiony Heros" została uwięziona przez giganta Porfyriona.
  • To ona wyczyściła pamięć Jasonowi i Percy'emu.
  • Nie przepada za Annabeth - nasyłała na nią krowy w San Francisco, by zostawiały przed jej domem krowie placki.
  • Zazdrości bogom (wszystkim, poza Artemidą i Hestią), ich półboskich dzieci.
  • Chione kpiła z niej, kiedy została uwieziona.
  • To ona doprowadziła do tego, że potwory wyczuwają półbogów, gdyż Lamia po tym, jak przez Herę stała się potworem dała im tę zdolność.
  • Lamia zaczęła zabijać półbogów, bo myślała, że kiedy zginą ich jeszcze kilka tysięcy Hera poczuje taki sam ból jak ona, gdy ta zabiła jej dzieci, gdyż Hera jest boginią rodziny.
  • Jest trzecią małżonką Zeusa, po Metis i Temidzie.
  • Percy w "Greckich Herosach według Percy'ego Jacksona" opisuje ją jako "królową zatruwania życia".

Szablon:Nawigacja Bogowie

Advertisement