FANDOM


Iris   Iris/Galeria    
Iris
Iris goddess
Tytuł
Bogini tęczy
Posłanka bogów
Informacje
Status: Nieśmiertelna
Wygląd
Płeć: Kobieta
Kolor oczu: Brązowe
Kolor włosów: Czarne
Wzrost: Każdy
Rodzina
Rodzina:
Pozostałe
Przynależność: Pomniejsi Bogowie
Broń: Ciasteczka bezglutenowe
Dom:
 • Olimp
 • Sklep "Ekologiczna żywność & Styl życia"
Grecka/Rzymska forma: Iris
Występowanie:
Och, jestem przeciwna wszelkiej przemocy. Mogę działać tylko w samoobronie, ale nie dam się już wciągnąć w te olimpijskie agresje, wielkie dzięki. Czytam o buddyzmie. I o taoizmie. Jeszcze się nie zdecydowałam, co jest lepsze.

–Iris, Syn Neptuna


Iris - grecka bogini tęczy, posłanka bogów (głównie Zeusa i Hery). Nie wykonywała poleceń bogów, tylko je oznajmiała. Uchodziła za córkę boga Taumasa i okeanidy Elektry. Według niektórych podań była też pokojówką Hery.

HistoriaEdytuj

Już w serii "Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy" jest o niej wzmianka. To dzięki niej bohaterowie mogą kontaktować się za pomocą iryfonu. Wystarczy utworzyć tęczę, a potem wrzucić do niej złotą drachmę ze słowami "Irydo, bogini tęczy, przyjmij moją ofiarę".

Po II Wojnie Tytanów, w Obozie Herosów pojawił się domek dla dzieci Iris - nosi numer 14.

Iris iryda

Samą boginię spotykamy w książce "Syn Neptuna". Prowadzi sklep z ekologiczną żywnością "Tęcza - ekologiczna żywność & styl życia", w którym pracują również nimfy chmur - poznajemy jedną z nich, Runo.

W rozmowie Iris z Frankiem, bogini przypomina mu historie o jego rodzinie i mówi, że półbóg ma wiele talentów. Wspomina też, że kiedyś była na każde rozkazy bogów, była posłuszna. Przeżyła wiele tysiącleci służąc innym i nie odkryła własnej tożsamości. Nie ma świętego zwierzęcia, nie budowano jej świątyń. Później nauczyła się odmawiać. Założyła swój sklep, stała się wolna.

(...)Rozbrzmiał flet, jakby wkroczyli na scenę. W obszernych niszach stały puszki z orzechami i suszonymi owocami, kosze pełne jabłek i stojaki z ręcznie ufarbowanymi koszulami i muślinowymi sukienkami w stylu Cynki Dzwoneczek. Z sufitu zwisały bambusowe i metalowe dzwonki. Wzdłuż ścian stały szklane gablotki z kryształowymi kulami, wahadełkami, plecionymi łapaczami snów i mnóstwem innych, równie dziwacznych przedmiotów. Gdzieś musiało tlić się kadzidełko. Pachniało, jak palony bukiet kwiatów (...) Poprowadziła ich wzdłuż półek z produktami rolnymi, między koszami bakłażanów, kiwi, owoców lotosu i granatów. (...) Wychyliła się przez ladę zawaloną dziwnymi posążkami- kiwającymi głowami chińskimi kotami, medytującymi Buddami, miniaturkami świętego Franciszka i zupełnie zwariowanymi ptaszkami w cylindrach, pijącymi kolorowe płyny.

–Opis sklepu Iris, Syn Neptuna


WyglądEdytuj

W głębi sklepu, za ladą ze staroświecką ladą, stała kobieta w średnim wieku, o oliwkowej skórze, długich, czarnych włosach, w okularach bez oprawek i koszulce, na której widniał napis: 'Bogini żyje'. Na szyi miała sznury bursztynów, a na palcach pierścienie z turkusami. Pachniała jak płatki róży. Wyglądała dość przyjaźnie, ale było w niej coś, co sprawiło, że Frank poczuł się tak, jakby miał się zaraz rozpłakać. Dopiero po chwili zorientował się, co to jest - sposób, w jaki uśmiechała się tylko jednym kącikiem ust, ciepły, brązowy kolor jej oczu, przechylenie głowy, jakby zadawała jakieś pytanie. Przypominała mu matkę.

–Opis Iris, Syn Neptuna


Iris-0

CharakterEdytuj

Iris to nieco zwariowana, ale przyjazna, uśmiechnięta, żywa i wesoła bogini. Uwielbia ekologiczną żywność i ekologiczny styl życia. Lubi półbogów, pomaga im, jest bardzo życzliwa dla młodych herosów.

Percy-Jackson-people-the-heroes-of-olympus-27783439-1642-2143

Hazel, Percy, Frank i Runo- nimfa chmur pracująca w sklepie Iris.

CiekawostkiEdytuj

 • W książce Riordana "Zagubiony Heros" poznajemy jedno dziecko Iris, Butcha.
 • Jest boginią, która pozwala korzystać z tęczy, jako sposobu komunikacji: Iryfonem.
 • W mitologii uważana była też za żonę Zefira i matkę Erosa i/lub Potosa.
 • Nierzadko nosi symbol Hermesa - Kaduceusz.
 • Po hiszpańsku "arco iris" znaczy tęcza.
 • Jest przyjaciółką Chejrona.
 • Ma siostrę bliźniaczkę Arke (bogini tęczowej poświaty), która została strącona do Tartaru za dostarczanie tytanom wieści (podczas tytanomachii).
 • W mitologii Greckiej {Jan Parandoski} Zostało zaznaczone że potrafiła latać szybciej od Hermesa.
 • Była pokojówką Hery.
 • Pomocnicą Iris była Runo nimfa chmur, często zastępowała boginie w jej obowiązkach.
 • W serii "Percy Jackson i bogowie olimpijscy" jej imię brzmi Iryda.
 • Pojawia się w micie o Jazonie.