FANDOM


Kadmos
Kadmos
Tytuł
Król Teb
Zabójca smoka Aresa
Informacje
Status: Martwy
Wygląd
Płeć: Mężczyzna
Rodzina
Rodzina:
Pozostałe
Przynależność: Półbogowie
Broń: Włócznia
Dom: Teby
Grecka/Rzymska forma: Grek
Występowanie:
Misje: Wybudowanie Teb


Kadmos - w mitologii greckiej syn Agenora (króla Tyru). Ożenił się z boginią Harmionią, córką Aresa i Afrodyty. Brat Europy. Pojawił się w książce "Dom Hadesa", został wspomniany w "Greckich bogach według Percy'ego Jacksona".

HistoriaEdytuj

W poszukiwaniu siostry Europy, porwanej przez Zeusa, Kadmos przybył do Delf,  gdzie Wyorcznia kazała mu podążać za pewną krową i w miejscu, w którym ona padnie zmęczona, to właśnie tam ma wybudować swe miasto. Kadmos i osadnicy szli za zwierzęciem, które w końcu, ku radości wszystkich zebranych, padło. Półbóg złożył jałówkę w ofierze bogom. Po wielu godzinach prac jego ludzie poczuli narastające pragnienie. Kadmos, dostrzegłszy w oddali gęsty las dębowy, nakazał pięciu osadnikom wyruszenie tam i znalezienie źródła. Niestety nie wiedzieli, iż ten las był świętym gajem boga wojny, a strzegł go straszliwy smok będący synem Aresa. Pięcioro mężczyzn znalazło jaskinię, a w niej źródło. Poczuli się jednak niepewnie patrząc na białe przedmioty na ziemi, które były zębami smoka. Wtedy z jaskini wypadł ten właśnie potwór i na miejscu pożarł czwórkę z nich. Jeden z osadników dał radę uciec i popęcił do Kadmosa, opowiadając mu w pośpiechu całe zdarzenie. Choć pewien kapłan podejrzewał, do kogo należał ten gaj, Kadmosa nie dało się przekonać i postanowił zabić smoka. Potwór, zmęczony po posiłku nie spodziewał się ataku, więc półbóg wbił mu grot włóczni w łeb. Koło pogromcy smoka nagle, w rozbłysku światła pojawiła się Atena, gratulując mu i nakazując założyć wielkie miasto zwane Tebami. Kadmos zebrał zęby smoka, zasiał je i podlał odrobiną krwi. Z ziemi wyrósł odział szkieletowych wojowników, którzy stali się zalążkiem armii tebańskiej. Po wybudowaniu grodu, bogowie ofiarowali mu za żonę pomniejszą boginię Harmonię, córkę Aresa i Afrodyty, która została dla niego śmiertelniczką. Odbyło się wesele, na którym Hefajstos (który kiedyś myślał, że Harmonia to jego córka; nie wiedział że Afrodyta go zdradza) podarował Harmionii przepiękny naszyjnik. Kobieta nie wiedziała, że na tym cudownym prezencie spoczywa klątwa i każdy, kto go nosi, skończy źle. Przez wiele lat Kadmos żył szczęśliwie w Tebach, u boku swojej żony. Miał dwie córki: Semele i Autonoe. Pewnego dnia Ares zobaczył króla w swym świętym gaju, wpatrującego się w miejsce, w którym przed laty zabił smoka. Bóg wojny, który nie potrafił wybaczyć mężowi swojej córki zabicia smoka, ze złości zmienił Kadmosa w węża. Królowa Harmonia, która właśnie szukała swojego małżonka, ujrzała całe zajście. Zdenerwowała się i kazała ojcu zmienić Kadmosa z powrotem w człowieka. Więc i ona została zamieniona w węża. Gdy byli król i królowa Teb umarli w ciałach gadów, ich dusze zostały zesłane do Elizjum, gdzie żyją w szczęściu.

Olimpijscy HerosiEdytuj

Dom HadesaEdytuj

W tej części Kadmos był wspomniany, gdy Frank Zhang musiał zdobyć węża dla Triptolemosa, by ten uwolnił Hazel Levesque i Nica di Angelo. Wtedy w jego głowie usłyszał głos Marsa, który wspomina tego "plugawego Kadmosa", zabójcę jego smoka.

CiekawostkiEdytuj

  • Kadmos miał wprowadzić w Grecji szesnastoliterowy alfabet fenicki.