FANDOMNie mam pojęcia, czy Kronos znalazł ją w ogłoszeniach drobnych, czyy co, ale gdyby najstraszliwsze potwory z waszych koszmarów same miały koszmary, to zapewne śniłaby im się Kampe.

Percy o Kampe, Greccy bogowie według Percy`ego Jacksona


Kampe - jeden z najpotężniejszych potworów, córka Tartara i Gai. Została powołana przez Kronosa jako strażniczka hekatonchejrów i cyklopów w Tartarze. Pojawia się w książce pt. "Bitwa w Labiryncie", gdzie strzeże więzienia Briareusa, jednego ze sturękich. W "Greckich bogach według Percy`ego Jacksona" opisana została historia pokonania jej przez Zeusa.

HistoriaEdytuj

Kiedy Kronos objął władzę i ponownie strącił hekatonchejrów oraz starszych cyklopów do Tartaru, ich strażniczką została Kampe. Po uwolnieniu swoich braci i sióstr, Zeus postanowił ich wyzwolić, aby mogli mu pomóc pokonać Kronosa. Razem z Hadesem, Posejdonem, Hestią, Demeter i Herą wybrał się do Tartaru. Gdy dotarli do więzienia, Zeus zaproponował, aby każdy z cyklopów i sturękich wykonał inną część broni, którą bogowie następnie będą mogli się posłużyć przeciwko Kampe i Kronosowi. Więźniowie stworzyli Piorun Piorunów dla Zeusa, Trójząb dla Posejdona i Hełm Mroku dla Hadesa. Kampe w końcu ich zauważyła, jednak została pokonana przez Zeusa dzięki jego nowej broni.

Bitwa LabiryncieEdytuj

Percy, Tyson, Grover oraz Annabeth spotkali Kampe w Labiryncie, gdzie pilnowała Briareusa, ostatniego ze sturękich. Percy i jego towarzysze chcieli uwolnić hekatonchejra, ale on na początku nie miał zamiaru opuszczać swojego więzienia, bojąc się, że Kampe go ukarze. Ostatecznie udało im się namówić go na ucieczkę. Strażniczka szybko zorientowała się, że jej więzień ucieka, i próbowała go zatrzymać. Briareus odzyskał wolność dzięki Tysonowi, który samodzielnie stawił czoło Kampe, przez co nie zdołała zatrzymać uciekiniera.

Kampe pojawia się także w śnie Percy'ego, kiedy prosi Luke'a o możliwość zemsty. Chociaż syn Hermesa pozwala jej iść razem z jego armią, to uważa, że nigdy nie powinien jej uwalniać, bo jest zbyt chaotyczna i potężna.

Podczas bitwy w Obozie Herosów Kampe zaatakowała w momencie, w którym cała bitwa chyliła się już ku końcowi. Percy i Annabeth razem próbowali ją zabić, jednak mimo ich wysiłku Kampe z łatwością mogła pozbawić ich życia. Na pomoc herosom przyszedł Briareus, w każdej ze stu rąk dzierżąc wielki głaz. Obrzucił nimi potwora, przez co Kampe została dosłownie pochowana obok Pięści Zeusa, gdzie znajdowało się wyjście z Labiryntu. Jej szabla, będąca trofeum z bitwy w Labiryncie, znajduje się na strychu w Wielkim Domu.

Kampe GBwPJ

Kampe w książce "Greccy bogowie według Percy`ego Jacksona"

WyglądEdytuj

Było to coś w rodzaju centaura, tyle że z kobiecym torsem. Zamiast ciała konia miała w dolnej części kształt smoka, długiego na co najmniej siedem metrów, czarnego i łuskowatego, z ogromnymi pazurami i kolczastym ogonem. Jej nogi były jakby oplątane winoroślą, ale nagle uświadomiłem sobie, że wyskakują z nich węże: setki żmij rozpełzających się dookoła, wypatrujących, co by tu ukąsić. We włosach tej kobiety również wiły się węże jak u Meduzy. Najdziwniejsze, że wokół talii, tam gdzie ludzka część spotykała się ze smoczą, jej skóra wydymała się i deformowała, od czasu do czasu układając się w pyski zwierząt: straszliwego wilka, niedźwiedzia, lwa - jakby miała pas złożony z wciąż przekształcających się stworzeń. Miałem wrażenie, że oglądam coś tylko częściowo ukształtowanego, potwora tak starego, że był tu od początku czasu, zanim kształty ostatecznie się ustaliły.

–Opis Kampe, Bitwa w Labiryncie


Wiadomo również, że Kampe posiadała wielkie, skórzaste skrzydła oraz ogon skorpiona.

BrońEdytuj

Możliwe, że w walce Kampe przydatny był jej ogon, jednak głównie posługiwała się swoimi dwoma szablami. Zatruta broń na wielu sprowadzała niechybną śmierć, ale to nie mogła zabić cyklopów ani sturękich. Wywoływała u nich jedynie niemożliwy do zniesienia ból, trwający godzinami.

CiekawostkiEdytuj

  • Kampe przemawiała językiem dawnych dni, którym Matka Ziemia zwracała się do swoich dzieci.
  • Jest pierwszym potworem pokonanym przez Olimpijczyków oraz pierwszą ofiarą Pioruna Piorunów.
  • Może walczyć każdą ze swoich rąk niezależnie, co zauważył Percy podczas bitwy. Dzięki tej umiejętności Kampe bez problemu walczyła jednocześnie z Percy'm i Annabeth.
  • Kampe zdaje się być odporna na większość ciosów, dlatego pozostała niewzruszona nawet kiedy Chejron trafił ją trzema strzałami naraz.