FANDOM


Okladka-450
Klątwa Tytana
Najważniejsze dane
Autor: Rick Riordan
Autor okładki: John Rocco
Tytuł oryginalny: Percy Jackson and the Olympians: The Titan's Curse
Przekład: Agnieszka Fulińska
Data wydania:
 • 1 maja 2007 (USA)
 • 10 marca 2010 (Polska)
Wydawnictwo: Galeria Książki
Ilość stron: 308
Chronologia
Poprzednie: Morze Potworów
Następne: Bitwa w Labiryncie


Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy: Klątwa Tytana (ang. Percy Jackson and the Olympians: The Titan's Curse) - trzeci tom serii Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy, autorstwa Ricka Riordana. Książka została wydana w USA 2007 roku, a w Polsce trzy lata później.

FabułaEdytuj

Kiedy Percy Jackson dostaje od swojego najlepszego kumpla Grovera pilną wiadomość z prośbą o pomoc, natychmiast przygotowuje się do walki. Przyjaciele ruszają na ratunek i odkrywają, że Grover spotkał kogoś wyjątkowego: dwoje potężnych dzieci półkrwi o nieznanym pochodzeniu. Ale to nie wszystko, co ich czeka. Król tytanów, Kronos, uknuł najbardziej podstępny ze swoich planów, a młodzi herosi mają być jego ofiarami. Nie tylko oni są w niebezpieczeństwie. Przebudził się starożytny potwór - zdolny zniszczyć Olimp, a Artemida, jedyna bogini, która potrafi go wytropić, zaginęła. Percy i przyjaciele wraz z Łowczyniami Artemidy mają tylko tydzień, żeby odnaleźć porwaną boginię i rozwiązać tajemnicę potwora, na którego polowała. A po drodze będą się musieli zmierzyć z najniebezpieczniejszy wyzwaniem: mrożącą krew w żyłach klątwą tytana.


Występujące postacieEdytuj

PostacieEdytuj


Bogowie/TytaniEdytuj


PotworyEdytuj


StreszczenieEdytuj

Rozdział 1Edytuj

Percy razem z Annabeth i Thalią wyruszają do Bar Harborw w stanie Maine na prośbę Grovera, by ocalić dwójkę niezwykłych dzieci półkrwi (Biancę i Nica di Angelo) uczących się w szkole wojskowej Westover Hall. Spotykają tam dyrektorkę, pannę Utschniack oraz jej zastępcę pana Cierniaka. Gdy udaje im się odnaleźć dwójkę herosów, postanawiają uważnie ich obserwować. Jednak kilka chwil później dzieci znikają im z oczu. Gubią także pana Cierniaka, co zmusza ich do poszukiwań. Przez przypadek gubią się wzajemnie i, gdy Percy odnajduje dzieci, natyka się na pana Cierniaka.

Rozdział 2Edytuj

Percy nie daje rady sam walczyć z Cierniakiem – mantikorą podszywającą si pod nauczyciela, który strzela w niego kolcami nasączonymi jadem. Próbuje wezwać Grovera połączeniem empatycznym. Gdy ten zjawia się razem z Thalią i Annabeth, staczają walkę z potworem, podczas której potwór wraz z Annabeth spada w przepaść. Pozostała czwórka herosów natyka się na Łowyczynie Artemidy, a wyglądająca na najmłodszą z nich jest samą boginią łowów.

Rozdział 3Edytuj

Percy wyjawia półboskiemu rodzeństwu prawdę, o tym, kim naprawdę są oraz mówi o Obozie Herosów, w którym mogą mieszkać. Bianca i Nico z trudem wierzą mu. Z godnie z prośbą Artemidy, Percy opowiedział jej historię spotkania z panem Cierniakiem. Gdy Bogini ją wysłuchała wiedziała że dzieje się coś nie dobrego i postanowiła sama wyruszyć na polowanie. Lecz wtedy stało się coś, czego Percy nigdy by się nie spodziewał. Bianca di Angelo za namową Artemidy i Zoe (poruczniczki bogini) stała się Łowczynią wypowiadając słowa:

Oddaję się bogini Artemidzie. Wyrzekam się towarzystwa mężczyzn, przyjmuję wieczne panieństwo i przyłączam do Łowczyń.


Po tych słowach Bianca była już prawowitą członkinią Łowów. O wschodzie słońca po Łowczynie i herosów, za prośbą Artemidy, Apollo zabrał ich do Obozu.

Rozdział 4Edytuj

Apollo zaproponował wybranemu pasażerowi prowadzenie rydwanu słońca (w postaci zielonego busa). Gdy nikt się nie zgłosił wybrał Thalię, która, mimo strachu, się zgodziła. Szybko jednak wybór okazał się katastrofą, w skutek której stopiła się część śniegu na Long Island, bóg jednak się nie przejął i kazał sprawdzić, czy nie spalili kogoś ważnego.

Rozdział 5Edytuj

Gdy Percy, Thalia, Grover, Nico, Apollo oraz Łowczynie dotarli do obozu. Przyjaciółki bogini łowów odeszły do domku numer 8, natomiast Percy wraz z Nicolasem i Thalią poszli przywitać się z właścicielami Obozu i wytłumaczyć, co się stało z Annabeth.

Centaur bardzo posmutniał, wychowywał córkę Ateny od kilku lat, była jego ulubienicą. Kazał ogłosić, że wieczorem odbędzie się bitwa o sztandar – obozowicze przeciwko Łowczyniom.

Chodząc od domku do domku dowiedzieli się, że Claricce wyruszyła na tajną misję i od dawna nie ma od niej informacji. Gdy dotarł do trójki, zadzwonił do swojego brata, cyklopa Tysona i dowiedział się, że pałac ojca jest atakowany.

Śniło mu się, że Luke trzyma stos głazów. Castellan poprosił Annabeth o pomoc. Po chwili wahania przyjęła ten ciężar na siebie. Syn Hermesa z szyderczym uśmiechem oddalił się, zostawiając ją w potrzebie.

Rozdział 6Edytuj

Rano podczas rozmowy z Groverem, Percy dowiedział się, że w nocy Zoe wybiegła z domu i pobiegła do Wielkiego Domu żądając rozmowy z Chejronem. Podobno miała sen podobny do tego Percy'ego. Było w nim jednak więcej szczegółów. W jej śnie Artemida potrzebowała pomocy Łowczyń. Później dowiedział się, że córka Ateny rozważała dołączenie do Łowczyń.

Następnego dnia rozpoczęła się bitwa o sztandar, którą wygrały Łowczynie. Gdy Percy i Thalia kłócili się czyją winą była ich przegrana, z lasu wyłoniła się Wyrocznia, co stanowiło olbrzymie zaskoczenie, ponieważ mumia nigdy nie opuszczała strychu. Nie zwróciła się jednak do Jacksona, ale do Zoe:

Jam jest duch Delf, głos Fojbosa Apolla, zabójcy potężnego Pythona.

Podejdź, poszukująca, i pytaj.


Zoe nightshade s quest prophecy by artemis015-d5i1rkz

Przepowiednia Zoe po angielsku

Zoe zapytała, gdzie ma odnaleźć Artemidę. A wyrocznia odpowiedziała:

Pięcioro niech na zachód ku spętanej ruszy,

Z których jedno zaginie w bezdeszczowej głuszy.

Drogę do niej Olimpu zagłada im wskaże,

Heros i Łowca wygrać mogą tylko w parze,

Jednemu dane wytrwać pod klątwą tytana,

Jednemu zaś śmierć ręką rodzica zadana.


Rozdział 7Edytuj

Po tym jak Percy razem z Groverem odniósł Wyrocznię na strych, Dionizos zwołał naradę grupowych wszystkich domków, podczas której ustalono, że na misję wyruszą trzy Łowczynie i dwoje obozowiczów. Wybrane Łowczynie to Zoe, Phoebe oraz Biancę. Wybrani obozowicze to Grover i Thalia. Percy jednak nie chciał na to pozwolić, gdyż on też chciał uczestniczyć w misji. Nikt nie stanął w jego obronie, wskutek czego Percy musiał pozostać w obozie.

Tego wieczoru, syn Posejdona miał sen. Annabethnadal trzymała głazy. Nagle z ciemności podbiegł do niej Luke i krzyknął, że ona słabnie. Gruby, męski głos odpowiedział:

Słyszałaś chłopaka.


I wtedy dostrzegł dziewczynę ok. dwunastu lat przywiązaną do ściany. Była to… Artemida. Jej ubranie zostało mocno podniszczone, a z ran płynął ichor. Luke przeciął jej sznury a bogini natychmiast pobiegła, by pomóc Annabeth. Gdy tylko Artemida dotknęła nieboskłonu, cały ciężar spadł na nią. Dziewczyna upadła, drżąc.

W tym momencie Percy obudził się zlany zimnym potem. Kilka chwil później pegaz Mroczny zapukał do drzwi jego domku z prośbą, by pomógł hipokampom ponieważ stało się coś złego.

Rozdział 8Edytuj

Percy wraz z Mrocznym (swoim osobistym pegazem) wyruszył pomóc hipokampom. Na miejscu dowiedział się, że to nie im trzeba pomagać, lecz zwierzęciu uwięzionemu w sieć rybacką i uwięzionemu pod łódką. Gdy Percy uporał się z problemem, zobaczył stworzenie, któremu pomagał. Było ono od pasa w górę krową a od pasa w dół wężem. Stworzenie to nazwał Nessie. Gdy syn Pana Mórz wracał do domu na swym pegazie, spostrzegł z góry, że ktoś czai się w pawilonie jadalnym. Był to Nico di Angelo, brat Bianki. Najwyraźniej ją śledził. Wylądował niedaleko Nica i założył czapkę niewitkę Ann, która spadła z jej głowy gdy walczyła z mantikorom. Gdy podszedł bliżej, dowiedział się ,że Nico obserwuje Zoe i Biance, które mówiły o tym, że bracia Hood są podstępni i nieznośni gdyż koszulkę którą podarowali Phoebe spryskali krwią centaura działającą jak kwas. W skutek czego Phoebe nie będzie mogła wziąć udziału w misji i będzie musiała leżeć w łóżku przez kilka tygodni. Zoe postanowiła, że wyruszą we czwórkę a nie w piątkę, ponieważ nie ma czasu na kolejny wybór. Gdy Łowczynie odeszły, Percy postanowił jechać za nimi, lecąc na swym pegazie.

Rozdział 9Edytuj

Percy śledził białą furgonetkę Obozu Herosów, prowadzoną przez Zoe. Mroczny był zmęczony i wylądowali na wieżowcu, by odpocząć. Gdy pegaz był już w stanie lecieć, nogi Percy'ego zaczęła oplatać winorośl. Spomiędzy winorośli wyłonił się Pan D. Po krótkiej wymianie zdań doszło pomiędzy nimi do kłótni. Podczas tej krótkiej rozmowy Percy dowiedział się o nitce Ariadny, że Dionizos się z nią ożenił oraz o tym, że Zoe ma z tym wszystkich trochę wspólnego. Pan D pozwolił jednak Percy'emu lecieć za przyjaciółmi. Po tych słowach zniknął a winorośl odwinęła się z kostek Percy'ego.

Zoe pędziła na południe bez chwili wytchnienia, natomiast Mroczny słabł z każdą chwilą. Gdy Łowczyni się zatrzymała, syn Posejdona kazał odpocząć swojemu pegazowi. Założył czapkę niewidkę i ruszył śledzić przyjaciół. Zrobiło mu się zimno więc wstąpił do sklepu by napić się gorącej czekolady. I właśnie wtedy do sklepu weszli jego przyjaciele. Grover, Bianca, Thalia i Zoe. Rozmawiali o zaklęciu tropiącym satyra. W końcu postanowili zaufać zaklęciu Groverovi  i wyruszyć do Waszyngtonu. Gdy zbliżali się do celu Mroczny znowu zaczął słabnąć. Zoe znów zaparkowała. Wtedy Percy zsiadł z pegaza i kazał mu wrócić do Obozu. Najeść się i odpocząć. Pegaz wykonał rozkaz bez zaprzeczeń. Percy obserwował wysiadających z furgonetki przyjaciół. Łowczynie i obozowicze ruszyli w stronę Narodowego Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej. Gdy weszli do środka, zauważył że śledzi ich znana mu osoba Mantikora. Jednak nie poszedł za nimi. Skręcił w stronę drzwi z wywieszoną karteczką : "Zamknięte-Impreza Prywatna".

Percy z trudem wszedł razem z Cierniakiem do pomieszczenia. W środku Mantikora rozmawiała z mężczyzną ze snu Percy'ego. Mężczyzna rozmawiający z Cierniakiem był Generałem o którym opowiadał zastępca dyrektorki. Rozmawiali o tym jak oddzielić Thalię od reszty. Luke (który długo niezauważalnie stał z boku) powiedział że Łowczynie na pewno nie zgodzą się by ich grupa się rozdzielała. Generał się tym zbytnio nie przejął. W donicy wypełnionej ziemiom na środku pomieszczenia, posadził zęby tyranozaurów. Następnie polał je czerwonym płynem. I wtedy zęby zaczęły rosnąć i przeobrażać się w potwory. Generał kazał im zabić Zoe i jej towarzyszy. Wtedy potwory wyczuły zapach Percy'ego i gdyby wtedy nie uciekł, strażnicy zamknęliby drzwi, a następnie zdemaskowaliby go i kazali potworom go pożreć. 

Rozdział 10Edytuj

Percy biegł tak szybko, jak tylko mógł. Nagle przez nieuwagę wpadł na Thalię. Przyjaciele zaczęli wypytywać co on tu robi. Gdy opowiedział im o Cierniaku, Generale i potworach przestraszyli się. Nagle Usłyszeli przerażający ryk. Był to lew nemejski. Postanowili się teraz nie kłócić tylko go zabić. Walczyli bardzo długo, ponieważ skóra lwa była metalowa. W końcu Percy wpadł na pomysł, by wrzucić mu ohydne mrożone jedzenie z tutejszego sklepiku. Gdy już je zdobył wrzucił je do paszczy lwa. Zwierzęciu najwyraźniej się to nie podobało i zaczął się krztusić. Gdy otworzył paszcze Zoe i Bianca zasypały go gradem strzał. Wtedy lew został pokonany. Nie zostało po nim nic oprócz skóry. Zoe z nie chęcią pogratulowała Percy'emu planu a w nagrodę kazała mu wziąć skórę. Gdy Percy ją dotknął zamieniła się w płaszcz (długi, złotobrązowy prochowiec). Gdy chcieli już opuścić budynek, Zoe spostrzegła szarych mężczyzn w szarych wojskowych ubraniach. Percy powiedział im by uciekali a on się nimi zajmie. Lecz Zoe powiedziała:

Teraz należysz do tej wyprawy.


Rozdział 11Edytuj

Percy razem z przyjaciółmi wybiegł z budynku. Bianca zaprowadziła ich w stronę metra. Kupili bilety i wsiedli. Jechali, ale niezbyt długo, ponieważ helikopter Generała ich śledził. Gdy wysiedli na najbliższej stacji spotkali bezdomnego, ogrzewającego się przy ognisku. Zaprosił ich do ogniska, by się ogrzali. Mężczyzna zapytał się co tu robią. Odpowiedzieli mu, że poszukują pociągu jadącego na zachód. Wtedy bezdomny wskazał im rękom na tory, na których stał pociąg z napisem: "KOLEJE ZACHODZĄCEGO SŁOŃCA”. Percy i reszta zrobili wielkie oczy, ponieważ przedtem go nie widzieli. Chcieli podziękować bezdomnemu, lecz gdy się odwrócili jego już nie było. Grupka wsiadła do pociągu niezauważenie i się rozgościła.

Godzinę później pociąg był już w drodze na zachód. Był to pociąg przewożący samochody  więc każdy miał gdzie siedzieć. Percy dosiadł się do samochodu Thalii. Dowiedział się od niej, że jadą do San Francisco, ponieważ tam mgła jest bardziej gęstsza niż w innych miejscach. W dodatku jest tam Góra Rozpaczy na której ciągle trwa magia tytanów. To miejsce przyciąga potwory jak magnes. Gdy tak patrzył na Thalię zrozumiał czemu ona i Zoe tak się nienawidziły. Zoe chciała zrobić z Thalii Łowczynie, lecz ona nie chciała zostawić Luka. Po tych słowach córka Zeusa była na niego bardzo zła. Wyrzuciła go ze swojego samochodu. Percy poszedł do samochodu Grovera i usiadł na miejscu kierowcy, gdyż kozłonóg  spał. Gdy rozmyślałem o tym jak mam uratować Ann, obok niego pojawił się bezdomny. Ten sam, który był na stacji. Ten sam który pokazał pokazał mu pociąg.

Bezdomny powiedział:

- Transfer snów w moich uszach

Download prawdy

Źródło dobrych newsów


Wtedy Percy już wiedział z kim ma do czynienia. Bezdomny to tak naprawdę Apollo. Wyjawił mu, że pociąg którym jadą w jedną noc przejechał sporą część Ameryki. Podpowiedział mu również, by znalazł Nereusa starca morskiego. On może im pomóc. Apollo znikł i w tym momencie Percy zasnął. Gdy się obudził byli już na miejscu.

Rozdział 12Edytuj

Zoe i Grover poszli do sklepu kupić kawę i ciastka. Gdy wrócili Grover zemdlał. Przed nimi stali dwaj szkieletowi wojownicy. Chwile później byli otoczeni. Grover mamrotał coś o Darze Dziczy. Percy i reszta walczyli, ale szkielety powstawały na nowo. A Grover dalej mruczał słowo "DAR”. I w tym momencie na drogę wypadła z potężnym rykiem największa świnia, jaką w życiu widzieli. Był to dzik wysoki na dziesięć metrów, o zadartym różowym ryju i szablach wielkości kajaków. Ogromny dzik zaczął walczyć ze szkieletami.

Gdy pokonał wszystkie szkielety zwrócił się w ich kierunku. Thalia uniosła włócznie ,ale Grover ją powstrzymał mówiąc, że to Błogosławieństwo Dziczy. Percy i Thalia uciekali. By nie dać się zabić musieli zjechać na Egidzie jak na desce snowboardowej. Gdy Egida się zatrzymała, a Thalia wyciągała igły drzew z włosów Percy już wtedy wiedział czemu Thalia nie chciała do niego podejść przed skokiem na tarcze.

- Ty masz lęk wysokości.

- Nie gadaj głupstw.

- To wyjaśnia twoje zachowanie w busie Apollina.

- Jeśli powiesz komukolwiek, to przysięgam...

- Nie, nie - odpowiedział.


Grover wyjaśnił że to właśnie jest błogosławieństwo dziczy. Dzik zawiezie ich na zachód. Gdy wszyscy już siedzieli na ogromnej świni Grover powiedział ,że dawno nie czuł czegoś takiego. Czuł obecność władcy dzikiej natury. Gdy pojawił się dzik satyr poczuł obecność Pana.

Rozdział 13Edytuj

Gdy dotarli na miejsce zobaczyli opuszczone miasteczko. Na szyldzie pisało Gila Claw Arizona. Grover wysypał żołędzie i zagrał coś na piszczałkach. Według zaklęcia tropiącego mieli mieć kłopoty na złomowisku. 

Rozbili obóz. Thalia swoim elektrycznym impulsem rozpaliła ognisko. Zoe powiedziała, że rano będą musieli wyruszyć dalej na zachód. Bianca jednak nie chciała się na to zgodzić, zresztą podobnie jak Percy i Grover. Bianca mówiła, że była tam z Nickiem. Nie pamiętała jednak jak nazywał się hotel, w którym byli. Percy zadał jej pytanie, czy miejsce w którym nocowali nie nazywało się przypadkiem Lotos. Dziewczyna przytaknęła. Syn Posejdona opowiedział o swojej przygodzie w tym miejscu. Wtedy okazało się, że Bianca di Angelo razem z bratem przebywali w kasynie Lotos około pięćdziesięciu lat. Nagle na drodze zaświeciły reflektory samochodu. Z pojazdu wysiadł Ares. Kazał Percy'emu wsiąść do samochodu a jego towarzyszom się oddalić. W samochodzie siedziała Afrodyta. Przez chwile rozmawiała o tym, że Łowczynie nie doceniają miłości, itd. W końcu zaczęła nowy temat dotyczący Percy'ego i Ann. Zaczęła mówić, że Percy może uratować Annabeth i uchronić ją przed dołączeniem do Łowczyń, że to będzie romantyczny gest z jego strony. Kończąc rozmowę, dodała by nie zabierać nic ze złomowiska jej męża. Po tych słowach Ares wyciągnął Percy'ego z samochodu. Chwilę później Percy był sam na tym odludziu. Syn Posejdona opowiedział przyjaciołom o tym, że Afrodyta przyjechałaby ich ostrzec przed wysypiskiem męża (co oczywiście nie było prawdą). Gdy znaleźli się na wysypisku Hefajstosa, zobaczyli różne rzeczy. Były tam złote samochody oraz zniszczone lodówki itd. Mimo ostrzeżenia Afrodyty, nikt nie mógł się powstrzymać by czegoś nie dotknąć. Gdy zobaczyli wyjście ze złomowiska, spostrzegli również ogromne stalowe stopy dużo większe od nich. Postanowili je ominąć lecz, stopy uniosły się, a przed sobą zobaczyli olbrzyma Talosa. Okazało się, że Bianca zabrała ze złomowiska figurkę dla Nica do gry "Magia I Mit”. Percy wymyślił jak można pokonać potwora lecz było to bardzo niebezpieczne. Mimo tego, że Percy nie chciał się zgodzić, Bianca wyrwała mu się i  uciekła pokonać bestie. Weszła w jego "OBSŁUGĘ TECHNICZNĄ” wyłączyła go. Kosztowało ją te jednak straszliwą cenę. Tak jak przepowiedziała wyrocznia, Bianca "Zaginęła w bezdeszczowej głuszy”.

Rozdział 14Edytuj

Zostały teraz tylko cztery osoby. Zoe, Thalia, Grover i Percy. Wyruszyli dalej by odnaleźć Artemidę i  Ann. Byli zmuszeni płynąć kajakiem, lecz Percy nad wszystkim panował. Od Zoe dowiedział się ,że to ona stworzyła Orkan. Gdy nie mogli już dalej płynąć, musieli przedostać się przez Zaporę Hoovera. Percy spotkał tam swojego przyjaciela Nessiego, który go przed czymś ostrzegał. Ostrzegł go przed szkieletami stworzonymi przez Generała, które go śledziły i teraz były również w zaporze by zabić jego i resztę. Uciekając natknął się na Rachel Elizabeth Dare, śmiertelniczkę widzącą przez Mgłę ,która uratowała mu życie. Gdy Percy znalazł przyjaciół, kazał im jak najszybciej uciekać. Gdy nie mieli już zbyt dużo czasu na ucieczkę syn Posejdona wpadł na idealny, wręcz na boski pomysł. Kazał Thali modlić się do jej ojca przy umieszczonych tam dwóch pomnikach poświęconych Zeusowi. Thalia z niechęcią się zgodziła. Wtedy posągi ożyły. Machnięciem skrzydeł pokonały resztę szkieletów i zabrały Thalię i pozostałych.

Rozdział 15Edytuj

Posągi wylądowały by wysadzić pasażerów. Wybrani ruszyli by odnaleźć Nereusa. Gdy Percy go odnalazł musiał z nim walczyć by się czegoś dowiedzieć. Dowiedział się ,że stworem który może zniszczyć Olimp jest ... Nessie (który tak na prawdę nazywa się Ofiotaur). Niestety gdy wiedzieli już, że muszą chronić Nessiego przed jego śmiercią, spotkali Pana Cierniaka. Mantikore. Walczyli z nią, ale nie dali rady. Pomógł im za to Pan D, z którym rozmawiali przez Iryfon. Pokonał Cierniaka I jego pomocników. Dionizos zdradził im jeszcze jedną rzecz. Doradził im, że jeśli chcą uratować Olimp, Artemidę i Ann, muszą udać się do Ogrodu Hesperyd

Rozdział 16Edytuj

Grover razem z Nessiem wyruszyli do Obozu Herosów. Natomiast Zoe, Thalia i Percy wyruszyli do Ogrodu Hesperyd. Najpierw jednak musieli porozmawiać z ojcem Annabeth ,który mieszka w San Francisco. Powiedzieli mu o Ann a on zmarkotniał. Lecz nie poddał się tak szybko. Zaproponował im podwózkę, lecz oni powiedzieli, że pojadą tam sami. Trójka nastolatków jechała tak szybko jak tylko można. Gdy byli już na miejscu spostrzegli statek Luka.  Zoe miała plan. Gdy przybyły do niej jej siostry Zoe obudziła Ladona. Smoka strzegącego Ogrodu. Zoe jednak tego pożałowała. Nie była już Hesperydą, więc Ladon mógł ją zabić. Musiał walczyć. Gdy uciekła, weszli do góry Othrys. Spostrzegli tam ... Artemidę. Mimo ostrzeżeń Artemidy, Zoe podbiegła bliżej i spostrzegła swojego ojca Atlasa który był Generałem.

Rozdział 17Edytuj

Thalia, Zoe i Percy zaczęli walczyć. Syn pana Mórz wziął nieboskłon od Artemidy ,a ona walczyła za niego. Wszyscy walczyli dzielnie ,ale nagle Atlas odepchnął Zoe na bok a ta uderzyła o kamień tracąc przytomność. Generał biegł w stronę Percy'ego i wtedy syn Posejdona zrzucił ciężar nieba na niego. Uratowali Ann, która była uwięziona. Artemida przywołała swoje sanie i zabrała wszystkich, a następnie odlecieli.

Rozdział 18Edytuj

Wylądowali w parku. Czekał tam ojciec Ann. Zoe umierała. Artemida była załamana. Zoe wyszeptała:

- Gwiazdy. Znów widzę gwiazdy o pani.


Po tych słowach umarła. Artemida dmuchnęła w dłonie i wypuściła iskrzący się pył w powietrze. Wtedy na niebie powstała nowa konstelacja. Dziewczyna z łukiem biegnąca po niebie. Artemida wsiadła na sanie i obiecując, że przyśle pomoc odleciała na Olimp.

Wtedy przyleciał Mroczny z przyjaciółmi. Gwindonem I Szarlotką. Po chwili trójka herosów leciała na pegazach po niebie.  Wtedy zobaczyli wyspę światła. Unoszącą się w powietrzu górę jaśniejącą ogniem pochodni i trójnogów. Zaczęło się przesilenie zimowe. Rada Bogów.

Rozdział 19Edytuj

Troje Herosów znalazło się w boskiej sali tronowej. Na środku w ogromnej kuli wodnej pływał Nessie. Grover klęczał przed tronem Zeusa. Wszyscy bogowie stwierdzili, że Percy, Thalia, Grover i Annabeth spisali się bardzo dobrze. Lecz......... Mimo tego ,że było tam dwoje niebezpiecznych herosów (Thalia i Percy) nie chcieli ich zniszczyć. Dla bezpieczeństwa chcieli zniszczyć Ofiotaura. Kłótnię przerwała jednak Artemida, która wybrała Thalię, jako swoją nową poruczniczkę, następnie głównym tematem znów stał się Nessie. Dzięki prośbom Percy'ego rada zdecydowała, że na Olimpie zostanie wybudowane akwarium dla Ofiotaura a dzięki zaręczeniom Posejdona rada zgodziła się na to by Percy żył. Po tych słowach wyprawiono ucztę.  

Bogowie podchodzili do syna Posejdona i gratulowali mu. Kiedy Percy miał czas by odetchnąć podszedł do niego jego ojciec i porozmawiał z nim. Był dumny z syna. Później Percy rozmawiał z Ateną. Wtedy Podbiegła do nich Ann. Następnie mimo zakłopotania Percy'ego, chłopak poprosił córkę Ateny o taniec.

Rozdział 20Edytuj

Po tych wszystkich przygodach Percy wykonał kilka iryfonów. Do Tysona oraz mamy. Powiedział jej, że przyjedzie na święta. Przy okazji dowiedział się, że jego mama poznała nauczyciela pana Blofisa który ją uczy. Gdy Argus zabrał Percy'ego, Annabeth i Grovera do Obozu Herosów, Chejron przywitał ich. Gdy Percy i Ann rozmawiali z Chejronem, do pokoju wbiegł Nico di Angelo pytając gdzie jest jego siostra Bianca. Syn boga mórz wytłumaczył mu, że jego siostra poświęciła życie ,by ocalić resztę grupy. Nico się wściekł. Nagle wokół Percy'ego pojawiły się cztery szkielety. Brat Bianci powiedział, że wie jego siostra jest na Łąkach Asfodelowych. W końcu Nico pokazał swoją moc. Ziemia zatrzęsła się i grunt pod nogami szkieletów zapadł się. Percy nie miał najmniejszych wątpliwości, że Nico i Bianca di Angelo byli dziećmi Hadesa. Syn Posejdona zdradził to Groverovi i Annabeth. Doszli do wniosku, że rodzeństwo di Angelo przez bardzo długi czas przebywali w Kasynie Lotos. Więc urodzili się przed wymyśleniem przysięgi. Percy i Ann spędzili jeszcze kilka chwil z Chejronem przed wyjazdem do domu. Percy dowiedział się, że Annabeth wyjeżdża do San Francisco do taty i macochy. Wtedy do dwójki herosów przybiegł Grover mówiąc, że przemówił do niego Pan. Bóg dzikiej natury. Powiedział do niego:

- Trzy słowa. "Czekam na ciebie...”.


Lista rozdziałówEdytuj

 1. Bardzo nieudana akcja ratunkowa
 2. Zastępcy dyrektora wyrasta wyrzutnia rakiet
 3. Bianca di Angelo podejmuje decyzję
 4. Thalia rozpala Nową Anglię
 5. Zamawiam podwodną rozmowę telefoniczną
 6. Wizyta dawno zmarłego przyjaciela
 7. Nienawidzą mnie wszyscy oprócz konia
 8. Składam niebezpieczną obietnicę
 9. Uczę się hodowli zombi
 10. Rozwalam kilka rakiet
 11. Grover dostaje lamborghini
 12. Snowboard z wieprzem
 13. Wizyta na boskim śmietniku
 14. Zapora na naszej drodze
 15. Zapasy ze Złym Mikołajem
 16. Spotkanie ze smokiem odwiecznie zepsutego oddechu
 17. Podnoszę miliard ton
 18. Pożegnanie przyjaciółki
 19. Bogowie głosują, jak nas zabić
 20. Nowy wróg w prezencie gwiazdkowym

PrzepowiedniaEdytuj


Pięcioro niech na zachód ku spętanej ruszy,

Z których jedno zaginie w bezdeszczowej głuszy.

Drogę do niej Olimpu zagłada im wskaże,

Heros i Łowca wygrać mogą tylko w parze,

Jednemu dane wytrwać pod klątwą tytana,

Jednemu zaś śmierć ręką rodzica zadana.


CytatyEdytuj

- Odchrząknął i uniósł w dramatycznym geście jedną rękę.

W śniegu się trawa zieleni.

Artemis woła o pomoc.

Ależ ze mnie ciacho.

–haiku Apolla


Zoe zrobiła krok w jej kierunku.

- Śmiesz powątpiewać w moje umiejętności, kuchto? Nie masz pojęcia o byciu Łowczynią. -powiedziała Zoe

- Och, kuchto? Ty nazywasz mnie kuchtą? Co to do cholery jest kuchta?" - zdenerwowała się Thalia.


- Czyżbyś sugerowała, że bogowie nie potrafią współpracować, młoda damo? - spytał Dionizos.

- Tak, Panie Dionizosie.

Pan D. skinął głową.

- Tylko się upewniałem. Masz oczywiście rację. Jedźmy dalej.


Nawet najdzielniejszym zdarza się upadek.


Najniebezpieczniejszymi wadami są te, które w umiarze są dobrem.


- Inteligentny człowiek zawsze znajdzie inne wyjście.


- Miłość wszystko zwycięża - obiecała mi Afrodyta. - Spójrz na Helenę i Parysa. Czy oni pozwolili, żeby cokolwiek stanęło między nimi?

- Czy nie rozpętali przypadkiem wojny trojańskiej, w której zginęło mnóstwo ludzi?

- Och. Nie o to chodzi. Idź za głosem serca. 

- Ale... Kiedy ja nie wiem, dokąd prowadzi. To znaczy moje serce.


Są przyjęcia i są też wielkie, ogromne, wystawne przyjęcia. I jeszcze są przyjęcia olimpijskie. Jeśli mielibyście wybierać, idźcie na olimpijskie.

–Percy


- Hejka - powiedziałem. - Ekhem, jak zdrówko?
Skrzywiłem się, słysząc, jak idiotyczne to zabrzmiało. Jak można pytać o zdrówko kogoś, kto jest martwy i upchnięty na strychu? [...] Odczekałem jeszcze chwilę. W końcu się rozzłościłem. Zostałem zlekceważony przez trupa.


- Nie ukryjecie czegoś takiego przed bogami. Nie na zawsze.

- Nie musimy na zawsze. - odpowiedziałem. - Wystarczą dwa lata. Dopóki nie skończę szesnastki.
Annabeth pobladła.
- Ale, Percy, to oznacza, że przepowiednia może nie dotyczyć ciebie. Może mówić o Nico. Musimy...
- Nie - upierałem się. - Ja wybieram przepowiednię. Ona będzie o mnie.


- Eee... No, w końcu Chejron wyszedł w piżamie i papilotach na ogonie i...

- On nosi papiloty na ogonie?

Grover zakrył dłonią usta.

- Nieważne - powiedziałem. - Mów dalej.


- Nie mam dużo czasu - powiedziała mama. - Cokolwiek postanowisz, Percy, pamiętaj, że cię kocham. I wiem, że zrobisz wszystko, żeby pomóc Annabeth.

- Skąd ta pewność?

- Bo ona zrobiłaby wszystko dla ciebie.


- Panie D - odezwałem się jeszcze.

Uniósł brwi.

- Nazwał pan mnie właściwym imieniem-powiedziałem.- Nazwał mnie pan Percym Jacksonem.

- Z pewnością się mylisz,(...) A teraz spadajcie!


Zasypał mnie pytaniami. Czy dużo kłócę się z Thalią, skoro ona jest córką Zeusa? (Nie odpowiedziałem). Skoro matką Annabeh jest Atena, bogini mądrości, to dlaczego Annabeth nie wymyśliła czegoś mądrzejszego niż spadanie z klifu? (Zdołałem się powstrzymać od uduszenia go za to pytanie). Czy Annabeth jest moją dziewczyną? (Po tym pytaniu miałem ochotę włożyć dzieciaka do worka po mięsie i rzucić na pożarcie wilkom).


Zoe usiadła po prawej stronie Artemidy. Wpatrywała się we mnie tak, jakby wszystko to, co właśnie powiedziała bogini, było moją winą, jakbym to ja był pomysłodawcą istnienia facetów.


- Rany - mruknęła Thalia.- Ależ on jest boski.

- Jest bogiem - powiedziałem.

- Nie to miałam na myśli.


- Ile razy mam ci powtarzać? Nie nazywaj mnie szefem.

-Jak sobie życzysz, szefie. (...)


To moja wina, że potwór się obudził. (...) I moja odpowiedzialność. (...) Gdyby coś się stało, daj to mojemu bratu. Opowiedz mu... Powiedz mu, że bardzo go przepraszam.


- Czy ... dobrzem ci służyła? - szepnęła Zoe.
- Bardzo zaszczytnie - powiedziała cicho Artemida. - Byłaś najlepszą z moich towarzyszek.
Na twarzy Łowczyni pojawiła się ulga.
(...)
- Gwiazdy - wyszeptała.- Znów widzę gwiazdy, o pani.
Po policzku Artemidy spłynęła łza.
- Tak, moja dzielna. Są wyjątkowo piękne tej nocy.
- Gwiazdy - powtórzyła Zoe.
Utkwiła wzrok w nocnym nieboskłonie. I nie poruszyła się już więcej.
(...)
Spojrzałem na niebo i dostrzegłem, że gwiazdy stały się jaśniejsze. Tworzyły wzór, którego nigdy wcześniej nie widziałem - lśniąca konstelację przypominającą postać dziewczyny. Dziewczyny z łukiem biegnącej przez nieboskłon.
- Niech świat ci odda cześć, moja Łowczyni- powiedziała Artemida. - Żyj wiecznie wśród gwiazd.


- Obiecałeś, że będziesz ją chronił - oznajmił Nico.

Równie dobrze mógłby mi wbić zardzewiały sztylet w serce. Zabolałoby mniej niż przypomnienie o tej obietnicy.


CiekawostkiEdytuj

 • Gdy Percy decyduje się wysłać wiadomości poprzez Iryfon przy pomocy nowej fontanny w kabinie domu Posejdona, Percy zastanawia się wtedy czy można byłoby kontaktować się z bogiem w ten sposób i mówi, że nigdy nie próbował wcześniej, chociaż użył tego, wysyłając wiadomości do Dionizosa w Morzu Potworów.
 • Klątwa Tytana nawiązuje do mitu o Heraklesie.
 • Dionizos pokrótce robi aluzję do mitu o Bellerofoncie, gdy grozi, że zrzuci Percy'ego z dachu pozbawiając go uprzednio latającego konia. W micie, Bellerofont spróbował dolecieć aż na Olimp, używając Pegaza, ale został ukarany przez Zeusa, który zaatakował jego pegaza, przez co Bellerofont spadł z konia. Percy, jak i Bellerofont byli synami Posejdona.
 • Klątwa Tytana to jedyna książka, w której znana jest data tygodnia oraz rok (21 grudnia 2007 był piątek).
Książki
Seria Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy
1: Złodziej Pioruna; ♦ 2: Morze Potworów;
3: Klątwa Tytana; ♦ 4: Bitwa w Labiryncie; ♦ 5: Ostatni Olimpijczyk
Seria Olimpijscy Herosi
1: Zagubiony Heros; ♦ 2: Syn Neptuna;
3: Znak Ateny; ♦ 4: Dom Hadesa; ♦ 5: Krew Olimpu
Seria Apollo i boskie próby
1: Ukryta Wyrocznia; ♦ 2: Mroczna Przepowiednia; ♦ 3: Płonący Labirynt
Dodatki i opowiadania
1: Przewodnik po Świecie Herosów; ♦ 2: Archiwum Herosów; ♦ 3: Pamiętniki Półbogów;
4: Greccy herosi według Percy`ego Jacksona;
5: Greccy bogowie według Percy`ego Jacksona;
6: Tajne Akta Obozu Herosów;
7: Zbiór opowiadań Berło Serapisa i inne opowiadania; Półbogowie i Magowie