FANDOM


Księżniczka Andromeda - statek wycieczkowy, którym podróżowały wojska Kronosa. Znajdował się na nim sarkofag tytana.Statek ten znalazł Luke Castellan z polecenia króla tytanów. Początkowo Luke trzymał na nim śmiertelników otoczonych Mgłą dla niepoznaki, ale gdy statek przejęły potwory, ludzie znikli. Percy Jackson w Ostatnim Olimpijczyku mówił, że "Wolałem nie myśleć, co się z nimi stało, ale jakoś wątpiłem, żeby pozwolono im powrócić do domu z wygranymi w bingo".

Był na nim uwięziony Mroczny, którego Luke Castellan używał jako swojego pegaza. Gdy Percy z Annabeth wdarli się na statek, Pegaz w pewnym momencie uwolnił się i odfrunął. Stał się potem Pegazem Percy'ego.

Występuje w książkachEdytuj

Morze PotworówEdytuj

Kiedy Percy, Tyson i Anabeth postanawiają udać się na misję za Clarisse na Morze Potworów, korzystają z pewnego statku wycieczkowego. Tym statkiem okazuje się być "Księżniczka Andromeda". Pasażerowie okazują się być widmem. Młodzi bohaterowie spotykają tam Luke'a i dowiadują się o jego planach zebrania armii. Percy śni również o kajucie kapitana i sarkofagu Kronosa w jej środku. W tych snach pojawia się również dziewczyna o czarnych włosach i w punkowych ciuchach. Herosom uda się uciec ze statku i odnaleźć Clarisse. Po misji Luke odnajduje Percy'ego chcą odebrać mu Złote Runo. Dochodzi do walki w tkacie której zostaje uwolniony Pegaz Mroczny. Percy, Grover, Annabeth i Tyson zostają ocaleni dzięki interwencji centaurów.

Luke pozwolił uciec swoim dawnym przyjaciołom z pokładu statku, by odnaleźli Złote Runo. Chciał się nimi wysłużyć. Potrzebował Runa by wyleczyć ciało Kronosa.

Klątwa TytanaEdytuj

Luke okrąża morza by dostać się ze wschodnich wybrzeży Ameryki na zachód. Posejdon stara się mu przeszkodzić. Kiedy Percy, Thalia, Zoe i Grover docierają do Góry Othrys statek "Księżniczka Andromeda" już jest na miejscu, a z niego wynurza się armia Kronosa.

Ostatni OlimpijczykEdytuj

Na początku książki Percy razem z Beckendorf'em z pomocą Mrocznego zakradają się na pokład statku z ładunkiem greckiego ognia z zamiarem wysadzenia go w powietrze. Bez trudu pozostali obaj niezauważeni przez dłuższą część pobytu na statku i bez większych trudności dotarli do maszynowni. Tam zauważył ich jeden z telchinów, jednak został zniszczony przez Percy'ego zanim udało mu się wznieść alarm. Percy i Charles Beckendorf sprawnie podłożyli ładunki, jednak gdy pozostało im je uzbroić do maszynowni zaczęła zbliżać się grupa telchinów. Percy kazał Charles'owi uzbroić ładunki a sam zajął się odciągnięciem potworów. Plan Percy'ego przez krótki czas się sprawdził, jednak dość szybko Percy został złapany w pułapkę Kronosa. Gdy sprawy przybrały zły obrót w kulminacyjnym momencie na pokładzie, gdzie znajdował się Percy pojawił się Beckendorf pojmany przez ludzi Kronosa. Po tym jak na jaw wyszło, że w ładowni znajduje się uzbrojony ładunek greckiego ognia Kronos wysyła Ethana Nakamure do rozbrojenia ładunków. Korzystając z powstałego zamieszania Beckendorf aktywuje detonator i wysadza statek, z którego cało uchodzi Percy, Kronos, Ethan i Alabaster C. Torrington.

ImiennikEdytuj

Nazwa statku pochodzi od imienia dziewczyny, której matka, Kasjopea, chwaliła się, że jest piękniejsza od nereid, boginek morskich. Z powodu jej głupoty miasto zostało zalane przez Posejdona, który dodatkowo nasłał na nie potwora morskiego. Jej matka przykuła Andromedę do skały myśląc, że składa dobrą ofiarę bogom. Syn Zeusa, Perseusz uratował dziewczynę przy pomocy głowy Meduzy i ją poślubił.