FANDOM


Lykaon
Tytuł
Król Arkadii
Pierwszy wilkołak
Król wilków
Informacje
Status: Nieśmiertelny
Wygląd
Płeć: Mężczyzna
Kolor włosów: Czarne
Rodzina
Rodzina:
  • Pelazgos (ojciec)
  • 50 synów
  • Kallisto (córka)
Pozostałe
Przynależność: Potwory
Występowanie:


Ach, mały satyr... - Mężczyzna uśmiechnął się, odsłaniając ostre kły. - Twoje życzenie zostało spełnione! Zostaniesz na zawsze w Evorze, ponieważ na twoje nieszczęście moje metaforyczne wilki są dosłownymi wilkami.

–Lykaon do Trenera Hedge'a, Krew Olimpu


Lykaon - w mitologii greckiej król Arkadii, pierwszy wilkołak (po grecku wilkołak to Lycanthropes).

Likaon

Lykaon w mitologiiEdytuj

Król był synem Pelezgosa i Okeanidy Meliboi (lub nimfy Kyllene). Po śmierci swojego ojca objął tron Arkadii. Prawdopodobnie miał pięćdziesięciu synów, choć ta liczba może wahać się nawet od dwudziestu sześciu. Miał także córkę Kallisto.

Według większości podań Lykaon wraz z rodziną był uważany za bezbożników. Na uczcie odwiedził go sam Zeus pod postacią żebraka, aby przekonać się o braku poszanowania króla wobec bogów. Lykaon rozpoznał jednak Pana Nieba i postanowił poddać go próbie. Podał mu ludzkie mięso zakładnika trzymanego na dworze albo kogoś z członków rodziny, syna Niktimosa lub wnuka Arkasa, syna Kallisto i Zeusa. Rozgniewało to Zeusa na tyle, że zabił piorunem synów króla, a jego samego zamienił w wilkołaka. W niektórych wersjach mitu oszczędzony został najmłodszy syn Niktimos, którego ocaliły błagania Gai. W wersji, w której ofiarą był Arkas, został on przywrócony przez Zeusa do życia i osadzony na tronie królów Arkadii w miejsce swojego dziadka.

Wilkołak w książkach RiordanaEdytuj

Zagubiony HerosEdytuj

W pierwszej części serii razem ze swoją watahą atakuje Piper, Leona, Jasona oraz trenera Hedge'a w jaskini, kiedy oni szukają domu Eola. Na polecenie Chione ma zabić wszystkich, z wyjątkiem Jasona. Jego ma porwać dla bogini. Podczas przygotowania do ataku, Jason atakuje Lykaona, ale jego miecz jest stworzony ze złota i nawet nie zranił wilkołaka. Przechodzi przez niego. Lykaon mówi, że imperialne złoto, celestialny brąz i stal śmiertelnika nie mogą mu zaszkodzić. Piper potem uświadamia sobie, że wilkołaki mogą być zranione przez srebro. Skoro Lykaon to pierwszy wilkołak, to srebro jest jedyną rzeczą, która może mu zaszkodzić. Kiedy zdają sobie sprawę z tego, że nie mają srebra, zjawiają się Łowczynie Artemidy i atakują Lykaona i jego sługusów swoimi srebrnymi strzałami. Ranny Lykaon ucieka po przegranej walce. Jego wilki, pojawiają się jeszcze w Wilczym Domu pod przewodnictwem Chione, ale uciekają lub giną, gdy Hera pokazuje się w swojej prawdziwej boskiej postaci.

Krew OlimpuEdytuj

W "Krwi Olimpu" Lykaon pracuje dla Oriona. On i jego stado próbują zabić Reynę, Nico i pilnującego ich satyra, którzy transportują posąg Ateny Partenos do Obozu Herosów. Ścigają ich. W pewnym momencie Reyna wyciąga srebrny nóż przed Nico, zanim ten wyłapuje wilki w pułapkę z kości. Lykaon uwalnia się minutę później i atakuje Nico. Ten wbija mu nóż w plecy. Jego cień jest następnie wykorzystywany przez trio do podróży cieni. Wilkołaki tak, jak ostatnim razem zostają przepędzeni przez Łowczynie.

Wilkołak

WyglądEdytuj

Włosy miał tłuste i potargane, barwy sadzy, ujęte diamentem z czegoś, co przypominało kości ludzkich palców. Ubrany był w pozszywane byle jak strzępy futra - wilka, królika, szopa, jelenia i jakichś innych zwierząt, których Piper nie potrafiła zidentyfikować. Futra nie wyglądały na wyprawione, a sądząc po zapachu, nie były zbyt świeże. Był gibki i muskularny, jak długodystansowiec. Najstraszniejsza była jednak jego twarz. Blada skóra przylegała do czaszki, zęby miał ostre jak kły, a oczy czerwone jak jego wilki. Te oczy utkwione byly w Jasonie i ziały nienawiścią.

–Opis Lykaona, Zagubiony Heros


ZdolnościEdytuj

Będąc wilkołakiem, Lykaon jest nie tylko nieśmiertelny, ale także odporny na każdą magiczną, stalową, złotą czy wykonaną z brązu broń. Nawet na taką, która zazwyczaj jest w stanie zaszkodzić nawet bogom. Również, jako pierwszy wilkołak jest najpotężniejszym z tego gatunku. W związku z tym czyni go to ich liderem. Jednak Lykaon tak naprawdę nie jest niezniszczalny, można łatwo zranić go z pomocą srebra, ognia. Jest również podatny na boską moc. Ma też szybki refleks, jest w stanie złapać strzałę w powietrzu.

CiekawostkiEdytuj

  • Jego córka Kallisto była jedną z Łowczyń Artemidy. Została zamieniona w niedźwiedzicę przez boginię.
  • Nie wiadomo, czy Lykaon jest odporny na stygijskie żelazo, magiczny metal z zaświatów, który może wchłonąć istotę danego potwora.
  • W wierzeniech ludowych występuje słowo Likantropia. Słowo pochodzi od greckiego wilkołak.