FANDOM


Perseusz   Perseusz/Galeria    
Perseusz
Perseus
Tytuł
Pogromca Meduzy
Syn Zeusa
Założyciel Myken
Informacje
Status: Zmarły
Wygląd
Płeć: Mężczyzna
Rodzina
Rodzina:
  • Akrizjos (dziadek)
  • Zeus (ojciec)
  • Danae (matka)
Pozostałe
Przynależność: Herosi
Broń: Miecz
Głowa Meduzy
Dom: Argos
Występowanie:
Misje:


Perseusz - w mitologii greckiej heros, syn Zeusa i królewny Danae. Pojął za żonę Andromedę. Jest znany jako pogromca Meduzy, tytana Atlasa, Polidektesa oraz nieświadomie własnego dziadka Akrizjosa. Założył Mykeny oraz Tiryns.

Mity o PerseuszuEdytuj

Narodziny herosaEdytuj

Według wyroczni władca Argos, Akrizjos, nigdy nie będzie mieć syna. Jego jedynym męskim potomkiem miał być syn córki Danae, z którego ręki w przyszłości miał zginąć. Z tego powodu zamknął swoją córkę w komnacie, jednak Zeusowi udało się do niej przeniknąć. Ze związku królewny i boga narodził się Perseusz.

Zgodnie z mitem, gdy o narodzinach wnuka dowiedział się władca, kazał zamknąć go razem z matką w skrzyni i wrzucić do morza. Skrzynia dotarła na wyspę Serifos, a tam schronienie dał im brat władcy Polidektesa, rybak Diktys.

Pogromca MeduzyEdytuj

Polidektes zakochał się w matce Perseusza i planował pojąć ją za żonę. Heros sprzeciwiał się temu małżeństwu, jednak władca nie zamierzał się mu oprzeć. Udawał miłość do syna wybranki, na dworze zabawiał go opowieściami o herosach chcąc, aby Perseusz poszedł w ich ślady. W końcu wyjawił swoją chęć ożenku, a zaproszeni goście obiecali mu różne podarunki. Tylko Perseusz nie miał nic dla króla, więc przyrzekł mu na Styks głowę Meduzy.

Atena, będąca pomocnicą Perseusza, zabrała go na Samos. Pokazała mu tam wizerunki gorgon i objaśniła, jak odróżnić prawdziwą Meduzę od jej sióstr. Poradziła mu, aby najpierw odwiedził Graje, które znają miejsce pobytu potworów. Aby Graje wyjawiły mu drogę do gorgon, ukradł im oko i ząb. Dopiero wtedy zgodziły się mu pomóc i podarowały mu Hełm Hadesa oraz skrzydlate sandały. Hermes dał mu również diamentowy sierp, którym syn Zeusa miał uciąć głowę Meduzie.

Perseusz znalazł gorgony śpiące nad brzegiem oceanu. Aby uchronić się przed zamieniającym w kamień wzrokiem Meduzy, stał do nich tyłem, patrząc przez tarczę z miedzi (według niektórych wersji trzymała ją sama Atena). Dzięki skrzydlatym sandałom wzbił się w niebo i sierpem uciął głowę najmłodszej z sióstr. Kiedy gorgony się obudziły, nie mogły zemścić się na zabójcy swojej siostry, bo Perseusz dzięki Hełmowi Hadesa był niewidzialny. Z odciętej głowy Meduzy wydostał się Pegaz, pierwszy skrzydlaty koń, oraz półbóg Chrysaor.

Perseusz i AndromedaEdytuj

Image6

Perseusz pokonuje potwora za pomocą głowy Meduzy

Podczas swojej drogi powrotnej Perseusz w zachodniej Afryce napotkał tytana Atlasa. Nie został przez niego miło przyjęty, bo tytan pamiętał o przepowiedni, według której heros miał złupić jego złote drzewo. Roślina spodobała się Perseuszowi, ale Atlas ogrodził ją, a na straży postawił smoka. Rozgniewany syn Zeusa zamienił tytana w kamień dzięki głowie Meduzy.

W Etiopii napotkał Andromedę, która miała być złożona w ofierze Posejdonowi, aby załagodzić jego gniew. Jej matka, Kasjopea, chełpiła się, że jest piękniejsza od samych nereid. Gdy tamte poskarżyły się bogu morza, on zalał kraj wodą i nasłał na niego potwora morskiego. Perseusz postanowił uwolnić Andromedę i stoczyć walkę z potworem. Po wyczerpującym pojedynku udało mu się go pokonać. W podzięce bogom wybudował trzy ołtarze: dla Ateny, Hermesa i Zeusa. Oswobodził swoją wybrankę i zaprowadził ją do pałacu jej ojca. Później pojął ją za żonę, choć początkowo małżeństwo mogło nie dojść do skutku. Na wesele wtargnął stryj dziewczyny, który był z nią wcześniej zaręczony, jednak został zamieniony w kamień przez Perseusza.

Powrót na rodzimą wyspęEdytuj

Po powrocie na Serifos Perseusz zamienił Polidektesa w kamień, a władzę na wyspie oddał jego bratu Diktysowi. Następnie razem z matką i żoną wybrał się na Argos. Wziął tam udział w rzucie dyskiem, który nieszczęśliwie poszybował prosto w stronę Akrizjosa. W ten sposób spełniła się przepowiednia, mówiąca o śmierci władcy z rąk własnego wnuka.

CiekawostkiEdytuj

  • Percy Jackson jest jego imiennikiem.
  • Po śmierci został przeniesiony na niebo jako gwiazdozbiór - jeden z większych gwiazdozbiorów nieba północnego.
  • Jest przodkiem Heraklesa, Amfitriona, Alkmeny i Eurysteusza.
  • Najczęściej w sztuce przedstawiane są dwa wydarzenia z życia Perseusza - zgładzenie Meduzy oraz uwolnienie Andromedy.
  • Według niektórych mitów spotkał Tytana Atlasa, którego zamienił w kamień.