FANDOM


Posejdon   Posejdon/Galeria   Posejdon/Cytaty    
Pomniejsze byty robią mnóstwo strasznych rzeczy w imię bogów, Percy. To wcale nie znaczy, że bogowie to pochwalają. To, jak nasi synowie i córki działają w naszym imieniu... Cóż, to zazwyczaj mówi więcej o nich niż o nas. A ty, Percy, jesteś moim ulubionym synem.

–Posejdon do Percy'ego, Bitwa w Labiryncie


Posejdon
C-brXnfVYAQXjJA
Tytuł
Bóg mórz
Król Oceanów
Opiekun Żeglarzy
Informacje
Status: Nieśmiertelny
Pseudonim(y): Pan P.
Wygląd
Płeć: Mężczyzna
Kolor oczu: Zielone (morskie)
Kolor włosów: Czarny
Wzrost: Każdy
Rodzina
Rodzina:
Pozostałe
Przynależność: Bogowie
Broń: Trójząb Posejdona
Dom: Olimp, Podwodne Królestwo
Grecka/Rzymska forma: Neptun
Występowanie:
Aktor:


Posejdon - grecki bóg mórz i innych zbiorników wodnych, huraganów, trzęsień ziemi, burz, a także ojciec koni. Mąż Amfitryty. Jest synem tytanów, Kronosa i Rei, bratem Zeusa i Hadesa. Wchodzi w skład Wielkiej Trójki. Jego rzymskim odpowiednikiem jest Neptun. Poświęcone mu zwierzęta to delfin, koń i byk, a jego świętym drzewem jest sosna. To ojciec Percy'ego Jacksona, Tysona, Trytona, Chrysaora i Kymopolei. W filmie Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy: Złodziej Pioruna iMorzu Potworów zagrał go Kevin McKidd.

Historia

Posejdon jest piątym dzieckiem Kronosa i Rei. Kronos otrzymał przepowiednię, że jedno z dzieci go obali. Na początku sądził, że to kłamstwo i nie trzeba się tym przejmować, lecz gdy narodziła się jego pierwsza córka, Hestia, zrozumiał, że ona jest inna. Promieniowała mocą. Kronos domyślił się, że nie jest ona tytanidą i bał się, więc zjadał każde nowo narodzone dziecko - połykał je w całości. Rei udało się ocalić młodszego brata Posejdona, Zeusa i wychować go w tajemnicy przed Kronosem na wyspie Ida. Namawiała go, aby uwolnił resztę rodzeństwa. Po osiągnięciu dorosłości, Zeus zdołał przeniknąć przez pałac ojca i nakłonić go do połknięcia środka przeczyszczającego, uwalniając Posejdona i innych bogów oraz bogiń. Wkrótce dołączył do swojego brata i prowadził wojnę przeciwko Kronosowi i tytanom. To właśnie podczas tej wojny Posejdon zyskał lojalność Telchinów i otrzymał potężny trójząb wykuty z niebiańskiego spiżu przez cyklopów. Po tym Kronos został zniszczony, a jego zwolennicy zostali wygnani. Posejdon, Zeus i Hades mieli podzielić świat między sobą. Mieli rzucić kostką i ten, kto wyrzucił największą ilość oczek mógł wybrać swoje królestwo. Oczywiście wygrał Zeus, który zażądał władzę nad niebem. Posejdonowi marzyła się władza nad całym światem, ale miał drugie miejsce w tym konkursie, więc dostał pod swoje władanie morza.

Bóg wiele razy rywalizował z bratem i wymyślał przeciwko niemu spiski. Jednak był za to karany, np. musiał pracować przy budowie murów Troi. Posejdon miał żonę - piękną okeanidę Amfitrytę, jednak często zdarzały mu się romanse z boginiami, nimfami i śmiertelniczkami.

Mieszkał w pięknym, podwodnym pałacu.

Posejdon w książkach Riordana

Charakter

Posejdon jest ogólnie życzliwym bogiem, mimo, że podziela wiele cech charakterystycznych Zeusa - dumę, upór, temperament i porywczość.

Jednak on wydaje się, że dojrzał w ciągu wieków do punktu, w którym jego atrybuty nie dominują w tym samym zakresie, co Zeusa, czyniąc go wiele bardziej rozsądnym (co jest dziwne, bo w mitach Posejdona uznano najkapryśniejszym i najłatwiej wpadającym w gniew bogiem). Posejdon kocha i troszczy się o swoje dzieci i opiekuje się nimi bardziej niż większość innych bogów, aktywnie dając im rady i pomagając.

Posejdon jest bardzo opiekuńczy i posiada ludzką osobowość. Percy odziedziczył po nim wiele cech.

Osobowość boga w książce jest taka sama jak w filmie, jest spokojny i cierpliwy, w przeciwieństwie do Zeusa.

PoseidonGG

Posejdon w "Greckich bogach według Percy'ego Jacksona"

Posejdon ma również poczucie humoru, choć czasem trudno powiedzieć, czy żartuje, czy nie. Po tym jak Percy ratuje Olimp, mówi mu, że będzie teraz zatwierdzał wszystkie inne swoje dzieci i puszcza Percy'-emu oko, jakby żartował. Ma także zwyczaj bawić się ze swoim młodszym bratem. Kiedy Zeus niechętnie musiał podziękować bratu za pomoc w pokonaniu Tyfona, Posejdon, by przerwać milczenie powiedział: "Przykro mi bracie. Co to było?" i koryguje go, gdyż Zeus mówi, to byłoby "trudne", a nie "niemożliwe", aby pokonać Tyfona. Pokazano również, że jest bardzo opiekuńczy, w "Ostatnim Olimpijczyku", gdy Percy, starając się go przekonać, aby pomógł Olimpowi stwierdza, że musi chronić siebie i swój dom (morze), ale Percy przypomina mu, że jego prawdziwym domem jest Olimp.

Wygląd

Posejdon ma czarne włosy, morski kolor oczu i opaleniznę. Sally opisuje go jako przystojnego, wysokiego i silnego, ale delikatnego.

Posejdon3

Posejdon w filmie

W "Ostatnim olimpijczyku", twarz Posejdona postarzała się; była zniszczona po bitwie z Okeanosem. Kiedy Percy zapytał, co się z nim stało, mówi, że jest to odzwierciedlenie stanu królestwa. Jednak, gdy porzuca walkę z Okeanosem, jego wygląd wraca do normy.

Percy Jackson zauważył w sobie niemal wierną kopię swego ojca, o czarnych włosach i zielonych oczach. To prawda, Percy odziedziczył urodę Posejdona, jak zostało to wskazane przez Hadesa w filmie, jak i Hazel wspomniała w "Synu Neptuna" - "Miałbyś dobry wygląd rzymskiego boga."

Dzieci Posejdona występujące w książkach Riordana

Zeus-Posejdon-Hades

Wielka Trójka - Zeus, Posejdon i Hades

Ciekawostki

 • Jego ulubionym dzieckiem jest Percy Jackson.
 • Imię jego rzymskiego odpowiednika, Neptun, to także nazwa ósmej planety Układu Słonecznego.
 • Gigantem stworzonym do pokonania Posejdona jest Polybotes.
 • Polybotes uważa, że jego największą słabością jest miłość do Percy'-ego.
 • Miał dzieci z Gają.
 • Choć Posejdon nie spotykał się często z Percym, był odpowiedzialnym ojcem.
 • Potomkami Posejdona są też Frank Zhang i Fineasz.
 • Jest troskliwym ojcem, jednak musiał wysłać Percy'-ego na wojnę z Kronosem, ale Tysona nie chciał dopuścić do wojny, aby nic mu się nie stało.
 • Pojawia się na okładce "Greckich bogów według Percy`ego Jacksona".
 • Możliwe, że ma więcej dzieci półkrwi niż Zeus i Hades.
 • Pojawił się (na mozaice) w filmie "Podróż na Tajemniczą Wyspę".
Bogowie i Boginie
Główni bogowie greccy
ZeusHeraPosejdonDemeterAresAtenaApollo
ArtemidaHefajstosAfrodytaHermesDionizosHadesHestia
Pomniejsi bogowie greccy
RejaPersefonaHekateNikeNemezisHypnosNyksIrisTycheHebeEos
ChioneAmfitrytaEjlejtyjaPanErisErosDejmosFobosKetoAsklepios
EolTanatosTemidaBoreaszZefirNotusEurosKymopolejaStyks
Bogowie rzymscy
JupiterNeptunPlutonJunonaWestaMarsBellonaCeresMinerwaWenusWulkan
BachusDianaFawoniuszFortunaHerkulesJanusKupidynMerkuryOrkusTerminus

Rozpocznij dyskusję Dyskusje o artykule Posejdon

 • Dlaczego on nie był bogiem?

  14 wiadomości
  • PoWathewa napisał(a):Sky Sarlace napisał(a):85.237.170.75 napisał(a):Zaczarowana2003 napisał(a):Dejanira napisał(a):Po pierwsze - nie mó...
  • Dejanira napisał(-a):Po pierwsze - nie mógł umrzeć, a jedynie można było go rozsypać, co prowadziło do zawrócenia jego egzystencji...
 • Przypadek ?

  15 wiadomości
  • Illuminati poprostu 
  • Gromowładny napisał(a):Hej, ludzie! Ostatnio uczę się na WOS-ie coś o ONZ. Nie interesowałoby mnie to, gdyby nie jeden mały drobiazg : ...

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.