FANDOM


Sadie Kane   Sadie Kane/Galeria   Sadie Kane/Cytaty    
Nawet Walt nie jest jeszcze gotowy na taką wiedzę. Mogłabym ci narysować przeraźliwe żelki, a nawet - bogowie, nie! - krakersy. Ale ta wiedza mogłaby zniszczyć pomniejszego łowcę

–Sadie do Neith, Cień Węża


Sadie Kane - jest jednym z głównych bohaterów Kronik Rodu Kane. Najmłodsze dziecko Juliusa i Ruby Kane młodsza siostra Cartera i jeden z najpotężniejszych potomków starożytnych egipskich faraonów. Na końcu "Cienia Węża" staje się trzecim najsilniejszym magiem na świecie obok Cartera i Amosa, choć tak naprawdę ona jest najpotężniejsza (Boskie Słowa). Zakochana w Waltcie/Anubisie.

HistoriaEdytuj

Sadie urodziła się w Kalifornii 17 marca 1998 roku, jako córka Ruby i Juliusa Kane, dwa lata po narodzinach ich pierwszego dziecka. W dniu jej szóstych urodzin ona i Carter walczyli o to, kto ma zdmuchnąć świeczki i wyzwolona w ten sposób energia spowodowała eksplozję tortu. Później w tym samym roku, gdy Ruby zmarła uwalniając Bastet z jej więzienia w Duat (gdzie walczyła z Apopisem). Chociaż Julius chciał zachować przy sobie zarówno Sadie, jak i Cartera, rodzice Ruby, pan i pani Faust, rozpoczęli proces prawny i wygrali opiekę nad wnuczką, ograniczając tym samym spotkania Juliusa, Cartera i Sadie do dwóch dni w ciągu roku. Sadie zaczęła żyć w Londynie, uczyć się tam i ostatecznie straciła amerykański akcent. W szkole miała dwie najlepsze przyjaciółki, Liz i Emmę. Ojciec dał jej kota Muffinkę, który okazał się gospodarzem bogini Bastet. Sadie czasami chodziła w księgarniach do działu egipskiego i czytała książki, które napisał jej ojciec, żeby czuć z nim więź. Jednak gdy pewnej wigilii razem z ojcem i bratem wyruszają do muzeum, jej życie zmienia się diametralnie.

WyglądEdytuj

Sadie jest w dużym stopniu podobna do swojej mamy, a w małym do ojca i Cartera. Ma jasną skórę, mocno niebieskie oczy i włosy koloru karmelu, na których zazwyczaj nosi kolorowe pasemka. Jest wzrostu Cartera. Najczęściej zakłada glany, poszarpane jeansy i słuchawki. Zazwyczaj nosi też amulet tit, który dostała od swojego ojca. Później, kiedy Izyda opuściła jej ciało, część swojej mocy zostawiła w amulecie i Sadie przestała go nosić, żeby nie czuć pokusy połączenia się z boginią. Jej aktualną ozdobą jest amulet shen, który otrzymała od Walta.

OsobowośćEdytuj

Sadie Kane jest sarkastyczna, buntownicza i często zdumiewa ludzi swoim ciętym językiem i silną naturą. Nie boi się łamać zasad. Lubi dokuczać swojemu starszemu bratu, Carterowi i często drwi ze swoich przyjaciółek, Liz i Emmy, które ciągle szalały z powodu chłopców, mimo że sama czasami tak robi. Sadie jest również fanką Adele. Jest zdecydowana i uparta. Bardzo kocha swoich rodziców i chciałaby spędzić z nimi więcej czasu. Jest również przywiązana do swojego kota Muffinki, swoich przyjaciół i swojego brata, mimo że często nadaje mu przezwiska i tego nie okazuje. Lubi gumę do żucia, która pomaga jej się koncentrować. W jej narracji zostało pokazane, że dziewczyna skrycie podkochuje się w Anubisie, bogu pogrzebów.

W Tronie Ognia polubiła Walta, maga, który umiera z powodu klątwy rzuconej na jego przodka. Nie mogła się zdecydować, kogo bardziej lubi- Walta czy Anubisa. W Cieniu Węża Walt staje się pierwszym ,,gospodarzem" Anubisa, dając im szansę, by byli z nią bez przeszkód. Po rozmowie z Carterem i matką zrozumiała, że nie musi już wybierać i może być z nimi obydwoma. Może być również postrzegana jako opiekuńcza osoba, ponieważ często odwiedzała Besa, kiedy był w domu opieki po wydarzeniach z Tronu Ognia. Postanowiła również odnaleźć jego szut, żeby na powrót stał się bogiem karłów i nie był już pustą skorupą.

umiejętnościEdytuj

Pomimo braku specjalnego wykształcenia, Sadie jest bardzo potężnym magiem i nauczyła się wielu zaklęć od Izydy. Gdy gościła boginię, hieroglify pojawiające się w czasie rzucania zaklęć były złote, a nie niebieskie. Sadie jest bardzo biegła w magii i potrafi zmieniać wygląd swojego ba, co nigdy nie udało się Carterowi. Została trzecim najpotężniejszym magiem świata, zaraz po Carterze i Amosie, i może używać największej ilości Słów Mocy, co tak naprawdę czyni ją najpotężniejszym magiem.

  • Znajomość hieroglifów — Odkąd gościła Izydę, Sadie może czytać hieroglify. Jest najlepsza w tej dziedzinie magii. Sadie może też czytać długie i skomplikowane zaklęcia jak podczas wysyłania Seta do Duat, budzenia Ra i czytania fragmentu Księgi o Pokonaniu Apopisa.
  • Tworzenie portali - Sadie nie była zdolna stworzyć portalu do czasu, gdy wraz z Bastet i Carterem musiała uciekać z domu Desjardinsa w Paryżu po skradzeniu książki. W czasie trwania akcji Czerwonej Piramidy i przerwy pomiędzy książkami, Sadie udoskonaliła się w tej sztuce. Przyznała to zanim wyruszyła do Londynu, aby świętować swoje urodziny z babcią, dziadkiem i przyjaciółkami.
  • Zaklinanie zwierząt — Kiedy Izyda opuściła ciało Sadie, dziewczyna nie była zdolna do korzystania z dużej ilości słów mocy, więc musiała znaleźć dla siebie nowy styl walki; w tym celu wykorzystuje laskę, którą przemienia w różne zwierzęta, głównie tygrysy i lwy. W czasie walki z Mienszykowem zmieniła swoją laskę w kanię wielkości pterodaktyla, co było spowodowane faktem obecności w Duat.

  • Boskie Słowa — korzystając z mocy Izydy, Sadie może wypowiadać Boskie Słowa. Stały się one jedną z jej specjalności.
  • Magia żywiołów — Sadie używa mnóstwo zaklęć z tej dziedziny. Po raz pierwszy wezwała ogień w czasie pobytu w Pierwszym Nomie poprzez wymówienie słowa oznaczającego ten żywioł. W czasie akcji książek dziewczyna korzystała z różnych rodzajów owej magii, m.in. ognia (np. kiedy wraz z Waltem została otoczona przez mumie), ciemności (np. w czasie walki z uszebti stworzonymi przez Thota) i powietrza (np. ratowanie uszebti Ziyi w piramidzie).
  • Skrzydła Izydy — Poprzez transferowanie mocy Izydy, Sadie może przyzwać skrzydła bogini, tak jak w czasie Bitwy o Dom Brookliński. W celu przyciągnięcia uwagi podnoszą one głos Sadie dziesięciokrotnie. Dziewczyna może jednocześnie używać magii żywiołów; wtedy jej zaklęcia iskrzą się i świecą.


RelacjeEdytuj

Carter KaneEdytuj

Sadie jest młodsza od Cartera o dwa lata. Mogli spotykać się tylko dwa razy w roku i dlatego nie wykształciły się między nimi prawie żadne relacje. Sadie była zazdrosna o to, że Carter może spędzać dużo czasu z ojcem, a Carter o to, że Sadie nie musi ciągle podróżować i może chodzić do szkoły. W trakcie wydarzeń w Czerwonej Piramidzie wykształcają się pomiędzy nimi ciepłe, rodzinne relacje. Potem wspólnie uczyli innych potomków faraonów ścieżek poszczególnych bogów. W Ognistym Tronie Sadie poznaje jego tajemne imię, ale postanowiła nigdy go nikomu nie zdradzać. Później w Cieniu Węża stwierdza, że woli, żeby to Carter był liderem i wierzy, że będzie z niego wspaniały król.  

AnubisEdytuj

Od pierwszego spotkania z Sadie jest nią zainteresowany. Często odwiedza ją w ciągu całej trylogii, a jedyną rzeczą uniemożliwiającą ich związek jest fakt, że on jest bogiem. W Cieniu Węża inni bogowie zabraniają Anubisowi kontaktować się z Sadie, ponieważ za bardzo się do niej zbliżył.

CiekawostkiEdytuj

  • W "Koronie Ptolemeusza" Percy przekręcił imię egipskiej bogini Nechbet na Niechby. Zupełnie tak samo nazwała ją Sadie przy pierwszym spotkaniu.