FANDOM


Triptolemos
Triptolemos
Tytuł
Bóg rolnictwa
Książę Eleusis
Informacje
Status: Nieśmiertelny
Pseudonim(y): Trip
Wygląd
Płeć: Mężczyzna
Kolor włosów: Czarne, kręcone
Wzrost: Każdy
Rodzina
Rodzina:
  • Keleos (ojciec)
  • Metanejra (matka)
  • Demofont (brat)
Pozostałe
Przynależność:
Dom: Eleusis
Występowanie:
Misje: Pomoc Demeter w poszukiwaniu Persefony


Triptolemos - w mitologii greckiej bóg rolnictwa, wcześniej książę Eleusis. Syn króla Keleosa i królowej Metanejry. Przyjaciele mówią na niego Trip. Pojawił się w książkach Dom Hadesa oraz Greccy bogowie według Percy`ego Jacksona.

Triptolemos w książkach RiordanaEdytuj

Dom HadesaEdytuj

Bóg pojawia się w "Domu Hadesa", kiedy półbogowie docierają do Wenecji. Jego rydwan jest uszkodzony - pyton oplatający prawe koło zginął, przez co Triptolemos nie może jeździć po świecie, nauczając ludzi uprawy roli. Do jego domu trafiają Frank, Hazel i Nico. Kiedy bóg dowiaduje się, że Nico jest dzieckiem Hadesa, zamienia go w kukurydzę. Obiecuje pomóc Hazel, która zatruła się toksycznymi wyziewami katobleponów, jeżeli Frank przyniesie mu węża do jego rydwanu. Aby tego dokonać, syn Marsa wylepia z Wenecji wszystkie potwory, w zamian za co jego ojciec go błogosławi i daje w prezencie pytona. Trip za pomoc w odnowieniu rydwanu przywraca Nicowi postać człowieka i ulecza Hazel. Przy okazji ostrzega ich, że w Epirze będą musieli wypić truciznę, aby dostać się do Domu Hadesa i obdarowuje ich jęczmiennymi ciasteczkami, które mają zniwelować działanie trucizny.

Greccy bogowie według Percy`ego JacksonaEdytuj

Z dodatku do serii dowiadujemy się, w jaki sposób Triptolemos został bogiem rolnictwa. Kiedy Demeter jako starsza kobieta przybywa do Eleusis w poszukiwaniu swojej córki Persefony, zostaje gościem rodziny królewskiej. Młody książę ofiarowuje jej swoją pomoc - wysyła jeźdźców na cztery strony świata, aby poszukiwali informacji i opowiadali o zaginięciu córki staruszki. Po kilku dniach jeden z gońców powraca z wiadomością, "spotkał kogoś, kto spotkał kogoś, kto spotkał faceta w tawernie" podającego się za tytana Heliosa. Tytan twierdził, że widział porwanie i jego sprawcę. W zamian za pomoc w poszukiwaniach Demeter podarowała Triptolemosowi zaprzężony w smoki dywan i uczyniła bogiem rolnictwa. Od tej pory bóg jeździł po świecie, nauczając ludzi sztuki uprawy roli.

WyglądEdytuj

Na progu czarnego domu stał młodzieniec w dżinsach i denimowej koszuli. Miał kręcone czarne włosy i przyjazny uśmiech na twarzy, choć Frank wcale nie był pewny, czy ma przed sobą przyjaciela. Prawdopodobnie nie był to nawet człowiek.

–Opis Triptolemosa, Dom Hadesa


CiekawostkiEdytuj

  • Według mitologii Triptolemos nie został bogiem, a jedynie Demeter nakazała mu rozpowszechniać wśród ludzi umiejętność uprawy roli. Po śmierci natomiast mógł zostać sędzią w Hadesie.