FANDOM


Zoe Nightshade   Zoe Nightshade/Galeria    
Zoe Nightshade
Zoelessstars-299x416
Tytuł
Córka Atlasa
Były porucznik Łowczyń Artemidy
Informacje
Status: Zmarła
Wygląd
Płeć: Kobieta
Kolor oczu: Czarne
Kolor włosów: Czarne
Wzrost: 160 cm
Rodzina
Rodzina:
Pozostałe
Przynależność: Łowczynie Artemidy
Hesperydy
Broń: Orkan (dawniej)
Łuk
Dom: Ogród Hesperyd (dawniej)
Grecka/Rzymska forma: Greczynka
Występowanie:
Misje: Uratowanie Artemidy


Powiedziałeś prawdę, Percy Jacksonie. Nie jesteś jak... Herakles. Czuję się zaszczycona, że nosisz ten miecz.

–Zoe do Percy'ego, Klątwa Tytana


Zoe Nightshade - była łowczynią Artemidy, córką tytana Atlasa i boginki wodnej Plejone, a także siostrą Hesperyd. Po jej śmierci Artemida utworzyła na niebie jej gwiazdozbiór, przedstawiający biegnącą dziewczynę z łukiem. Zoe została wygnana z ogrodu Hesperyd (ponieważ zdradziła ojca i pomogła Heraklesowi zdobyć Złote Jabłko z Ogrodu Hesperyd), po czym dołączyła do Łowczyń i stała się ich Porucznikiem. Nie przepadała za Thalią (z wzajemnością). Artemida stwierdziła, że Zoe była jedną z najlepszych łowczyń.

HistoriaEdytuj

Zoe mieszkała w ogrodzie Hesperyd, jednak została z niego wygnana, po tym jak zdecydowała się pomóc Heraklesowi przechytrzyć Atlasa. Podarowała mu swoją szpilkę do włosów (będącą prezentem od jej matki, Pleione), która potrafiła zmieniać się w Anaklysmos - miecz, w którego posiadaniu obecnie znajduje się Percy. Po tym zdarzeniu dołączyła do Łowczyń Artemidy i została ich porucznikiem, aby odciąć się od towarzystwa mężczyzn. Żywiła urazę wobec herosów płci męskiej, gdyż Herakles wykorzystał jej plan przy swej misji z górą Othrys, po czym nigdy nikomu wspomniał o pomocy dziewczyny i sam wyszedł na bardzo odważnego.

Kiedyś natknęła się na Thalię, Annabeth i Luke'a, podczas gdy trio wspólnie wędrowało przez kraj. Prawie udało się jej namówić Thalię na przyłączenie się do łowów. Thalia jednak nie chcąc opuścić Luke'a, odmówiła, co bardzo rozzłościło łowczynię. Obie wdały się w poważną kłótnię, w której Zoe nazwała dziewczynę głupią i stwierdziła, że będzie żałować swojej decyzji, bo Luke kiedyś ją zawiedzie (co nawiasem mówiąc się stało).

CharakterEdytuj

Zoe była lojalnym porucznikiem Artemidy, przez całe 2000 lat nigdy nie okazywała nieposłuszeństwa wobec swej pani. Nie przepadała za mieszkańcami obozu (szczególnie za chłopakami) ze względu na swoje uprzedzenie do mężczyzn. Posługiwała się staromodnym językiem, często mówiła z dziwnym akcentem. Miała w sobie coś z usposobienia ojca, ale w rzeczywistości była o wiele milsza niż Atlas.

Na początku wydaje się bardzo powściągliwa i niemiła, ale na końcu okazuje się, że ma wielkie serce i jest nieskończenie oddana swojej pani Artemidzie.

Zoenightshade

WyglądEdytuj

Zoe była wysoką, smukłą dziewczyną o skórze w lekko miedzianym odcieniu, która lekko lśniła. Miała długie, czarne włosy, na których nosiła srebrną przepaskę (symbol porucznika), lekko zadarty nos oraz czarne oczy. Nosiła srebrną kurtkę narciarską (tak jak wszystkie łowczynie). Była bardzo ładna i według Percy'ego przypominała nieco swego ojca ponieważ miała te same zimne rysy twarzy. Syn Posejdona uważał, że wygląda jak perska księżniczka.

ZdolnościEdytuj

 • Odporność na starzenie się - jako łowczyni, Zoe była odporna na starzenie - mogła wytrwać tysiące lat, w ogóle się nie zmieniając.
 • Wysoki poziom umiejętności walki nożami myśliwskimi - Zoe potrafiła świetnie walczyć nożami.
 • Dobrze wyszkolona w myślistwie - nauczyła się tego trwając latami przy boku Artemidy.
 • Łucznictwo - jako łowczyni, Zoe świetnie strzelała z łuku.
 • Duże umiejętności przywódcze oraz w tropieniu - Zoe, jako łowczyni, nauczyła się tropienia, by łatwiej odnajdywać bestie, które tropiła.
 • Umiejętność rozmowy z dzikimi zwierzętami

Język ZoeEdytuj

Zoe posługiwała się archaicznym językiem. Percy powiedział, że Zoe mówi, jakby czytała z jakiejś bardzo starej książki. Oto niektóre cytaty:

Czy... dobrzem ci służyłam?


Toż wyście dzieci półkrwi [...] Jedno z waszych rodziców śmiertelnym jest, drugie zaś - Olimpijczykiem.


Twa... pomoc nam niepotrzebna.


Śmiesz powątpiewać w moje umiejętności, kuchto?


A po cóż ty Łowczyniom chcesz iść w sukurs?


Zoe nightshade s quest prophecy by artemis015-d5i1rkz

Przepowiednia Zoe

CiekawostkiEdytuj

 • Jej imię ma greckie pochodzenie i oznacza "życie" lub "pełnię życia".
 • Zoe przedstawia swoje nazwisko jako Nightshade, choć w starożytnej Grecji ludzie nie mieli nazwisk.
 • Jest córką Pleione, choć w greckiej mitologii to Hesperia była matką Hesperyd. 
 • Zoe to również imię córki Midasa.
 • Jej nazwisko przekłada się z angielskiego jako "koralina", a gdy rozdzieli się na “night” i “shade” tłumaczy się jako “nocny cień”.
 • W "Klątwie Tytana" Thalia powiedziała "Nie rób tego, Zoe. Już nie jesteś Hesperydą. On cię zabije." co oznacza, iż wliczając Zoe było ich pięć, choć w mitologii były jedynie trzy siostry.